فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اگر دستتان گزگز مي‌کند، بخوانيد

اگر دستتان گزگز مي‌کند، بخوانيد

ویرایش: 1392/10/7
نویسنده: f_ebrahimi
اگر به هر دلیلی با استفاده بيش از حد از مچ دست، فشار کانال ناحيه مچ افزايش يابد، خون‌رساني به عصب در اثر تنگي عروق کاهش مي‌يابد و اين امر، مجموعه‌اي از علايم و نشانه‌ها را پديد مي‌آورد كه مشخص‌كننده نشانگان تونل کارپال (CTS) است.

درمان

استراحت و کاهش حرکات دست، نخستین مرحله در درمان نشانگان تونل کارپال است. اين استراحت بايد تا زمان کاهش گزگز انگشتان ادامه يابد. در صورت کاهش گزگز، در ابتدا مي‌توان به انجام حرکات کششي پرداخت. استفاده از مچ‌بند مخصوص در 3 ماه اول پس از شروع علايم و همچنين در خانم‌هاي باردار بسيار موثر است. زاويه مچ‌بند بايد تنظيم شود. اغلب مچ‌بندهاي ساخته‌شده در بازار زاويه مناسبي ندارند و حتي سبب بدترشدن علايم مي‌شوند. مچ‌بند بايد حتما در شب پوشيده شود. بهتر است طي روز نيز از مچ بند استفاده كرد.

توصيه

مچ دست هنگام کار مثلا کار با رايانه بايد در صفر درجه باشد. خم شدن مچ سبب افزايش فشار به عصب مي‌شود.

انجام فعاليت‌هايي که با مشت کردن مکرر همراه است نيز سبب فشار به عصب و ايجاد اين نشانگان مي‌شود.

از مشت کردن در حالي که مچ دست به سمت داخل يا خارج است بايد خودداري شود و زاويه مچ بايد صفر درجه باشد.

گرفتن اجسام مثل خودکار نازک فشار زيادي به مچ وارد مي‌کند. بهتر است از خودکارهايي با بدنه ضخيم استفاده شود. درمان‌هاي دارويي و تکنيک‌هاي خاص ورزشي براي درمان کمک‌‌کننده‌اند.

علايم

خواب رفتن و گزگز انگشتان دست که بيشتر با درد همراه است. ابتدا اين علايم فقط هنگام استراحت يا خواب ايجاد مي‌شوند، ولی زمانیکه بيماري شديدتر شد، علايم ذکرشده دائمي مي‌شوند.

با شدت يافتن بيماري علايمي مثل افتادن اجسام از دست بيمار، از دست دادن مهارت انگشتان، ضعف و لاغري در برخي عضلات دست به مرور ظاهر مي‌شوند.

علل

شکستگي‌ها، دررفتگي‌ها، تومورها، ابتلا به برخي بيماري‌ها مانند ديابت يا اختلالات تيروييد و انجام فعاليت‌هاي تکراري در ناحيه مچ دست مانند تايپيست‌ها، پيانيست‌ها، ويلچرسواران و استفاده نادرست از عصا از مواردي هستند که سبب بروز اين بيماري مي‌شوند. شکل و آناتومي مچ دست در برخي افراد آنها را مستعد ابتلا به اين نشانگان مي‌کند بنابراين اين بيماري گاهي به‌صورت خانوادگي ديده مي‌شود. ميزان بروز آن در خانم‌ها بيش از آقايان است .

تشخيص

تشخيص صحيح و سريع اين بيماري براي تصميم‌گيري درمان بيمار بسيار مهم است. تشخيص بر اساس شرح حال کامل بيماري، معاينه دقيق و انجام نوارعصب و عضله انجام مي‌گيرد. نوارعصب و عضله به افتراق اين بيماري از ساير بيماري‌هاي ناشي از گرفتاري عصب کمک مي‌کند.


منبع: www.salamat.ir
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره اگر دستتان گزگز مي‌کند، بخوانيد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: خون‌رساني به عصب ، تنگي عروق ، نشانگان تونل کارپال ، گزگز انگشتان ، خانم‌هاي باردار ، مچ‌بند ، فشار به عصب