فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

بررسي رقيبان

بررسي رقيبان

ویرایش: 1391/9/19
نویسنده: fars-ads
يکي از مهمترين عوامل پيروزي در بازاريابي و فروش ، بررسي و مشاهده دقيق رقيبان و عملکرد آنها است. اينکار معمولا به فراموشي سپرده مي شود. شما بايد سيستمي طراحي کنيد تا بتوانيد نسبت به عملکرد رقيبان ، به سرعت عکس العمل نشان دهيد. شما بايد روش فروش آنها و تغييراتي را که در بازار ايجاد مي کنند تحت نظر داشته باشيد. پس مراحل کار به اين صورت است. ابتدا ليستي از تمامي رقيبان تهيه کنيد و سپس قويترين و فعالترين هاي آنان را انتخاب کنيد. حال شايد بپرسيد چگونه در مورد رقيبان اطلاعات بدست آورم؟

1- کتاب اول را تهيه کنيد. کتابهاي مشابه کتاب اول ، يکي از بهترين منابع براي يافتن اطلاعات در مورد رقيبان هستند.

2- با يکي از مشتريان فعلي يا سابق رقيبتان مصاحبه اي ترتيب دهيد. بدين ترتيب مي توانيد اطلاعات باارزشي از خدمات رقيب بدست آوريد.

3- به خيابان برويد و در قالب نظرسنجي از مردم سوالاتي درمورد شرکت خودتان و رقيبان بپرسيد. ببينيد آيا مردم شرکت شما را مي شناسند و همينطور بپرسيد در زمينه کاري شما ، چه شرکتي معروفترين است.

4- از رقيبان خريد کنيد. اين روش مي تواند اطلاعات زيادي در اختيارتان قرار دهد. محصول آنها را از نزديک مورد بررسي قرار دهيد و با بخش پشتيباني آنان تماس بگيريد و برخورد آنان را بدقت تحت نظر قرار دهيد.

5- تمامي تبليغات و بروشورها و مطالب چاپي رقبا را جمع آوري کنيد و آنها را در پوشه اي نگهداري کنيد. لوگو و شعارهاي رقبا را با شرکت خودتان مقايسه کنيد. و بطور صادقانه داوري کنيد که مشتري در صورت مشاهده تبليغ شما و رقيبتان ، از کداميک خريد خواهد کرد. اگر جواب رقيبتان است. تبليغ خود را تغيير دهيد.

6- تمامي نشريات وابسته به کارتان را بطور مرتب تهيه کنيد و تبليغ ها را مورد بررسي قرار دهيد.

7- اگر نمي توانيد بتنهايي از عهده جمع آوري اطلاعات و لنجام تحقيقات برآييد ، از يک مشاور بازاريابي استفاده کنيد. او بسيار آسانتر از شما اطلاعات موردنظر را جمع آوري خواهد کرد و نتايج لازم را بدست خواهد آورد.

تهيه برگه آنالير رقيبان

پس از جمع آوري اطلاعات بايد بتوانيد از اين اطلاعات براي پيروزي در رقابت استنفاده کنيد. ابتدا تمامي عواملي را که در فروش تاثير دارند يادداشت کنيد. مثلا خدمات پس از فروش ، تبليغات ، محل فروش ، قيمت ، بسته بندي کالا ، نحوه تحويل محصول ، کيفيت و ... سپس اين عوامل را در ستون اول يک جدول قرار دهيد. در بالاي صفحه اطلاعات يکي از رقيبان را بنويسيد. در هرکدام از موارد اگر شرايط رقيب از شما بهتر است ، کلمه بهتر را بنويسيد. اگر شما و رقيب در شرايط مساوي قرار داريد کلمه مساوي را يادداشت کنيد و اگر شما از رقيب بدتر هستيد کلمه بدتر را بنويسيد.

در هرکدام از موارد که بدتر از رقيبان هستيد بلافاصله اقدام کنيد. بر روي هر موردي که بهتر از رقيبان هستيد تاکيد کنيد ، آن موارد را در تبليغات خود ذکر کنيد و به کادر فروش خود بگوييد آن مزايا را به مشتريان يادآوري کنند.

هيچگاه تلاش نکنيد با قيمت پايين تر با رقيبان مبارزه کنيد ، زيرا معمولا اين استراتژي به شکست مي انجامد. بجاي قيمت پايين تر ، سعي کنيد بر ارزش محصول خود بيافزاييد ، مثلا بطور رايگان آنرا تحويل دهيد و براي حمل و نقل هزينه اي دريافت نکنيد.

هميشه در حال بررسي رقيبان باشيد و حتي در صورت پيشتاز بودن نيز رقيبان را فراموش نکنيد. مطمئن باشيد در جنگ بازاريابي کسي که دشمن را ناديده بگيرد ، شکست خواهد خورد!


منبع: ژان بقوسيان- مشاور بازاريابي و فروش- www.modiresabz.com
امتیاز دهی به مقاله



نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره بررسي رقيبان نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: بازاريابي ، شکست ، رقيبان ، پيروزي ، ثروت ، بررسي