فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

خانه بسیار زیبای شیراز که به دست دشمنان زیبایی تخریب می‌شود

خانه بسیار زیبای شیراز که به دست دشمنان زیبایی تخریب می‌شود

ویرایش: 1392/7/29
نویسنده: f_ebrahimi
خانه پورنواب یکی از خانه های تاریخی متعلق به دوره زندیه در بافت تاریخی شیراز قرار است به زودی به طرح بین الحرمین الحاق و تخریب شود.

البته چندسال هست که به اسم گسترش فضای حسینیه‌ها و امامزاده‌ها در شهرهای تاریخی مانندشیراز و یزد افرادی نامعلوم که تنها می‌شود به آنها نام دشمنان زیبایی و فرهنگ کهن ایران را داد، دست به تخریب خانه‌ها و بناهای تاریخی بسیار قدیمی می‌زنند تا کم کم فرهنگ هزاران ساله مردم از ذهن‌شان پاک شده و طی سال‌ها چیزی از آن باقی نماند. اتفاقی که مانندآن با بزرگان فرهنگ و ادب و سیاست ایران در کتاب‌های درسی و رسمی کشور شده است و سعی می‌شود این طور نشان داده شود که گویا چنین اشخاصی در تاریخ این کشور وجود نداشته‌اند.
خانه پورنواب یکی از خانه های تاریخی متعلق به دوره زندیه است که در بافت تاریخی شیراز قرار گرفته و با وجود داشتن ارزش معماری و تاریخی، هنوز در فهرست میراث ملی ثبت نشده است.

با این حال شهرداری شیراز تصمیم دارد تا این خانه که پشت بازار شاه چراغ، کوچه دوازده امامی، پلاک 3 قرار گرفته است را برای گسترش طرح حرم تا حرم که موجب تخریب بسیاری از خانه های تاریخی این محدوده شده، تخریب کند و زمین آن را به این طرح بیفزاید.
دوستداران میراث فرهنگی در شیراز بارها خواسته اند تا وارد این خانه شده و اطلاعات تاریخی آن را بررسی کنند اما مالک این اجازه را نه تنها به دوستداران و فعالان بلکه به کارشناسان میراث فرهنگی نیز نداده است همچنین این مالک پیشنهادهای فروش خانه را نیز تاکنون نپذیرفته است.فعالان میراث فرهنگی بر این باورند که این خانه زندیه نیز سرنوشتی مانند سرنوشت 100 خانه تاریخی ثبتی وغیر تبتی که دو سال پیش در طرح بین الحرمین قرار گرفت و تخریب شده بودند، داشته باشد.
16 سال پیش، در طرح بین‌الحرمین با هدف اتصال «شاهچراخ» به آستانه «علا‌ءالدین حسین» هفت هکتار از بافت تاریخی شیراز توسط شهرداری تخریب شد.

در این بافت، حدود 87 خانه تاریخی و چند حمام، مدرسه و مسجد تاریخی تخریب شدند. پس از گذشت چند سال، باز هم برای توسعه بیشتر بین‌الحرمین به فکر افزایش محدوده شاهچراخ افتادند که 57 هکتار از بافت تاریخی شیراز در این محدوده قرار داشت. این طرح دقیقا در قلب بافت تاریخی شیراز اجرا می‌شود.


منبع:

http://www.seemorgh.com

امتیاز دهی به مقالهخانه بسیار زیبای شیراز که به دست دشمنان زیبایی تخریب می‌شود
خانه بسیار زیبای شیراز که به دست دشمنان زیبایی تخریب می‌شود
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره خانه بسیار زیبای شیراز که به دست دشمنان زیبایی تخریب می‌شود نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: خانه پورنواب ، خانه های تاریخی ، دوره زندیه ، شیراز ، حسینیه‌ها ، امامزاده‌ها ، دشمنان زیبایی