فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

چرا عده  اندکی در بورس موفق و تعداد بیشتری ناموفق هستند ؟ ( قسمت سوم )

چرا عده اندکی در بورس موفق و تعداد بیشتری ناموفق هستند ؟ ( قسمت سوم )

ویرایش: 1397/2/23
نویسنده: chaampol
آقا جمال این بازی که گفتید رو دیگه همه بازار ، حتی آماتورها هم می دونن و در ثانی اگه گروه تحلیل این شرکت اینقدر قویه چرا دیگه پول شرکت رو میندازن پشت سهم ؟
جمال : بله همه این بازی رو میدونن و به قول معروف نخ نما شده ، اما هنوز تعداد کمی در بازار هستن که می تونن این بازیها رو با ضریب بالا و با توجه به این که طرف مقابل هم حرفه ای و هرلحظه ممکنه برای اینکه کسایی که بدون بلیط سوار قطار شدن و مزاحم برنامه هاشون هستند رو با تاکتیکهای مختلف پیاده کنه رو تشخیص بدن . همه می دونن باید خوب زندگی کرد ، اما تعداد کمی می دونن چطوری؟ و برای سوال دومتون باید بگم که به قسمت قبل مصاحبه خوب توجه نکردید ، اونا با اعتبار می خرن و چون نمی خوان برن تو ضرر و کارگزاری بهشون فشار بیاره ، پول شرکت رو می زارن پشت سهم تا قیمت بالاتر از قیمت خریدشون بمونه ، البته بعضی جاها هم گند می زنن و اخبار مثبت نمی رسه ولی خوب بازم یه رالی صعودی رو پی ریزی می کنن و از همه مهمتر اینکه یه سیب رو بندازی بالا تا برسه دستت ، هزار چرخ می زنه .
فرض کنیم اینا متوجه شدن ، حالا به هر طریقی ، که فلان شرکت می خواد از فروش زمین سود شناسایی کنه ، از اونجایی که در حین انجام این پروسه فروش ، امکان داره مثلا مدیر عامل شرکت فروشنده زمین عوض بشه و کلا شرکت از فروش منصرف ، پس خودی های شرکت سرمایه گذاری برای حفاظت از سرمایه شون به پول شرکت سرمایه گذاری ایکس احتیاج دارن ، در حقیقت یه جور بیمه است همین چند ماه پیشروی . رو یه سهم فوق العاده کار کردن احتمالا با توجه به اینکه سهم کلیدی هم هست ، تا 2 سال اینده شاید 5 برابرش کنن . دیگه بهتره من رو زیاد سوال پیچ نکنید، برام دردسر میشه .
آقا جمال شما خودتون خریدید ؟ اسم اون سهم چیه ؟
جمال : نه هنوز به خاطر روانشناسی بازار نخریدم ، بعدشم ما نمی خوایم به عزیزان ماهی بدیم می خوایم فن ماهیگیری یاد بدیم !
رو به جمال می کنم و میگم پس چرا به برادرتون آقا کمال میگید ؟
جمال : برادرم از من حرفه ای تره اگه خواستید باهاش مصاحبه کنید ، می فهمید که احتیاج چندانی به من نداره .
( آخه مگه میشه از جمال هم حرفه ای تر بود ، خیلی کجنکاوم با کمال هم مصاحبه ای داشته باشم )
جمال : خلاصه اولین قدم یافتن سهم مناسب که از یکی از این روش ها میشه پیدا کرد ، 1 - تحلیل بنیادی 2- ورق خونی 3 - رانت دست اول و اگه همه رو با هم ترکیب کنیم نتیجه بهتری حاصل میشه ، البته خودم الان فقط رو دست خونی متمرکزم . نا گفته نمونه که یه دفتر و دستک درست و حسابی از قبل برای بنیادی درست کردم که 4 سال گذشته 400 سهم درش درج شده ( 15 فاکتور مهم بنیادی ) برای مثال یکی از پارامترها ترکیب سهامداران است و الی آخر .
وقتی از روی ورق خونی سهمی پیدا می کنم ، حتما بنیادی و تاریخچه ای که ازش در حافظه دارم رو مرور می کنم . خلاصه پیدا کردن سهم مناسب اولین قدم و مهمترین قدمه ، اگه اشتباه انتخاب بشه قدمهای بعدی فقط برای مهار این اشتباه خواهد بود .
جمال : مرحله بعد یافتن نقطه ی مناسب وروده که این رو بیشتر از روی تکنیکال استخراج می کنم ، البته تکنیکال خودش یه تخصصه ، خیلی ریزه کاری داره ، کلی باید زمان برای تسلط درش صرف کرد . کلا باید زیاد با نمودارها سر و کله زد تا خبره شد . جان کلام رو بخوام بگم صرف دانستن دانش تکنیکال کافی نیست باید اینقدر رو نمودارهای مختلف کار کرد که در عرض چند دقیقه کل نمودار رو تحلیل کنی و درست هم تحلیل کنی . از همه مهمتر باید حداقل یک تکنیک جدید برای خودت ابداع کنی و اگه به برنامه نویسی مسلطی برای خودت باید حداقل یک اندیکاتور طراحی کرده باشی که بشه گفت در تکنیکال مسلطی . البته همه تکنیک هایی که در اکثر کتابا می خونی و یا مدرس تدریس می کنه رو حتما باید یاد گرفت ولی چون همه ازش استفاده میکنن ، خیلی وقتها جواب نمیده . لااقل باید یه تکنیک جدید برای اینکه الگوی سر وشانه ی معتبر رو از غیر معتبر تشخیص بدی ابداع کرده باشی ، در هر صورت باید بتونی الگوی معتبر رو از غیر معتبر جدا کنی . شخصا چند اندیکاتور اختصاصی نوشتم که نسبت به اندیکاتورهای رایج در بازار تا اینجای کار بیشتر جواب داده ، اونم به خاطر اینه که فقط خودم ازش استفاده می کنم ، اگه عمومی بشه و همه ازش استفاده کنن دیگه جواب نمیده .
یه سئوال ساده می پرسم کسی مرغ تخم طلا رو می فروشه ؟ به نظر من مضحکترین کار در بازارهای مالی خرید و فروش اندیکاتوره . چرا ؟ چون اگه جواب میداد ، کسی مرغ تخم طلاش رو نمی فروخت و اگرم اندیکاتورش واقعا جواب میده زمانی می فروشه که حسابی خودشو بسته و دیگه دنبال شهرته ، اینو به عینه در تمام دنیا میشه دید .
آقا جمال هرچی جلوتر میریم داستان جالبتر و سختر میشه آیا واقعا این همه کار لازمه ؟ ...
جمال : بازارهای مالی پر ریسک ترین و سخت ترین و در عین حال پر سود ترین بازارهاست که اگه اشتباه کنی همه چیزت رو بر باد میدی ، حتی سلامت روانت رو و میشی مثل اون بنده خدا که دهه ی هفتاد شمسی خودش رو از طبقه فکر کنم ، 19 ساختمون حافظ انداخت پایین . البته الان دیگه همه جا رو نرده کشیدن ، ولی اون خدا بیامرز افتاد رو رنوی یکی از کارمندای رده بالای بورس . پس باید خیلی حواسمون رو جمع کنیم ، یه ضرب المثل آلمانی میگه :
هیچ کس از سود نکردن در بورس نمرده
( منظورش اینه که متضررین سکته رو می زنن ، نه کسایی که از سود جا موندن )
پس باید در تمام مراحل ، دقیق عمل کرد .
جمال : تمام مراحل احتیاج به ممارست و تمرین زیادی داره . اگه کسی فکر می کنه با چندتا کتاب خوندن و چنتا کلاس رفتن استاد شده و یا حتی بهش می گن استاد ، سخت در اشتباهه ، چون هم سرمایه دیگرون رو از دست میده و هم سرمایه خودشو .
ما خودمون بدبخت کن دیگرانیم ، اینقد بهش می گیم استاد که بنده خدا توهم ورش می داره ، البته اگه آدم خوبی باشه مالش رو به باد میده ، اگر هم شیشه خورده داشته باشه ، توهم مارو بر می داره و اونم کلاه مارو .

ادامه دارد .....


منبع: کانال تلگرام سالار
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره چرا عده اندکی در بورس موفق و تعداد بیشتری ناموفق هستند ؟ ( قسمت سوم ) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: چرا عده ی اندکی در بورس موفق و تعداد بیشتری ناموفق هستند؟ ، بازار سرمایه ، شرکت سرمایه گذاری ، گروه تحلیل ، بازارهای مالی ، بنیادی ، صورتهای مالی ، فارکس ، کارگزاری ، گردویی ، قاچاقچی