فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ترک ها به مولانا رضایت ندادند: ابوریحان بیرونی، فارابی و ابن سینا هم ا

ترک ها به مولانا رضایت ندادند: ابوریحان بیرونی، فارابی و ابن سینا هم ا

ویرایش: 1392/10/22
نویسنده: f_ebrahimi
ترک ها که ظاهرا به معرفی مولانا به عنوان یکی از اهالی ترکیه رضایت نداده اند،‌ این بار ابوریحان بیرونی، فارابی و ابن سینا را زاده ی آن کشور معرفی کردند.

به گزارش تیک Tik.ir،‌ شبکه «تی آر تی» ترکیه در برنامه ای تحت عنوان «شخصیتهای ماندگار ترک در تاریخ»، شخصیت های ایرانی را ترک معرفی کرد.

در این برنامه فارابی این گونه معرفی شد: با پذیرفتن دین اسلام، نقش ترکها در جهان پررنگتر شد. توسعه و غنی‌تر شدن فلسفه اسلامی در یک محیط علمی، عموماً با مطرح شدن دیدگاههای فلسفی فیلسوفان ترک و آثار بجای مانده از آنها تحقق یافت. بطوری که فلسفه یونانی، به عنوان نخستین نماینده واقعی تفکر اسلامی، فارابی را شناسایی نمود. محمد بن اوزلغ فارابی که در شهر اوغوزنشین قاراجوق (فاراب) در ترکستان بدنیا آمده بود، با تالیف نزدیک به 1٦0 اثر در موضوعات فلسفه، فزیک، متافیزیک، نجوم، منطق، روانشناسی، سیاست و غیره، به عنوان بهترین مفسر افکار ارسطو، لقب |معلم ثانی| را بدست آورد. راهی که فارابی در جهت مطابقت دادن دین و فلسفه و یا به عبارتی عقل و ایمان گشوده بود، بعدها با تقویت فکری ابن سینا، فسلفه مسیحیت را برای مدت طولانی تحت تاثیر خود قرار داد.

در ادامه نوبت به ترک شدن ابن سینا رسید و عنوان شد: ابن سینا که در زمینه طب، منطق، فیزیک، طبیعیات، اخلاق، فلسفه دینی و غیره نزدیک به 220 اثر علمی تالیف کرده و بسیاری از آثارش به زبان لاتینی ترجمه گردیده، از جمله شخصیتهایی است که بیشترین تاثیر را در شرق و غرب داشته است. به عقیده پروفسور دکتر ابراهیم قفس‌اوغلو، علم مثبت در چارچوب ترکی- اسلامی نیز با فارابی شروع می‌شود. کتاب |احسان‌العلوم| فارابی که در آن به طبقه‌بندی علوم پرداخت گردیده، با ترجمه به زبان لاتین، الهام بخش و منبع اصلی آثار گوندی‌سالوی در غرب بوده است.

در پایان این برنامه به ابوریحان بیرونی اشاره شد و بیان شد: ابوریحان بیرونی خوارزمی یکی از دانشمندان معروف که در دربار ترکان غزنه زندگی می‌کرد و به همراه سلطان محمود غزنوی در جنگهای هند حضور داشت نیز برای نخستین بار، آیات قرآن را در کنار سخنان فیلسوفان یونانی ذکر نمود. به عقیده بیرونی، شرط اصلی برای پیشرفت علم، آزاداندیشی است و |افکار و باورهای انسانها متفاوت می‌باشد.| همچنین دو موفقیت بزرگ بیرونی در حل دو مسئله کلاسیک جبر که تنها با استفاده از پرگار و خط‌کش قابل حل نبود، سبب گردید که این دو مسئله در غرب به عنوان |مسئله‌های بیرونی| شناخته شود.

معرفی ابوریحان بیرونی، فارابی و ابن سینا به عنوان شخصیت های ترک ادعای تازه ای نیست.

متاسفانه،‌در سال های گذشته و در سایه ی بی توجهی مسئولین ایرانی،‌ بسیاری از مشاهیر ایران زمین به نام کشورهای دیگر ثبت شد. حتی کار به جایی کشیده شد که امارات با کمتر از نیم قرن قدمت سعی در معرفی برخی از چهره های ماندگار ایرانی به عنوان اهالی خود داشت.

امید است که سازمان میراث فرهنگی و هر نهاد دیگری که در این زمینه خود را مسئول می داند، تدابیری در این خصوص بیاندشید و از مصادره هر چه بیشتر مشاهیر کشورمان جلوگیری کند.


منبع:

http://www.entekhab.ir

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره ترک ها به مولانا رضایت ندادند: ابوریحان بیرونی، فارابی و ابن سینا هم ا نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: مولانا ، ترکیه ، ابوریحان بیرونی ، فارابی ، ابن سینا ، شخصیتهای ماندگار ترک در تاریخد ، انشمندان معروف