فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

15 میلیون ایرانی گرفتار این اختلال هستند

15 میلیون ایرانی گرفتار این اختلال هستند

ویرایش: 1392/10/19
نویسنده: f_ebrahimi
چه کسی می‌گوید چربی را از رژیم غذایی خود حذف کنید؟ در واقع مصرف چربی‌ها در کنار گروه‌های دیگر غذایی یعنی کربوهیدرات، پروتئین و املاح و ویتامین‌ها برای حفظ سلامت همه افراد ضروری است. اصلا بدون مصرف چربی ها سوخت مورد نیاز سلول های بدن از جمله عضلات قلبی و اسکلتی تامین نخواهد شد. به بیان دیگر، 20تا 30 درصد کالری مورد نیاز بدن باید از روغن و چربی ها فراهم شود.

با وجود این، مصرف چربی ها مانند انواع آن که طیف گسترده ای از کم ضرر تا پرضرر دارد، باید ها و نبایدهای بسیاری را نیز در برمی گیرد که اکثرآدمها در کشور ما به آنها بی توجه هستند تا جایی که معاون وزیر بهداشت، آمار مبتلایان به چربی خون بالا در ایران را 15 میلیون نفر اعلام می کند که چنین رقم بالایی می تواند توجیهی برای افزایش ابتلا به دیابت و نیز انواع سرطان باشد.

دکتر علی اکبر سیاری با اطلاق عنوان «مرگ نشسته یا مخفی» به مرگ زودرس ناشی از بالا بودن چربی خون می گوید: عادات غذایی نادرست، مصرف چربی، قند و نمک و کاهش مصرف میوه و سبزی در کنار کم تحرکی می تواند سبب اضافه وزن و افزایش قند و چربی و در نهایت مرگ زودرس شود. در واقع از 380 هزار مرگ در کشور 93 هزار به دلیل سکته قلبی و 34 هزار مورد نیز براثر سکته مغزی است.

چرا عروق ایرانی ها روز به روز تنگ تر می شود؟
وقتی پنج میلیون و 600 هزار نفر در کشور سیگاری هستند، بالا بودن آمار بیماری های عروقی و سکته قلبی که از عوامل مهم آن مصرف دخانیات است، دور از انتظار نیست. دکتر سیاری با اشاره به آمار فوق می گوید: این افراد 650 هزار میلیارد تومان هزینه می کنند و مصرف سیگار در این افراد می تواند سبب بسته شدن عروق و سکته قلبی در آنان شود. در حالی که با اصلاح عادات غذایی، تحرک و کنترل استرس می توان تا درصد زیادی از خطر بیماری های قلبی ـ عروقی در این افراد کم کرد.

نمکدان از سفره ها جمع شدنی نیست
مصرف نمک در ایران دو برابر استاندارد است و با وجود آن که مصرف نمک در سنین بالا سه گرم و در جوانان پنج گرم در روز توصیه شده است، ولی در ایران حداقل این مصرف دوبرابر است. به گفته معاون وزیر بهداشت، اصولا باید عادت استفاده از نمکدان سرسفره در جامعه ما مورد اصلاح قرار گیرد و برای کاهش 8000 مرگ ناشی از فشارخون بالا باید تمام غذاهای شور را که نمک اضافی دارد، کنترل کرد.

با روغن جامد خداحافظی کنید
دکتر سیاری درباره مصرف روغن و چربی نیز می گوید: روغن مایع برای مصرف بهتر است، اما در مصرف آن باید به تاریخ انقضا توجه شود، همچنین اسید چرب اشباع آن باید کمتر از 25 درصد و اسید ترانس روغن باید کمتر از 5 درصد باشد و افراد باید حتما به این نکات توجه کنند. همچنین روغن جامد، کره و مارگارین به علت اسید چرب ترانس بالا می تواند با افزایش کلسترول در تنگ شدن رگ ها نقش زیادی داشته باشد.

فقط از لبنیات کم چرب استفاده کنید
معاون وزیر بهداشت با تاکید بر اهمیت مصرف شیر می گوید: هر فرد جوان روزانه به هزار میلی گرم کلسیم نیاز دارد، همچنین زنان شیرده، باردار، یائسه، سالمندان و کودکان در سن رشد به 1200 تا 1300 میلی گرم کلسیم نیاز دارند و با توجه به این که هر لیوان شیر یا ماست حاوی 300 میلی گرم کلسیم است، باید برای تامین کلسیم و پروتئین مورد نیاز حداقل دو لیوان در روز مصرف شود. وی با بیان این که شیر پرچرب سبب افزایش نوع بد چربی در بدن می شود، می افزاید: متاسفانه از مصرف شیر پرچرب استقبال بیشتری می شود، ولی باید به سمتی برویم که لبنیات کم چرب بیشتر مصرف شود. همچنین توصیه می کنیم شیر فله ای مصرف نشود و شیر پاستوریزه و استریلیزه جایگزین شیر مصرفی فله ای شود.

وی به سهم مصرف میوه و سبزی در حفظ سلامتی نیز اشاره می کند و می گوید: مصرف پنج واحد میوه و سبزی باید در تغذیه روزانه افراد گنجانده شود، اما 85 درصد مردم ما از این پنج واحد میوه و سبزیجات استفاده نمی کنند؛ افزایش مصرف آن نیاز به فرهنگ سازی دارد، زیرا سطح تولید در جامعه ما بالاست.


منبع:

http://www.seemorgh.com

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره 15 میلیون ایرانی گرفتار این اختلال هستند نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: رژیم غذایی ، مصرف چربی‌ها ، کربوهیدرات ، پروتئین ، املاح و ویتامین‌ها ، سوخت مورد نیاز سلول های بدن ، عضلات قلبی ، کالری مورد نیاز بدن