فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید اینجا کلیک کنید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سوسیس و کالباس بخوریم یا نخوریم؟

سوسیس و کالباس بخوریم یا نخوریم؟

ویرایش: 1392/10/18
نویسنده: f_ebrahimi
رییس سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که کیفیت و سلامت تولید سوسیس و کالباس نگران کننده نیست گفت: در زمینه تولید این محصول فرآیندهای مختلفی انجام می شود که از نظر ایمنی و سلامت تولید مشکلی وجود نداشته باشد.
ˈرسول دیناروندˈ روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا با بیان اینکه سوسیس و کالباس کالری بسیاری دارد و مصرف بیش از حد و مستمر آن سبب چاقی می شود گفت: سوسیس و کالباس نباید به تغذیه اصلی مردم تبدیل شود.

وی گفت: باید خانواده ها از مصرف سوسیس و کالباس به خصوص در بین کودکان پرهیز کنند و در بزرگسالان نیز نباید غذاهای آماده جزو غذای اصلی آنها به شمار آید.

وی اظهار داشت: متاسفانه با تغییر شیوه زندگی خطرات بزرگی در حوزه تغذیه مردم را تهدید می کند.

دیناروند درباره شایعات تولید نامناسب و غیربهداشتی سوسیس و کالباس در کشور اضافه کرد: وزارت بهداشت در خصوص ورود مواد پروتئینی به کشور با مشکلاتی مواجه است که این امر شامل سوسیس و کالباس نیز می شود.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: سازمان غذا و دارو با انعقاد تفاهم نامه ای با دامپزشکی و سازمان استاندارد درباره واردات مواد پروتیئنی اقدامات خوبی را انجام داده است که امیدواریم به سمت اصلاح این معضل پیش رویم تا بخش زیادی از نگرانی های مردم برطرف شود.

وی افزود: میزان گوشت موجود در سوسیس و کالباس باید حداقل 50 درصد، چربی آن حداکثر 20 درصد و میزان مواد نشاسته ای موجود در آن کمتر از هشت درصد باشد.

دیناروند گفت: در ایران بیش از 50 نوع سوسیس و کالباس تولید می شود که اختلاف آنها نیز بیشتر به خاطر درصد گوشت، نوع گوشت، ادویه، میزان و نوع چربی و آب افزوده شده است.

وی گفت: مصرف سوسیس و کالباس در حد متعادل و در صورت تهیه از کارخانه های معتبر، آسیبی به سلامت مصرف کنندگان نمی رساند.

مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت پیش از گفته بود: بر اساس آخرین آمار بررسی تغذیه کشور که با هدف ریشه کنی سوء تغذیه ایرانیان انجام شده است، 63 درصد جمعیت مورد مطالعه در تهران چاق و اضافه وزن دارند.
ˈمرتضی صفوی ˈ اظهار داشت: 24 درصد فشار خون، 54 درصد اختلالات چربی خون و 11 درصد نیز دیابت دارند که مهم ترین علل بروز آنها گرایش به مصرف بسیار غذاهای فست فود، عدم تحرک و جایگزین شدن سوسیس و کالباس به جای نان و پنیر است.

وی تصریح کرد: کارخانه ها ی تولید این محصولات برای این که وضع ظاهری کالباس را مناسب کنند از نیترات استفاده می کنند تا آنها به رنگ های صورتی و قرمز درآیند و معمولا فرآورده هایی که نیترات کمتری دارند مرغوب تر هستند.


منبع:

http://www.entekhab.ir

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره سوسیس و کالباس بخوریم یا نخوریم؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: سوسیس ، کالباس ، چاقی ، تغذیه اصلی مردم ، غذاهای آماده ، مواد پروتئینی ، سازمان غذا و دارو