فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

موفقیت متخصصان ایرانی در پیوند قرنیه و درمان آب مروارید با لیزر نوین

موفقیت متخصصان ایرانی در پیوند قرنیه و درمان آب مروارید با لیزر نوین

ویرایش: 1392/8/12
نویسنده: f_ebrahimi
برای اولین بار در کشور با استفاده از دستگاه فمتو سکند (FemtoSecend)، عارضه آب‌مروارید به شیوه‌ لیزری درمان شد.

دکتر مصطفی نادری، فوق تخصص قرنیه با اعلام خبر این موفقیت گفت: با بهره‌گیری از این ابزار نوین که جدیدترین و دقیق‌ترین در دنیاست، اکنون قادر به درمان انواع کاتاراکت(آب مروارید) مادرزادی، ناشی از ضربه یا وابسته به سن در کشور هستیم.

عضو تیم درمانی بیمارستان چشم پزشکی بینا، بیان کرد: دقت عمل بالا و امکان ایجاد برش‌های بسیار ظریف و دقیق جهت درمان برخی دیگر از بیماری‌های چشم مانند پیر چشمی، قوز قرنیه و حتی رفع آستیگماتیسم و پیوند قرنیه، مهم‌ترین خصوصیت دستگاه فمتوسکند است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه پیری شایع‌ترین دلیل بروز آب‌مروارید محسوب می‌شود، افزود: دیابت و برخی بیماری‌های روماتیسمی از دیگر عوامل آب مروارید به شمار می رود.

وی با اشاره به اینکه ایران، همگام با برخی کشورهای جهان اکنون دارای این فناوری نوین است تاکید کرد که همه بیماران دچار آب مروارید مادرزادی تا کهنسالان می‌توانند از این روش نوین بهره بگیرند.

در ادامه دکتر خسرو جدیدی، دیگر عضو این تیم جراحی، تصریح کرد: سن ابتلا به کاتاراکت در کشور پایین نیامده بلکه به علت ارتقای سطح کیفی زندگی و تمایل افراد برای دید بهتر، پیگیری بیشتر شده است.

این فوق تخصص قرنیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی،اضافه کرد: روش اصلی درمان تغییر بنیادین پیدا نکرده اما به علت امکان محاسبات دقیق، شرایط به گونه‌ای است که جراح می‌تواند محل ورود به داخل چشم را براساس اندازه لنز محاسبه کرده و با دقت بسیار بالا (فمتوسکند- معادل 10 به توان15-) و با کمترین احتمال خطای انسانی درمان را انجام دهد.

دکتر جدیدی، عضو تیم جراحی چشم بیمارستان فوق تخصصی بینا با تاکید بر این که امکان درمان عارضه آستیگماتیسم به طور هم زمان در بیمار وجود دارد، گفت: بدین ترتیب فرد برای دیدن دور احتیاج به عینک نخواهد داشت.

مهران نیکخو نیز در این رابطه افزود: در روش‌های قبلی (فیکو) جراح با ابزار دستی و تیغ مخصوص جراحی وارد فضای چشم می‌شد و در آنجا اقدام به جداسازی و شکستن لنز (عدسی)کدر بیمار می‌کرد، اما اکنون این فرآیند دستی به روش لیزری مبدل شده است.

این فوق تخصص قرنیه و عضو تیم درمانی بیمارستان چشم پزشکی بینا، گفت: با لیزر |فمتو سکند| دورتا دور محل عدسی جدا شده و دقت به گونه‌ای خواهد بود که به بافت‌های اطراف به ویژه قرنیه آسیبی وارد نخواهد شد و خطای انسانی به صفر می‌رسد.

به گفته دکتر نیکخو، این روش اکنون به همت تیم فوق تخصصی جراحی قرنیه در بیمارستان فوق تخصصی چشم پزشکی بینا، تنها بیمارستان دارنده گواهینامه بین المللی اعتبار بخشی کشور از کانادا با موفقیت در حال انجام است.

چندی پیش دکتر محمود جباروند، رییس بیمارستان چشم پزشکی فارابی نیز در حاشیه بیست و سومین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران از وجود روش درمانی نوین کاتاراکت با لیزر در دنیا خبر داده و گفته بود که شانس موفقیت اعمال جراحی چشم با لیزر فمتوسکند بسیار بالاست چون برش های چشم به جای چاقو توسط اشعه لیزر انجام می شود.

به گفته دکتر جباروند با این روش نوین مقاومت چشم در مقابل برخی ضربه های احتمالی بالا رفته و مدت زمان بهبودی بیمار نیز کوتاه تر می شود.


منبع:

http://www.entekhab.ir

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره موفقیت متخصصان ایرانی در پیوند قرنیه و درمان آب مروارید با لیزر نوین نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: دستگاه فمتو سکند ، آب‌مروارید ، شیوه‌ لیزری ، قرنیه ، بیماری‌های چشم ، پیر چشمی ، قوز قرنیه ، آستیگماتیسم ، پیوند قرنیه