فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

چگونه مواد غذایی را برای پیشگیری از مسمومیت نگهداری کنیم ؟

چگونه مواد غذایی را برای پیشگیری از مسمومیت نگهداری کنیم ؟

ویرایش: 1392/10/7
نویسنده: f_ebrahimi
مسمومیت غذایی هنگامی اتفاق می افتد که غذایی فاسد خورده باشید، که بیشتر به علت نگهداری نامناسب مواد غذایی ایجاد می شود. مواد غذایی که تاریخ انقضا آن ها گذشته باشد و یا طی فرآیند پخت کاملا نپخته باشند، مانند مرغ و گوشت، بیشتر مستعد ایجاد مسمومیت هستند. یکی از راه های جلوگیری از مسمومیت غذایی، نگهداری درست غذاها در خانه و یا در یخچال، بعد از خرید و یا پختن است. این چگونه را به خاطر راهنمایی های آن در مورد نگهداری مواد غذایی برای پیشگیری از مسمومیت غذایی با دقت بخوانید.چگونه مواد غذایی را برای پیشگیری از مسمومیت نگهداری کنیم ؟1
دمای یخچال را همواره زیر 41 درجه فارنهایت (5 درجه سانتیگراد) بگذارید. دمای کمتر از 5 درجه سانتیگراد، به تازگی مواد غذایی کمک می کند؛ همچنین دمای بین 5 تا 60 درجه سانتیگراد، بهترین دما برای فعالیت باکتری هاست.

2.
پسماند غذایی را اول در بیرون از یخچال، به مدت حداقل دو ساعت، کاملا خنک کرده و سپس آن را در یخچال قرار دهید. قرار دادن ماده غذایی داغ در یخچال، علاوه بر ضرر رساندن به یخچال، به دلیل بالا بردن دمای داخلی یخچال، می تواند بدلیل تجمع بخار تشکیل شده، رشد باکتری ها را افزایش دهد. اگر پسماند در دو ساعت خنک نشد، آن را داخل کاسه ای با عمق کم و کوچک قرار دهید تا سریعتر خنک شود.

3
بعد از اینکه درب قوطی کنسرو را باز کردید، در صورتی که مقداری از آن اضافه مانده باشد، آن را داخل ظرفی دیگر بریزید، چرا که فضای فلزی داخل قوطی، ممکن است سبب فساد آن شود.

4
قبل از اینکه مواد غذایی را داخل یخچال بگذارید، روی آنها را بپوشانید. نوشیدنی ها، مایعات و دیگر مواد غذایی، از این راه، دیرتر فاسد می شوند. درپوش پلاستیکی و یا ظروف فلزی برای این کار بهتر هستند.

5
مواد پخته را از مواد خام جدا کنید. با این کار، باکتری های مواد خام به مواد پخته منتقل نمی شود. مواد خام را داخل یک بشقاب و یا کاسه قرار داده و آن را در قفسه پایین یخچال بگذارید تا مواد غذایی دیگر آلوده نشوند.

6
مواد کهنه و یا تاریخ مصرف گذشته را دور بریزید. نگهداری مواد فاسد، سبب انتقال باکتری به مواد غذایی دیگر می شود. طعم مواد پس از منقضی شدن تاریخ مصرف شان، ممکن است که تغییر نکند،ولی نباید این مواد را مصرف کرد، چرا که حامل باکتری های مختلف هستند.نکات و هشدارها* در خرید مواد غذایی، خوراکی های گرم را کنار مواد سرد، در یخچال قرار ندهید تا از رشد باکتری در مواد سرد جلوگیری شود و مواد گرم، سریع سرد نشوند.* هیچ گاه گوشت، ماهی، تخم مرغ و مرغ خام و یا پخته را در فضای اتاق، به مدت بیش از 2 ساعت رها نکنید. این غذاها حاوی موادی هستند که محلی مناسب برای رشد باکتری ها به شمار می رود.


منبع: rozanehonline.com
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره چگونه مواد غذایی را برای پیشگیری از مسمومیت نگهداری کنیم ؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: مسمومیت غذایی ، غذایی فاسد ، نگهداری نامناسب مواد غذایی ، تاریخ انقضا ، فرآیند پخت ، دمای یخچال ، پسماند غذایی