فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سرنوشت غم انگیز کشتی رافائل(تایتانیک ایرانی)

سرنوشت غم انگیز کشتی رافائل(تایتانیک ایرانی)

ویرایش: 1392/8/25
نویسنده: f_ebrahimi
محمدرضا شاه دو کشتی به نام های رافائل و ميکلانژ از ايتاليا را خرید . ميکلانژ برای سربازان نیروی دریایی شاهنشاهی و کوچتر از رافائل بود . اما رافائل برای تفریح مردم و جذب گردشگر برای ایران ، و يک کشتی با شکوه با تمام امکانات تفريحي که در زمان خود نظير نداشت ...
کشتی رافائل در سال 1344 تا 90 میلیون دلار قیمت گذاری شد ، ولی ایتالیا با توجه به شرایط اقتصادی 10 سال بعد آن را به مبلغ فقط 2 میلیون دلار به ایران فروخت .اولین طرح كشتی |رافائل| در سال 1337بوسیله ایتالیایی ها كشيده شد و رافائل به طول 276 متر و عرض 31 متر در کشور ایتالیا ساخته شد . در كشتی رافائل 850 خروجی راديو تلفنی ، 6 استخر شنا ، 750 كابين (در هر كابين يك حمام و توالت شيك و لوكس كه با مرمرهای ايتاليايی تزيين شده بود وجود داشت) ، 18 آسانسور ، 30 سالن اجتماعات ، تالار نمايشی با 500 صندلی و باشگاه های ژيمناستيك و پرورش اندام ساخته شده بود .
رافائل بزرگ بود و عظیم ؛ یک کشتی با شکوه با همه امکانات تفریحی که در زمان خود مانند نداشت . هیچ یک از کشورهای پیشرفته آن زمان نظیر آن را نداشتند. روزی که رافائل از ایتالیا به سمت ایران در حرکت بود ، مردم ایتالیا با اشک رافائل را بدرقه کردند . چون رافائلی را که خودشان ساخته بودند ، مجبور بودند به ایران بفروفشند. رافائل در میان اشک و اندوه ایتالیا را ترک کرد و زیبا و خرامان به طرف ایران پیشرفت .
در بهار 1356 رافائل با 50 خدمه ايتاليايی و با افزايش ظرفيت در حد سكنای 1800 نفر در بندر بوشهر پهلو گرفت . کشتی ميكل آنژ هم در بندرعباس مستقر شدند و از كابين های متعدد آن براي اسكان پرسنل نيروی دريايی شاهنشاهی استفاده شد . موج ها ی دریا بوق بلند و غریبی را به گوش اهالی شهر بوشهر می رساند . مردمان بندر بوشهر زمانیکه از پنجره ی خانه های بافت قدیم به بیرون نگاه انداختند حیرت زده ، غول سفید و باشکوهی را دیدند که به ساحل بوشهر نزدیک می شد .
کسی خبر نداشت که این کشتی بزرگ و سفید که تراکم دود از دودکش های عقبش به هوا بر می خاست و بدنه اش این چنین سفید و درخشان بود ، قرار است سال ها مهمان ذهن و جان مردمان این شهر شود .
بوشهری ها که تا به حال کشتی های زیادی را دیده بودند فوج فوج می آمدند ، در ساحل جمع می شدند و با اشتیاق این کشتی زیبا را می دیدند و با زمینه ای از این کشتی عکس می گرفتند . اواخر سال 57 خدمه ایتالیایی کشتی رافائل کم‌ کم به کشورشان برگشتند ...
بعد از انقلاب ، طولی نکشيد که ايران درگير جنگ با عراق شد . در سال 1362 دو هواپیمای عراقی با چند موشک آن را هدف قرار دادند . رافائل در این حمله صدمه زیادی دید و در آب زمین ‌گیر شد. این کشتی که تا نیمه ‌ای از بدنه‌ در آب فرو رفته بود ، چیزی نگذشت که یک کشتی باری به نام ایران سلام با آن برخورد کرد و به بدنه اش آسیب جدی رساند.
در همان سالها ، ايتاليا ، کشتی ميکلانژ را خريد و به ايتاليا برگرداند ...
بدین ترتیب کشتی اقیانوس پیمای رافائل نتوانست بیشتر از تقریبا 7 سال در کنار سواحل بوشهر دوام بیاورد و خیلی زود به افسانه ای غریب و زیستگاه آبزیان دریایی تبدیل شد ‌.
در حال حاضر کشتی رافائل در ساحل بوشهر ديده نمی شود و زير 7 متر آب ، در فاصله ی 2 كيلومتری نيروگاه اتمی قرار گرفته است .


منبع: گروه سرگرمی آپادانا
امتیاز دهی به مقالهسرنوشت غم انگیز کشتی رافائل(تایتانیک ایرانی)
سرنوشت غم انگیز کشتی رافائل(تایتانیک ایرانی)
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره سرنوشت غم انگیز کشتی رافائل(تایتانیک ایرانی) نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: محمدرضا شاه ، کشتی ، رافائل ، ميکلانژ ، ايتاليا ، بندر بوشهر ، جنگ با عراق