فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

چرا عده ی اندکی در بورس موفق و تعداد بیشتری ناموفق هستند؟( قسمت دوم)

چرا عده ی اندکی در بورس موفق و تعداد بیشتری ناموفق هستند؟( قسمت دوم)

ویرایش: 1397/2/7
نویسنده: chaampol
همه کسانی که سکه ثبت نام کردن از اول میدونستن که احتمالا اینبار هم مثل دفعه قبل ، سر موعد تحویل ، دولت و بانک مرکزی بازی در میارن و قیمت سکه نقدی رو پایین میارن .

اما ،ایندفعه بازی یکم فرق داره ، دلار عملا نیست و نقدینگی سنگینی هم گوشه بانکهاست که اگه بانک مرکزی تصمیم بگیره سکه رو زیادی بیاره پایین ، باید آماده ابطال سنگین سررسیدای بلند مدت و تبدیلشون به سکه نقدی و یا در حالت خطرناکترش خروج پول از بانکها به سمت طلایی باشه که بانک مرکزی حراج کرده و داره با دلار ارزون میفروشه .

دیگه همه میدونن که خرید سکه ارزون مساوی با خرید دلار 4200 هستش که پیدا نمیشه .

مردمی که سکه نوشتند سرمایه گذاران نه قاچاقچی که فقط فکر متضرر کردنشون باشیم .


جمال : تا یادم نرفته یه نکته ی مهم شایدم مهمترین نکته رو درمورد رانت اطلاعاتی بگم که اونایی که دنبال رانت هستن گوشی دستشون بیاد . نکته اینکه وقتی هم رانتی واقعی می رسه در مورد مثلا فلان سهم،وقتی میری سهم رو بررسی می کنی می بینی یه سهم درب و داغونه چند سال زیان ده بوده(حتی ممکنه در لبه ی انحلال باشه ) یا شایدم سودش در چند سال گذشته ناچیز بوده و وقتی به صورتهای مالیش دقیق می شی می بینی چاه ویله اصلا جرات نمی کنی به طرفش بری اگرم واردش بشی چون بازیشو نمی دونی خسته ات می کنه با ضرر میای بیرون البته هر گردویی گرده اما هر گردی گردو نیست فردا نرید هرچی سهم در پیت رو پیدا کنید فکر کنید درش رانت و خبری هست و خودتون رو بدبخت و اسیر کنید.خلاصه کسی که می خواد برای دراز مدت در بورس باشه باید دنبال رانت نره البته این نظر منه ولی اگرم باد موافق وزید و ملوان زیر دستی بود میتونه موج سواری کنه .
آقا جمال اگه ممکنه و براتون دردسر نمیشه می تونید با یه مثال عینی توضیح بدید؟
جمال فقط سکوت کرد مثل اینکه خیلی مثال برای گفتن داشت ولی مایل به گفتن نبود فقط ازش خواهش کردم به صورت شخصی یه چنتایی رو برام بگه منم جایی عنوان نمی کنم و وقتی گفت مخم سوت کشید واقعا راست می گفت بعضی از سهم ها مثل سیاه چاله می مونن یه نابودگر به تمام معنا بودن .
آقا جمال به یه نکته ی اشاره کردید که اعتبار بهتون نمی دادن ولی الان هر کارگزاری برید اعتبار میدن ؟
جمال : بله الان هر کارگزاری اعتبار میده ولی اون زمان که به صرفه بود رو به خوداشون فقط میدادن الان با شرایطی که اعتبار میدن دیگه بازی با آتیشه یه کارگزاری می گفت من بهره نمی گیرم ولی باید10 برابر اعتبار گردش مالی بزنی حساب کردم اگه صدی سه هم بگیره باز از این روشی که گفته بهتره چون اگه وارد این داستان می شدم اخرش نابودی بود دقیقا هیچ فرقی با اهرم یک به چهارصدی که در فارکس میدادن و همه رو نابود می کردن نیست .
آقا جمال مخلص کلام رو بگید اعتبار و اهرم خوبه یا بده ؟
جمال : اقا شما چرا همش از کلمه ی خوب و بد استفاده می کنید در این دنیا هیچی نه خوبه نه بد باید به جای این کلمات کلمه مناسب و نامناسب رو بکار برد برای اینه مطلب روشن بشه مثالی می زنم وقتی کسی هنوز نمی تونه یه ماشین رو با سرعت 150 کیلو متر در مدت طولانی برونه و کنترل کنه وبه مقصد برسه برای این ادم نشستن پشت ماشینی که بهش موتور جت بستن و 500 کیلومتر کمترین سرعتشه نامناسبه ولی برای یه ادم حرفه ی شاید مناسب باشه البته شاید.
آفا جمال برگردیم به موضوع تحلیل بنیادی گفتید برای یافتن سهم مناسب دیگه کمتر ازش استفاده می کنید ، بیشتر از دست خوندن بازار استفاده می کنید میشه بیشتر توضیح بدید؟
جمال : بنیادی در کل دو نوعه یکی بنیادی اولیه و دومی ثانویه . بنیادی اولیه بر اساس انچه که در صورتهای مالی موجوده خروجی میده اما بنیادی ثانویه خیلی مهمتره بر اساس انچه داره در شرکت اتفاق می افته و در گزارشها نیومده و یا در بین صورتهای مالی منتشر شده پنهانش کردن خروجی میده البته بنیادی ثانویه کار ساده ای نیست باید کلی دود چراغ خورد تا خبره شد .
هرچند که دیگه صورت مالی در دسترس نیست که بنیادی کار کنیم پس بیشتر از روش ورق خونی استفاده می کنم البته در این روش هم از تمام نکات بنیادی که طی سالها یاد گرفتم ویا خودم بهش رسیدم باز استفاده می کنم ولی به صورت ثانویه .
آقا جمال اگه ممکنه در مورد این روش برامون توضیح بدید
جمال : کلیت قضیه رو براتون می گم ولی از گفتن جزئیاتش معذورم چون یه روش تا وقتی خوب جواب میده( البته اگه جواب بده)
که افراد کمی ازش استفاده میکنن وقتی همگانی شد دیگه جواب نمیده چرا؟ چون با ذات بازار مخالفه
آقا بیشتر توضیح بدید این که می گید با ذات بازار مخالفه مایوس کننده ست
جمال: ناراحت نشید اما عین واقعیته چون بازار های مالی در تمام دنیا بر اساس سود افراد اندک وضرر اشخاص بیشتر طراحی شده اگه قرار باشه که اکثریت سود کنن ، مخصوصا در دراز مدت ، این نشدنیه غیر ممکنه ،سال 92 یادتونه هر کسی هرچی می خرید سود می کرد از دیماه 92 تا حالا اکثر کسایی که سود کردن تقریبا همه سود و بعضا اصل سرمایه رو هم به بازار تقدیم کردن پس نمی تونم جزئیات رو براتون بگم اما برای این که کلیت قضیه رو توصیح بدم از یه مثال استفاده می کنم تقریبا همه ما اگه وارد یه ساختمونی بشیم که در یکی از اپارتماناش دارن کباب درست میکنن اکثرا اگه ذکام نباشیم متوجه می شیم ، دارن کباب درست می کنن در شرکتهای بورسی هم قضیه به همین منواله فقط در مورد اولی چون از بچگی حس بویاییون برای اون اماده شده زود متوجه می شیم ولی برای دومی چون از اواسط دهه 20زندگی ( تازه اگه شانس بیاریم) وارد بازارهای مالی میشیم
این دست خوانی برامون خیلی سخت میشه ولی در هر صورت بوی کباب رو نمیشه کامل از بین برد و همینطور نمیشه رد پای معاملات رو از بین برد فقط باید ردزن خوبی باشی این کار منو یاد بعضی فیلما می ندازه که رد زنشون میگه :کسی که به دنبالش هستیم از روی این صخره رد شده وهمه می پرسن اخه مگه روی صخره هم ردی می مونه و رد زن فقط سکوت می کنه و جالبتر اینه که درست گفته.
جمال ادامه داد اما برای اینکه نگید ناخن خشکی کردم یه چشمه از ورق خونی رو براتون میام .
در بازار سرمایه یه شرکت سرمایه گذاری هست به نام شرکت ایکس این شرکت در بازار خیلی فعاله و از خیلی سال پیش همیشه این شرکت رو زیر نظر داشتم من هیچ مراوده ای با این شرکت ندارم هیچکس رو در این شرکت نمی شناسم حتی یه کارمند ساده رو هم نمی سناسم اما از وقتی تونستم مکانیزم این شرکت رو بخونم برام مفید بوده ترفندشون خیلی پیچیدس ولی من سعی می کنم ساده توضیح بدم اونا خوداشون می خرن بعد شرکت رو میندازن وسط البته چون حرفه ای هست و قدمت طولانی دارن خیلی وقتا هم شرکت سود می کنه ولی بعد اینکه خریدن با سرمایه شرکت از اون سهم حمایت می کنن تا اخبار مثبت شرکت خریداری شده برسه البته در همه موارد اینطوری عمل نمی کردن .


منبع: کانال تلگرام سالار
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره چرا عده ی اندکی در بورس موفق و تعداد بیشتری ناموفق هستند؟( قسمت دوم) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: چرا عده ی اندکی در بورس موفق و تعداد بیشتری ناموفق هستند؟ ، بازار سرمایه ، شرکت سرمایه گذاری ، مثبت ، بوی کباب ، بنیادی ، صورتهای مالی ، فارکس ، کارگزاری ، گردویی ، قاچاقچی