فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

تشخیص آلزایمر با استفاده از کره بادام زمینی!

تشخیص آلزایمر با استفاده از کره بادام زمینی!

ویرایش: 1392/8/24
نویسنده: f_ebrahimi

محققان دانشگاه فلوریدا اعلام کردند استفاده از کره بادام‌زمینی می‌تواند به روشی غیرتهاجمی و ارزان برای آزمایش امکان ابتلای بیماران به آلزایمر تبدیل شود.

دانشمندان این دانشگاه بر این باورند، توانایی بوییدن با اولین عصب جمجمه مرتبط است و این عصب اغلب یکی ازنخستین اجزایی است که تحت تاثیر زوال شناختی قرار می‌گیرد. در مورد بیماران آلزایمر، حس بویایی به روشی خاص تحت تاثیر قرار می‌گیرد و در آن سوراخ چپ دماغ به طور قابل ‌توجهی بیش از سوراخ سمت راست تاثیر می‌پذیرد.

آزمایش انجام‌شده در دانشگاه فلوریدا شامل پوشاندن یک سوراخ و اندازه‌گیری فاصله‌ای بود که در آن بیمار می‌توانست بوی حدود یک قاشق از کره بادام‌زمینی را شناسایی کند. در بیماران مبتلا به آلزایمر، سوراخ چپ دارای نارسایی بود و از حدود 10 درصد طیف کمتری در شناسایی بو در مقایسه با روزنه راست برخوردار بود.

این خصوصیت خاص بیماران آلزایمر بود و هیچ یک از بیماران تیم کنترل (که از زوال شناختی رنج نمی‌برند) و همچنین افراد مبتلا به انواع دیگر نارسایی شناختی از قبیل جنون، این تفاوت در بویایی را از خود بروز ندادند.

در این آزمایش از کره بادام زمینی استفاده شد زیرا این ماده «بودار خالص» خوانده می‌شود. در حالت کلی، بویایی انسان دو حس مجزا را شامل می‌شود که عبارت‌اند از: حس بویایی یا «بو» و همچنین حس trigeminal که مانند حس سوزش فیزیکی یا خارش است. کره بادام زمینی دارای هیچ عنصر trigeminal نیست و بوی خالص است که این موضوع آن را برای آزمایش‌ مبتلایان به آلزایمر ایده‌ال می‌کند.

استفاده از روش جدید می‌تواند شیوه ایی ارزان برای هشدارهای اولیه افراد مبتلا به آلزایمر باشد.
شناسایی این بیماری آسان نیست و مستلزم معاینات نورولوژیکی و روحی است و باید بوسیله افراد حرفه‌ای انجام شود.


منبع:

http://www.seemorgh.com

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره تشخیص آلزایمر با استفاده از کره بادام زمینی! نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: محققان دانشگاه فلوریدا ، کره بادام‌زمینی ، آلزایمر ، توانایی بوییدن ، حس بویایی ، معاینات نورولوژیکی ، آزمایش ابتلا به آلزایمر