فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

معرفی مرگبارترین اتومبیل ها در ایران

معرفی مرگبارترین اتومبیل ها در ایران

ویرایش: 1392/8/30
نویسنده: f_ebrahimi
بیشتر خودروهای دنیا در کشورهای آمریکا و اروپا تست تصادف شده‌اند .این تست‌ها توسط موسسه euroncap و انجمن ایمنی آمریکا و همچنین با توجه به بررسی فیلم تست‌های تصادف انجام شده در موسساتی مانند ما یرای انگلستان تنظیم شده است.در سایت بر اساس میزان ایمنی خودرو حین تصادف امتیاز داده شده است.
تمام خودروهای تولید شده در کشور به غیر از چند مدل وطنی در اروپا یا آمریکا تست تصادف شده‌اند. در اینجا تعدادی از خودروهایی که بیشترین فروش را در کشور دارند، آورده‌ایم تا شما حداقل آگاه باشید پشت چه فرمانی می‌نشینید.
تست تصادف یعنی چه؟ تست‌های تصادف اینطور انجام می‌گیرد که خودرو حین تصادف چه خسارت‌های جانی به همراه خواهد داشت. مثلا خودرویی که تصادف می‌کند برای سقف و ستون درب‌هایش چه اتفاقی می‌افتد و ممکن است به سرنشین‌های آن چه آسیبی برساند؟
میله فرمان، موتور و تجهیزات داخل کاپوت چقدر احتمال دارد در زمان تصادف وارد اتومبیل شده و به سرنشین‌های آن آسیب بزند؟ طبیعتا خودرویی که کمترین خسارت را وارد کند بیشترین نمره را خواهد گرفت که متاسفانه اتومبیل‌هایی که تولید داخل کشور هستند زیاد نتوانستند نمره قابل قبولی را در این آزمایش‌ها دریافت کنند.پراید
در بخش تست تصادف نتوانسته سربلند بیرون بیاید و امتیاز خوبی نگرفته است.

در نتایج تست موسسه ایمنی بزرگراه‌های آمریکا خودرو پراید بدترین خودرو سواری شناخته شده که می‌تواند جان سرنشینانش را به طرز وحشتناکی به خطر بیندازد. پراید در تست تصادف دچار انحراف شدید در ستون، درها و سقف می‌شود. کابین سرنشینان تاب بر می‌دارد، در خودرو باز می‌شود و داشبورد هم صدمه شدید به پای راننده می‌زند. جلو خودرو درست جمع نمی‌شود و بسیاری از قطعات کاپوت مثل موتور هم در تصادف شدید وارد کابین می‌شود.


پژو ٢٠6
خوشبختانه در آزمایش‌های صورت گرفته مشخص شده که ایمنی لازم را هم دارد. خودرو پژو ٢٠6 از نظر ایمنی چهار ستاره از پنج ستاره موسسه euroncap را گرفته است. این خودرو زمانی که دچار سانحه شود کاپوتش تخریب شده ولی موتور مچاله شده‌اش به جای این که داخل اتومبیل شود و به راننده و سرنشین کنارش آسیب برساند به سمت زمین متمایل می‌شود و همین موضوع سطح ایمنی پژو ٢٠6 را بالا برده است.


سمند
تست تصادف سمند در شرکت ما یرای انگلستان انجام شده به خاطر این که دو خودرو داخلی تیبا و سمند به علت بومی بودن توسط موسسات معتبر اروپایی و آمریکایی مورد بررسی قرار نگرفته‌اند.
با این حال در همان تستی که انجام شده کمی بهتر از سایر اتومبیل‌ها عمل کرده، به طوری که در این تست سمند سقفش تاخورده (خمیدگی به داخل اتاق) و نیز رکاب سبب شکستگی پای آدمک تست شده است. ایربگ آن به موقع کار کرده و خوشبختانه به خاطر این که وزن عقب و جلوی سمند متناسب است، حین تصادف عقب خودرو بلند نمی‌شود. سالم ماندن ستون‌ها، خرد شدن شیشه جلو سبب شده سمند از سوی شرکت انگلیسی مایر استانداردهای ایمنی را کسب کرده و از حیث ایمنی با برتری نسبت به پژو 4٠5 شرایط کسب امتیاز این بخش را داشته باشد و اگر در موسسه یوروآن کپ این تست انجام می‌گرفت، می‌توانست سه ستاره را دریافت کند.
خودرو ملی سمند با ارتقای استانداردهای جهانی، موفق به گذراندن تست‌های اجباری استاندارد ایمنی کشورهای حوزه خلیج فارس (GSO) نیز شده و استانداردهای اجباری ایمنی تصادف را با موفقیت گذرانده است. علت نگرفتن 5 ستاره سمند بخاطر نبود کیسه هوا برای سرنیشنان عقب و جلو سمت شاگرد می باشد.تندر ٩٠
تندر ٩٠ سه ستاره است و قطعات داخلی آن طوری طراحی شده که هنگام تصادف فشرده شود. همچنین از آنجایی که مخزن سوخت در کف خودرو و به دور از کمک فنرها قرار گرفته برای همین اگر تصادف از عقب رخ بدهد کمترین احتمال برای سوراخ شدن آن توسط اجزای کمک فنر وجود دارد. وجود یک لایه عرضی در پشت صندلی عقب خطر ورود اشیا از صندوق عقب به کابین را محدود می‌کند. ساختار لانه زنبوری داشبورد که اذز پلی پرولین جاذب نیرو ساخته شده در اثر ضربه از جلو، خطر آسیب به زانو را کاهش می‌دهد.


پژو پارس
یکی از مهم‌ترین نقص‌هایی که خودرو پژو پارس دارد و می‌تواند راننده را مورد خطر جانی نیز قرار دهد، در صورت تصادف احتمال این که میل فرمان و پدال‌ها به داخل اتاق خودرو وارد شود و به سرنشین آسیب برساند بسیار بالاست. البته قسمت‌های زیرین خودرو مثل شاسی و قسمت زیرین کلاف بدنه مقاومت خوبی دارند ولی قسمت‌های بالایی بدنه چندان از استحکام بالایی برخوردار نبوده و می‌تواند هنگام واژگونی خودرو به سرنشینان صدمه وارد کند. همچنین این خودرو از نظر هندلینگ تعادل خوبی دارد.


زانتیا
زانتیا هم یکی از همان خودروهای جوان پسند است که خیلی هم طرفدار دارد ولی بدنیست بدانید زانتیا با وجود این که ظاهرش به نظر کاملا محکم می‌آید، اما اصلا این طور نیست و در آزمایش تصادف مانند پراید تنها دو ستاره ایمنی و در واقعا یک و نیم ستاره توانسته دریافت کند که به نسبت قیمت و جثه‌اش اصلا امتیاز خوبی نخواهد بود.

با وجود این که بودن کیسه هوا در این خودرو میزان تلفات و خسارات را کاهش می‌دهد، اما با این حال شاسی خودرو خم می‌شود و حتی ستون خودرو تاب بر می‌دارد. یکی از مهم‌ترین نقاط ضعف زانتیا تصادف از بغل است که اگر چنین اتفاقی بیفتد بیشترین آسیب را هم به خودرو و هم به سرنشین‌ها وارد خواهد کرد و بالاتنه و پاهای راننده حین تصادف بیشترین احتمال آسیب را خواهد داشت.

آن قدر وضعیت زانتیا در زمان تصادف بد است که کلا فرقی نمی‌کند قرار است با کدام سمت این تابوت مرگ تصادف کنید، چون در تست‌های صورت گرفته شده، تصادف از جلو هم در وضعیت قرمز قرار دارد. این خودرو زمانی وارد بازار ایران شد که تولیدش در اروپا متوقف شده بود که چندان هم موفق نبوده است.


مگان
مگان وضعیت ایمنی‌اش خیلی بهتر از زانتیای یک و نیم ستاره‌‌ای گزارش شده است و در این تست سربلند بیرون آمده و با دو کیسه ایمنی هوا پنج ستاره دارد. یعنی در آزمایش‌های صورت گرفته هر اتفاقی که برای زانتیا افتاده برای مگان نیفتاده است؛ نه شاسی‌اش انحراف پیدا کرده و نه ستون‌هایش خم شده است. همچنین در سیستم ترمز این خودرو از تکنولوژی سیستم ضد قفل و توزیع الکترونیک نیروی ترمز در چرخ استفاده شده که عملکرد خیلی خوبی را به همراه دارد.


مزدا ٣
مزدا ٣ هم مانند مگان ایمنی خوبی دارد. کیسه‌های هوایی که برای راننده و سرنشین‌ها و همچنین کیسه‌های جانبی تعبیه شده، یکی از مهم‌ترین علت‌های بالا رفتن امتیاز آن از نظر سطح ایمنی است که پنج ستاره‌اش کرده است.


سوناتا
این ماشین توانسته از نظر سطح ایمنی چهار ستاره را از موسسه euroncap دریافت کند. سوناتا نیز مهم‌ترین امتیازش به خاطر کیسه‌های هوای تعبیه شده‌اش است. البته به شرط آن که اصل باشد. سطح کلی نتیجه این آزمایش و همچنین ساختار خودرو خوب گزارش شده. احتمال آسیب ندیدن سر، گردن و سینه حین تصادف متوسط گزارش شده اما از نظر سطح ایمنی پا و زانو خوب است.


منبع:

http://kamooneh.com

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره معرفی مرگبارترین اتومبیل ها در ایران نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: پراید ، تست تصادف ، پژو 206 ، سمند ، تندر ٩٠ ، پژو پارس ، زانتیا