فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مغزتان را ریبوت کرده و تمرکزتان را در حداکثر 15 دقیقه ریفرش کنید!

مغزتان را ریبوت کرده و تمرکزتان را در حداکثر 15 دقیقه ریفرش کنید!

ویرایش: 1392/8/30
نویسنده: f_ebrahimi
تا به حال شده است که دلتان بخواهد دکمه ریست مغزتان را درست مانند زمانی که کامپیوترتان را ریبوت می‌کنید فشار دهید؟ یکی از کارشناسان سلامتی در نیویورک می‌گوید این کار نه تنها ممکن است بلکه باید به بخشی عادی از روزتان تبدیل شود.

وی می‌گوید: |در مقام یک مدیر مهم است که از خودتان مراقبت کنید. اگر در بهترین حالت خود نباشید، اشخاصی که به آن‌‌ها خدمتی ارائه می‌کنید و همینطور افرادی که برای‌تان کار می‌کنند نیز نمی‌توانند در بهترین حالت ممکن خود باشند.|این کارشناس توصیه می‌کند در طول روز دقایق ویژه‌ای برای خود بسازید تا کمی از شرایط فاصله گرفته و مغزتان را پاک کنید.استرس یا فشار روانی نیرویی است كه چون فشار آن بر هر قسمتی از بدن وارد شود كار آن را مختل می كند و زمینه استرس را در انسان فراهم می آورد. هر عملی كه سبب برهم خوردن تعادل روانی انسان و تغییرات سریع احساسی عاطفی ، خلقی، رفتاری شود، استرس زاست. هم چنین عدم توانایی در برقراری ارتباط با دیگران، احساس خود كم بینی، ترس از اظهار وجود، از دست دادن اعتماد به نفس و نومیدی استرس زاست.شهرنشینی و پیشرفت تمدن امروز، دگرگونی روابط اجتماعی، به خصوص زندگی در شهرهای بزرگ و پرجنجال، فشارهای جسمی، روانی ناشی از ترافیك و آلودگی های هوا امواج و صدا به خصوص دركاركنان سازمان هواپیمایی و اثرات آن بر روان و رفتار انسان، موجبات تشدید استرس را فراهم می كنند.در حال حاضر عوامل مولد استرس در جهان نسبت به گذشته بیشتر شده است. زیرا بعضی از مكانیسمهای سنتی كه به مردم كمك می كرد تا با فشارهای روانی مقابله كنند به مرور رو به نابودی می رود. امروزه مشكلات شغلی و اقتصادی، تغییرات سریعی را به وجود آورده و ارزشهای انسانی و اعتقادات امید بخش گذشته را از بین برده و به ضعف روابط انسانی و بی تفاوتی انسانها نسبت به یكدیگر حتی خویشاوندان نزدیك منجر شده و زمینه های استرس را فراهم آورده است.رشد شهر نشینی، مشكلات ناشی از بی عدالتی و تبعیض در محیط كار و زندگی با رشد فزاینده اعمال خشونت آمیز در شهرها نیز سبب ایجاد ترس و فشارهای روانی شده كه در نهایت بر سلامت و بهداشت روانی انسان لطمه می زند. بنابراین تلاش برای مقابله با نارضایتی های حاصله از این گونه مشكلات غالباً نا موفق می ماند.از عوامل مولد استرس علاوه بر موارد فوق می تواند مرگ عزیزان، ستیزه و جدایی در كانون خانواده ، ترس از بیكاری، نداشتن امكانات مناسب زیست اجتماعی در ایجاد استرس دخالت دارد. همچنین شهر نشینی و سكونت در محله های شلوغ و پرجمعیت ترافیك سنگین در راه خانه و محیط كار، همگی استرس زاست.

در اینجا به بیان 5 کار سریع که می‌توانند تمرکزتان را بازگردانند می‌پردازیم:بیرون رفته و کمی قدم بزنیدویکاریو می‌گوید وقتی بی‌حرکت نشسته‌اید اعضای بدن‌تان در حال استراحت هستند. حرکت دادن بدنتان بخش انرژی‌ساز سلول‌هایتان را بیدار می‌کند. وی می‌گوید چندین بار راه رفتن سریع در هفته می‌تواند اندازه میزان ماده انرژی‌ساز سلول‌ها را دو برابر کند که این امر سبب می‌شود بدن انرژی بیشتری تولید کند. ترکیب هوای تازه و ورزش هم جریان خون به مغز را تحریک کرده و سبب می‌شود بتوانید دوباره تمرکز کنید.ویکاریو معتقد است: |اگر به یک مشکل چسبیده‌اید یا برای تفکر خلاقانه به مشکل برخورده‌اید برخواستن و قدم زدن در اطراف دیدگاه کاملا متفاوتی به شما خواهد داد. اگر نمی‌توانید بیرون رفته و قدم بزنید در همان دفتر و حتی پشت میز حرکات کششی انجام دهید. همین که بدنتان را حرکت بدهید کمک بزرگی است. |یک لیوان آب بنوشیدویکاریو می‌گوید اغلب امریکایی‌ها دچار کم‌آبی مزمن هستند و مطالعات نشان می‌دهند که کمبود آب بدن، عملکرد مغز را کند می‌کند.وی می‌گوید: |اگر متوجه شوید تمرکز ندارید، کمی استراحت و نوشیدن یک لیوان آب درست مانند آب دادن به یک گیاه سرحال‌تان می‌کند.|ویکاریو پیشنهاد می‌کند در طول روز به میزان نصف وزن بدنتان در واحد اونس آب بنوشید. مثلا اگر کسی بین 55 تا 60 کیلو وزن دارد باید در روز 60 اونس یا حدود 8 لیوان آب بنوشد. اگر طعم آب خسته‌تان می‌کند کمی برگ نعناع یا یک برش لیمو شیرین، پرتقال، لیمو ترش یا خیار به لیوان آب اضافه کنید.تنفس یا پخش عطر لیموویکاریو پیشنهاد می‌کند یک شیشه کوچک از اسانس لیمو روی میزتان داشته باشید و یا از داخل شیشه استنشاق کرده و یا یک قطره از آن را روی یک تکه پنبه بزنید. این کار به طور طبیعی تمرکزتان را بالا میبرد.ویکاریو معتقد است: |عطرهای تند و عطرهای مرکبات سیستم عصبی را تحریک کرده و انرژی شما را تجدید می‌کند. اکالیپتوس و رزماری هم اثر مشابه دارند.|یک غذای سالم بخوریدیک میان‌وعده سالم قند خون را تثبیت کرده و گرسنگی را از بین می‌برد و علاوه بر آن به عملکرد سلامت مغز کمک می‌کند. ویکاریو پیشنهاد می‌کند مخلوطی از مغز آجیل، تخمه و میوه خشک روی میزتان داشته باشید. از دیگر تنقلات سالم می‌توان به نان تست از غلات کامل با کره بادام زمینی اشاره کرد.وی می‌گوید: |میان وعده باید دارای پروتئین و کربوهیدرات باشد تا به تعادل قند خون کمک کند. |غذاهایی که قند زیادی دارند سبب افزایش و کاهش سریع قند خون می‌شوند. این موجب ایجاد چرخه انرژی و سپس حس خستگی می‌شود که در طول روز از بین می‌رود.چرت بزنیدوقتی خودتان رئیس خودتان باشید، یک چرت کوتاه چیزی است که می‌توانید در برنامه روزانه‌تان قرار دهید. بنا بر یک تحقیق صورت گرفته، یک چرت 20 دقیقه‌ای مزایای چشمگیری برای بهبود هوشیاری و عملکرد دارد. با اینکه پژوهش‌ نشان می‌دهد که این کار می‌تواند ذهن را تازه کند و خلاقیت را افزایش دهد نباید به خودتان اجازه دهید زمان چرت زدن‌تان را از این میزان بیشتر شود.ویکاریو معتقد است: |اگر بیش از 20 دقیقه بخوابید با خستگی از خواب بیدار می شوید . اگر مدام حس می‌کنید به خواب نیاز دارید، زمان آن رسیده که شب‌ها بیشتر بخوابید.


منبع: rozanehonline.com
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره مغزتان را ریبوت کرده و تمرکزتان را در حداکثر 15 دقیقه ریفرش کنید! نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: استرس ، فشار روانی ، قدم زدن ، آب ، عطر لیمو ، غذای سالم ، چرت زدن