فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

قوز شست پا چگونه ایجاد میشود؟

قوز شست پا چگونه ایجاد میشود؟

ویرایش: 1392/8/27
نویسنده: f_ebrahimi
عضو انجمن آسیب‌های ورزشی، آرتروسکوپی و جراحی زانو در مورد اختلال کج‌شستی و قوز شست پا گفت: کفش‌های پاشنه بلند ونوک‌تیز از طریق تغییر بیومکانیک فشار بسیاری روی استخوان‌های کف پا وارد می‌کنند که می‌توانند سبب ایجاد اختلال باشند.

آرش شرافت وزیری گفت: پای انسان به عنوان قلب دوم مطرح شده که نشانگر این است پا عضو بسیار مهمی در بدن بوده و سلامتی آن نیز از ضروریات زندگی می باشد. وی ادامه داد: یکی از اختلالات این عضو مهم، کج شستی یا قوز شست پاست، کج شستی به اختلالی گفته می شود که در آن شست پا به طرف دیگر انگشتان متمایل می شود و حتی در موارد شدید به زیر انگشتان مجاور هم حرکت می‌کند.

این جراح مفاصل تصریح کرد: تا کنون دلیلی برای این اختلال مشخص نشده و علی رغم اینکه عده‌ای معتقدند پوشیدن کفشهای نوک تنگ و پاشنه بلند عامل این بیماری است، عده‌ای دیگر زمینه‌های ژنتیکی را مسئول می‌دانند. وی افزود: اما به طور کلی به نظر میرسد که هر دو عامل یعنی بروز اختلال در افرادی که زمینه ژنتیکی مساعد دارند وقتی به مدت طولانی از کفشهای نوک تیز و پاشنه بلند استفاده می‌کنند بیشتر خواهد بود.

شرافت وزیری گفت: کفش‌های پاشنه بلند از طریق تغییر بیومکانیک فشار بسیاری بر روی استخوان های کف پا وارد می‌کند که می توانند علت بسیاری از بیماریهای مرتبط با پا باشد، البته نمی‌توان به طور قطع گفت که کج شستی در زنان که بسیار شیوع دارد تنها به علت کفشهای پاشنه بلند است.

این جراح استخوان و مفاصل ادامه داد: قوز شست در واقع زاییده کج شستی طولانی مدت است که به صورت تورم و قرمزی روی قاعده شست خود را نشان می دهد و می تواند دردناک نیز باشد و از آنجایی که انحراف محور شست پا در تغییر عملکرد پا موثر است بنابراین در نواحی مختلفی از کف پا می توانیم کلفت شدن پوست یا حتی میخچه‌های دردناک را ببینیم.

وی در مورد اقدامات مفید در پیشگیری از این اختلال گفت: اگرچه در گذشته برای جلوگیری از پیشرفت این اختلال استفاده از اورتوزهای بین انگشتی توصیه می شد ولی امروزه از آنجا که ریشه اصلی اختلال در استخوان قاعده شست است و نه خود شست، این اورتوزهای بین انگشتی دیگر توصیه نمی‌شوند و حتی گاهی سبب دردناک شدن انگشت هم می‌شوند. شرافت وزیری تصریح کرد: تنها عواملی که به نظر می رسند سبب کندی روند پیشرفت قوز شست پا می شوند شامل کاهش وزن در افراد چاق، عدم استفاده از کفشهای پاشنه بلند و نوک تیز و استفاده از کفی طبی در افرادی که دارای صافی کف پا هستند.

وی همچنین در مورد درمان این اختلال گفت: در زمانی که رعایت عوامل پیشگیرانه مفید نبود و این اختلال دردناک و کج شستی زیاد از حد شد، جراحی تنها راه حل خواهد بود که در حال حاضر حدود 20 نوع روش مختلف جراحی وجود دارد.


منبع:

http://www.seemorgh.com

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره قوز شست پا چگونه ایجاد میشود؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: آسیب‌های ورزشی ، آرتروسکوپی ، جراحی زانو ، کج‌شستی ، قوز شست پا ، کفش‌های پاشنه بلند ونوک‌تیز ، استخوان‌های کف پا