صفحه اصليفروشگاهفروشندگانبازاريابيدرج بنر ويژهاخبار و مقالات ايستگاه آگهيآگهي دهندگانتالار گفتمانتماس با مادرباره ما

 

چرا عده اندکی در بورس موفق و تعداد بیشتری ناموفق هستند ؟ ( قسمت سوم ) 11677

چرا عده  اندکی در بورس موفق و تعداد بیشتری ناموفق هستند ؟ ( قسمت سوم ) آقا جمال این بازی که گفتید رو دیگه همه بازار ، حتی آماتورها هم می دونن و در ثانی اگه گروه تحلیل این شرکت اینقدر قویه چرا دیگه پول شرکت رو میندازن پشت سهم ؟
جمال : بله همه این بازی رو میدونن و به قول معروف نخ نما شده ، اما هنوز تعداد کمی در بازار هستن که می تونن این بازیها رو با ضریب بالا و با توجه به این که طرف مقابل هم حرفه ای و هرلحظه ممکنه برای اینکه کسایی که بدون بلیط سوار قطار شدن و مزاحم برنامه هاشون هستند رو با تاکتیکهای مختلف پیاده کنه رو تشخیص بدن . همه می دونن باید خوب زندگی کرد ، اما تعداد کمی می دونن چطوری؟ و برای سوال دومتون باید بگم که به قسمت قبل مصاحبه خوب توجه نکردید ، اونا با اعتبار می خرن و چون نمی خوان برن تو ضرر و کارگزاری بهشون فشار بیاره ، پول شرکت رو می زارن پشت سهم تا قیمت بالاتر از قیمت خریدشون بمونه ، البته بعضی جاها هم گند می زنن و اخبار مثبت نمی رسه ولی خوب بازم یه رالی صعودی رو پی ریزی می کنن و از همه مهمتر اینکه یه سیب رو بندازی بالا تا برسه دستت ، هزار چرخ می زنه .
فرض کنیم اینا متوجه شدن ، حالا به هر طریقی ، که فلان شرکت می خواد از فروش زمین سود شناسایی کنه ، از اونجایی که در حین انجام این پروسه فروش ، امکان داره مثلا مدیر عامل شرکت فروشنده زمین عوض بشه و کلا شرکت از فروش منصرف ، پس خودی های شرکت سرمایه گذاری برای حفاظت از سرمایه شون به پول شرکت سرمایه گذاری ایکس احتیاج دارن ، در حقیقت یه جور بیمه است همین چند ماه پیشروی . رو یه سهم فوق العاده کار کردن احتمالا با توجه به اینکه سهم کلیدی هم هست ، تا 2 سال اینده شاید 5 برابرش کنن . دیگه بهتره من رو زیاد سوال پیچ نکنید، برام دردسر میشه .
آقا جمال شما خودتون خریدید ؟ اسم اون سهم چیه ؟
جمال : نه هنوز به خاطر روانشناسی بازار نخریدم ، بعدشم ما نمی خوایم به عزیزان ماهی بدیم می خوایم فن ماهیگیری یاد بدیم !
رو به جمال می کنم و میگم پس چرا به برادرتون آقا کمال میگید ؟
جمال : برادرم از من حرفه ای تره اگه خواستید باهاش مصاحبه کنید ، می فهمید که احتیاج چندانی به من نداره .
( آخه مگه میشه از جمال هم حرفه ای تر بود ، خیلی کجنکاوم با کمال هم مصاحبه ای داشته باشم )
جمال : خلاصه اولین قدم یافتن سهم مناسب که از یکی از این روش ها میشه پیدا کرد ، 1 - تحلیل بنیادی 2- ورق خونی 3 - رانت دست اول و اگه همه رو با هم ترکیب کنیم نتیجه بهتری حاصل میشه ، البته خودم الان فقط رو دست خونی متمرکزم . نا گفته نمونه که یه دفتر و دستک درست و حسابی از قبل برای بنیادی درست کردم که 4 سال گذشته 400 سهم درش درج شده ( 15 فاکتور مهم بنیادی ) برای مثال یکی از پارامترها ترکیب سهامداران است و الی آخر .
وقتی از روی ورق خونی سهمی پیدا می کنم ، حتما بنیادی و تاریخچه ای که ازش در حافظه دارم رو مرور می کنم . خلاصه پیدا کردن سهم مناسب اولین قدم و مهمترین قدمه ، اگه اشتباه انتخاب بشه قدمهای بعدی فقط برای مهار این اشتباه خواهد بود .
جمال : مرحله بعد یافتن نقطه ی مناسب وروده که این رو بیشتر از روی تکنیکال استخراج می کنم ، البته تکنیکال خودش یه تخصصه ، خیلی ریزه کاری داره ، کلی باید زمان برای تسلط درش صرف کرد . کلا باید زیاد با نمودارها سر و کله زد تا خبره شد . جان کلام رو بخوام بگم صرف دانستن دانش تکنیکال کافی نیست باید اینقدر رو نمودارهای مختلف کار کرد که در عرض چند دقیقه کل نمودار رو تحلیل کنی و درست هم تحلیل کنی . از همه مهمتر باید حداقل یک تکنیک جدید برای خودت ابداع کنی و اگه به برنامه نویسی مسلطی برای خودت باید حداقل یک اندیکاتور طراحی کرده باشی که بشه گفت در تکنیکال مسلطی . البته همه تکنیک هایی که در اکثر کتابا می خونی و یا مدرس تدریس می کنه رو حتما باید یاد گرفت ولی چون همه ازش استفاده میکنن ، خیلی وقتها جواب نمیده . لااقل باید یه تکنیک جدید برای اینکه الگوی سر وشانه ی معتبر رو از غیر معتبر تشخیص بدی ابداع کرده باشی ، در هر صورت باید بتونی الگوی معتبر رو از غیر معتبر جدا کنی . شخصا چند اندیکاتور اختصاصی نوشتم که نسبت به اندیکاتورهای رایج در بازار تا اینجای کار بیشتر جواب داده ، اونم به خاطر اینه که فقط خودم ازش استفاده می کنم ، اگه عمومی بشه و همه ازش استفاده کنن دیگه جواب نمیده .
یه سئوال ساده می پرسم کسی مرغ تخم طلا رو می فروشه ؟ به نظر من مضحکترین کار در بازارهای مالی خرید و فروش اندیکاتوره . چرا ؟ چون اگه جواب میداد ، کسی مرغ تخم طلاش رو نمی فروخت و اگرم اندیکاتورش واقعا جواب میده زمانی می فروشه که حسابی خودشو بسته و دیگه دنبال شهرته ، اینو به عینه در تمام دنیا میشه دید .
آقا جمال هرچی جلوتر میریم داستان جالبتر و سختر میشه آیا واقعا این همه کار لازمه ؟ ...
جمال : بازارهای مالی پر ریسک ترین و سخت ترین و در عین حال پر سود ترین بازارهاست که اگه اشتباه کنی همه چیزت رو بر باد میدی ، حتی سلامت روانت رو و میشی مثل اون بنده خدا که دهه ی هفتاد شمسی خودش رو از طبقه فکر کنم ، 19 ساختمون حافظ انداخت پایین . البته الان دیگه همه جا رو نرده کشیدن ، ولی اون خدا بیامرز افتاد رو رنوی یکی از کارمندای رده بالای بورس . پس باید خیلی حواسمون رو جمع کنیم ، یه ضرب المثل آلمانی میگه :
هیچ کس از سود نکردن در بورس نمرده
( منظورش اینه که متضررین سکته رو می زنن ، نه کسایی که از سود جا موندن )
پس باید در تمام مراحل ، دقیق عمل کرد .
جمال : تمام مراحل احتیاج به ممارست و تمرین زیادی داره . اگه کسی فکر می کنه با چندتا کتاب خوندن و چنتا کلاس رفتن استاد شده و یا حتی بهش می گن استاد ، سخت در اشتباهه ، چون هم سرمایه دیگرون رو از دست میده و هم سرمایه خودشو .
ما خودمون بدبخت کن دیگرانیم ، اینقد بهش می گیم استاد که بنده خدا توهم ورش می داره ، البته اگه آدم خوبی باشه مالش رو به باد میده ، اگر هم شیشه خورده داشته باشه ، توهم مارو بر می داره و اونم کلاه مارو .
ادامه دارد .....

تاریخ ثبت مقاله: 1397/2/23    تاریخ به روزرسانی مقاله: 1397/2/23
منبع: کانال تلگرام سالار
بازديد: 37
امتیاز: 0
نام کاربری نویسنده: chaampol

 

اشتراک گذاری این مطلب در لینکدین   اشتراک گذاری این مطلب در فیس بوک   اشتراک گذاری این مطلب در تویتر   اشتراک گذاری این مطلب در کلوب   اشتراک گذاری این مطلب در گوگل بوک مارک   اشتراک گذاری این مطلب در یاهو   اشتراک گذاری این مطلب در گوگل پلاس وان   ارسال این مطلب به ایمیل دوستان


لطفا به متن فوق امتیاز دهید:


شما می توانید درباره مقاله فوق نظر دهید:


کلمات کلیدی: چرا عده ی اندکی در بورس موفق و تعداد بیشتری ناموفق هستند؟ ، بازار سرمایه ، شرکت سرمایه گذاری ، گروه تحلیل ، بازارهای مالی ، بنیادی ، صورتهای مالی ، فارکس ، کارگزاری ، گردویی ، قاچاقچی

 

درج بنر تبليغاتي ...

بازاريابي با اينستاگرام ...