فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

چه کسانی نباید واکسن آنفلوانزا بزنند؟

چه کسانی نباید واکسن آنفلوانزا بزنند؟

ویرایش: 1392/9/11
نویسنده: f_ebrahimi
صفورا محبی، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: با آغاز فصل پاییز سوالات بسیاری در خصوص لزوم تزریق واکسن آنفلوانزا و چگونگی تزریق آن مطرح می‌شود. آنفلوانزا بیماری است که به سرعت شیوع می یابد و توسط سویه های مختلفی که هر ساله تغییر می کنند ایجاد می‌شود به همین علت است که هر سال نیاز به تزریق واکسن جدید است.

محبی افزود: بیشترین زمان احتمال ابتلا به آنفلوانزا ماه های مهر تا اسفند است. اگر چه برخی علائم بیماری سرماخوردگی و آنفلوانزا مشابه هم است اما این واکسن در مقابل سرماخوردگی از ما محافظت نمی‌کند. واکسن آنفلوانزا 2 تا 3 هفته پس از تزریق علیه سه سویه از ویروس ها محافظت می‌کند بنابراین دقیقاً قبل یا بعد از واکسیناسیون احتمال درگیری با سویه های بیماری زا وجود دارد.

به گفته وی بر اساس دستور سازمان بهداشت جهانی اولویت تزریق واکسن به این ترتیب است: بیماران دیالیزی و پیوند کلیه، بیماران تالاسمی ماژور، بیماران کبدی شامل: سیروز و پیوند کبد، بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی قرار دارند و در آخر پرسنل بهداشتی درمانی.

محبی تصریح کرد: تزریق واکسن در کسانی که سابقه واکنش آلرژیک به مواد موجود در واکسن آنفلوانزا را دارند مثل تخم مرغ، فرمالدهید، جنتامایسین، کسانی که در زمان مراجعه برای تزریق واکسن تب یا عفونت حاد داشته باشند، کسانی که سابقه ابتلا به سندرم گیلن باره را داشته باشند و شیر خواران زیر 6 ماه ممنوع است.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی فسا در پاسخ به این پرسش که آیا می توان واکسن آنفولانزا را در دوران بارداری و شیردهی مصرف کرد، گفت: واکسن های آنفلوانزا در تمام مراحل بارداری قابلیت مصرف دارند. اطلاعات عمده تری در مورد بی خطری این دارو در سه ماهه دوم و سوم نسبت به سه ماهه اول بارداری در دسترس می باشد. همچنین واکسن آنفلوانزا را می توان در دوران شیردهی تجویز کرد.

محبی در خصوص روش تجویز واکسن آنفلوانزا گفت: واکسن آنفلوانزا باید در دوزی که پزشک تجویز کرده به صورت داخل عضلانی یا زیر جلدی عمیق تزریق شود.

وی به چند عارضه جانبی ناشی از تزریق واکسن اشاره کرد و بیان کرد: مانند تمام فرآورده های دارویی این واکسن هم احتمال دارد در بعضی از افراد سبب عوارض جانبی مانند سردرد، تعریق، درد عضلات، درد مفاصل، تب، ضعف، خستگی، سرخی و ورم و سختی محل تزریق شود که این عوارض معمولا طی یک تا دو روز بدون درمان برطرف می شود. محبی افزود: عوارضی مثل تب بالا، تغییر در رفتار و هوشیاری، کهیر، راش ها و ضایعات پوستی منتشره، گرفتگی و خشونت صدا و مشکلات تنفسی مانند سختی تنفس، ضربان قلب بالا و ضعف شدید بدنی با رنگ پریدگی، حساسیت شدید و فوری در افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند، احساس گیجی وخستگی، تورم اطراف چشم ها و لبها، سندرم گیلن باره با علائم فلج بالا رونده ناشی از گرفتاری اعصاب محیطی، شوک آنافیلاکتیک، این عوارض از واکسن آنفوانزا جدی است و بلافاصله باید به پزشک مراجعه کرد.


منبع:

http://www.seemorgh.com

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره چه کسانی نباید واکسن آنفلوانزا بزنند؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: واکسن آنفلوانزا ، سرماخوردگی ، آنفلوانزا ، ویروس ، واکسیناسیون ، بیماران دیالیزی ، پیوند کلیه ، بیماران تالاسمی ماژور ، بیماران کبدی