فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مشاوره بازاريابي براي کسب‌و‌کارهاي کوچک (2)

مشاوره بازاريابي براي کسب‌و‌کارهاي کوچک (2)

ویرایش: 1391/11/20
نویسنده: fars-ads
بيش از يک سال است که کسب‌و‌کاري را راه‌اندازي کرده‌ام و هنوز درآمدي ندارم و با اينکه بسيار تلاش مي‌کنم موفق نيستم. از کجا بدانم آيا براي کارآفريني فرد مناسبي هستم يا خير؟ يا کارم را درست انتخاب کرده‌ام يا بايد عوض کنم؟ من مهندس الکترونيک هستم.

پاسخ: سوال بسيار خوبي پرسيديد. سوال شما سوال بسياري از افراد خلاق و باانگيزه‌اي است که با ذوق و شوق کسب‌و‌کاري راه‌اندازي مي‌کنند، ولي پس از مدتي مي‌بينند به خواسته‌هايشان نمي‌رسند و احساس ياس و نااميدي به آنها دست مي‌دهد.

بهتر است چند نکته را بررسي کنيم. اول آنکه انگيزه شما از ايجاد کسب‌و‌کار چيست؟ موردي که بسيار مشاهده مي‌شود آن است که فردي کارمند است و تخصص بالايي دارد و پس از مدتي احساس مي‌کند رئيسش که توانايي کمتري دارد به او دستور مي‌دهد و درآمد بيشتري دارد. اين شخص تصميم مي‌گيرد همان کار را خودش شخصا انجام دهد. اين ديدگاه در بسياري از موارد با شکست روبرو مي‌شود. يعني اگر دليل شروع کسب‌و‌کارتان آن است که از رئيستان خسته شده‌ايد، احتمال شکست بسيار زياد است، زيرا مديريت يک کسب‌و‌کار چيزي بسيار فراتر از داشتن تخصص فني است. شما بايد روحيه کارآفريني داشته باشيد. کارآفرينان واقعي هيچگاه از چيزي شکايت نمي‌کنند و تمام فکر و ذکرشان آن است که در شرايط موجود و با تمامي محدوديتها چگونه مي‌توان ارزش افزوده ايجاد کرد. بر راه‌اندازي کسب‌و‌کار شايد تخصص فني نسبت به توانايي مديريت و حل‌مسائل اهميت کمتري داشته باشد.

مهارت بسيار کليدي لازم توانايي مديريت ديگران است. يک مدير بايد بتواند در بدترين شرايط برخورد مناسبي داشته باشد و همواره خوشرو باشد و از هر فرصتي براي تشويق و ترغيب همکارانش استفاده کند.

خصوصيت ديگر فرد کارآفرين به‌قول آقاي ناپلئون هيل نويسنده کتاب بيانديشيد و ثروتمند شويد، اشتياق سوزان است. بهترين معيار براي تشخيص آنکه آيا کارتان را درست انتخاب کرده‌ايد يا خير آن است که از خود بپرسيد: اگر لازم باشد براي پيشبرد کارم يک شبانه‌روز بدون وقفه کار کنم و حتي غذا نخورم، آيا اينکار را با خوشحالي انجام خواهم داد يا خير.
اگر جوابتان مثبت است کار درستي را انتخاب کرده‌ايد. اگر چنين اشتياقي به کارتان داريد مطمئن باشيد راه‌هاي هموار کردن تمامي موانع را دير يا زود خواهيد يافت.

مشکل بسيار رايج ديگري که در متخصصان وجود دارد آن است که انگيزه شروع کارشان ايجاد درآمد و پول است. يعني اگر با تحقيق و پرس و جو در اطرافيان کاري را يافته‌ايد که ديگران مي‌گويند پولساز است و آن کار را شروع مي‌کنيد، به احتمال خيلي زياد شکست خواهيد خورد. انگيزه اصلي شما از کارتان نبايد کسب درآمد باشد. اگر اينطور باشد قبل از اينکه به درآمد برسيد با ايده‌هاي جديدتري برخورد مي‌کنيد و کار قبلي را رها خواهيد کرد. جمله معروفي وجود دارد که مي‌گويد: به هر چيزي که مي‌خواهيد مي‌توانيد برسيد به‌شرطي که هيچگاه جايگزيني براي آن قبول نکنيد!

دوست خوبم آلکس ماندوسيان که يکي از موفق‌ترين سخنرانان و مدرسان بازاريابي اينترنتي در آمريکا است در سمينار اخير مي‌گفت: گياه بامبو رشد بسيار عجيبي دارد. بامبو در سه سال اول سر از خاک بيرون نمي‌آورد. حال فرض کنيد براي سه سال خاک را آبياري مي‌کنيد و همسايه شما مي‌بيند و مي‌پرسد که چه کاري انجام مي‌دهيد؟ و شما توضيح مي‌دهيد گياه بامبو را آبياري مي‌کنم! درصورتي که هيچ گياهي ديده نمي‌شود. اين گياه طي سه سال ريشه‌هاي قدرتمند و عميقي ايجاد مي‌کند و شرايط را براي رشد سريع آماده مي‌کند. وقتي رشد شروع مي‌شود در کمتر از 90 روز 10 متر رشد مي‌کند! راه‌اندازي کسب‌و‌کار هم دقيقا همينطور است. اوايل شايد لازم باشد تلاش زيادي انجام دهيد و هيچ نتيجه ملموسي مشاهده نمي‌شود. کساني که اين دوره آبياري را به پايان برسانند شايد رشد گياه خواهند بود. بسياري از کارآفرينان قبل از اين زمان دست از کار مي‌کشند و مسلما نتيجه ملموسي از کار خود برداشت نمي‌کنند.

آخرين توصيه آن است که در کنار تخصصي فني خودتان که بسيار ارززشمند است، حتما به کسب مهارت‌هاي مديريتي و همچنين بازاريابي بپردازيد.


منبع:

http://www.modiresabz.com

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره مشاوره بازاريابي براي کسب‌و‌کارهاي کوچک (2) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: مشاوره بازاريابي ، کسب‌و‌کارهاي کوچک ، درآمد ، خلاق ، کارآفرينان