فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

4 عامل جوش سر

4 عامل جوش سر

ویرایش: 1392/11/3
نویسنده: f_ebrahimi
جوش عارضه آزاردهنده‌اي است؛ اول به‌علت خارش و سوزش‌ و بعد به‌خاطر ظاهر بدي كه در پوست صورت ايجاد مي‌كند. ضمن اينكه ممكن است اثر آن تا مدت‌ها بعد از بهبود روي پوست بماند. بيشتر ما عادت كرده‌ايم...

هر از چند گاهي تعدادي از اين جوش‌ها را در مناطق مختلف پوست‌ بدن خود ببينيم. شنيدن اينكه روي صورت، ران‌ها، پشت و بازوها جوش ظاهر شود، چندان عجيب نيست ولی اينكه بشنويم اين جوش‌ها روي سر كسي ايجاد شده، براي خیلیها عادي نيست.

به كار بردن اصطلاح «طبيعي» براي پديدار شدن جوش چركي در سر يا هر منطقه ديگر بدن درست نيست. مي‌توان گفت به‌وجود آمدن جوش در سر، نسبت به ساير نقاط پوست بدن شيوع كمتري دارد اما به هر حال گروهي از مردم ممكن است به آن دچار شوند. به‌طوركلي 4 عامل اصلي براي بروز جوش در سر وجود دارد و مهم‌ترين آن شپش‌سر است. در ادامه، با اين عامل و ساير عوامل ايجاد جوش سر آشنا مي‌شويد.


1. شپش

شپش‌ انگلي است كه مي‌تواند در سر سبب ايجاد جوش‌هاي چركي همراه با خارش شود. اين عارضه معمولا در سنين دبستان تا دبيرستان شايع است، بيشتر در ماه‌هاي ابتدايي پاييز شروع مي‌شود و تا اسفند ماه به اوج مي‌رسد و مسري است. پس افراد دچار اين عارضه، بايد در اسرع‌وقت به متخصص پوست مراجعه كنند. درمان شپش‌سر و جوش‌هاي چركي ناشي از آن با شامپوهاي مخصوص امكان‌پذير است. هفته‌اي يك بار استفاده از اين شامپوها به مدت 15 دقيقه، ظرف 2 تا3 ماه، شپش‌ و تخم‌هاي آن را از بين مي‌برد و پس از آن جوش‌ها نيز به‌تدريج برطرف خواهند شد.

2. درماتيت سبورييک

همه افراد كم و بيش دچار شوره‌سر هستند اما اين عارضه در برخي افراد زياد و به شكل مرضي ايجاد مي‌شود كه به آن درماتيت سبوروييك مي‌گويند. درماتيت سبوروييك معمولا با جوش‌هاي چركي و دانه‌هاي قرمز همراه است و به‌علت مقاومت به درمان، معمولا تا سال‌ها باقي مي‌ماند. البته اين عارضه قابل‌كنترل است و با استفاده از شامپوهاي مخصوص تا حد زيادي مي‌توان از آن جلوگيري كرد. شامپوهايي مانند كتوكنازول و زينك پريتينيوم از شوينده‌هاي سر متداول در كنترل درماتيت سبوروييك هستند و فرد مبتلا مي‌تواند هفته‌اي يكبار با شستشوي سر با اين شامپوها اين عارضه را كنترل كند. بهتر است اين شستشو در هر استحمام 2 بار باشد و در هر بار شامپو 3 تا 4 دقيقه روي سر بماند.


3. فوليکوليت ريزنده

در مبتلايان به شپش و درماتيت سبوروييك، معمولا آسيبي به موها نمي‌رسد اما عامل سوم ايجاد جوش‌هاي چركي در سر مي‌تواند سبب ريزش مو هم شود. ضايعه فوليكوليت ريزنده، ضايعه‌اي است كه دليل پيدايش آن هنوز كاملا مشخص نيست و ممكن است به‌دليل تنگ يا بسته شدن منافذ پوست و رشد برخي باكتري‌ها در اين فضاها به وجود آيد. اين ضايعه ريشه مو را از بين مي‌برد و به همين علت به فوليكوليت ريزنده شهرت دارد. درمان رايج اين ضايعه، درمان با كپسول ايزوترتينويين 25 ميلي‌گرم است كه مي‌تواند فوليكوليت ريزنده را تا حد مطلوبي كنترل كند.


4. آکنه

عامل شايع چهارم در ايجاد ضايعات جوش‌هاي چركي در سر، آكنه يا جوش‌هاي غرور جواني است. مكانيسم پديد آمدن اين جوش‌ها در سر، مانند مكانيسم ظهور آنها در ساير نقاط پوست است و درمان آن نيز با همان روش درماني جوش‌هاي غرور جواني امكان‌پذير است.

نخستین و مهم‌ترين نكته، رعايت بهداشت فردي است كه مي‌تواند از بروز بسياري ضايعه‌ها جلوگيري كند. شستشوي به موقع، استفاده از شوينده‌هاي مناسب و وسايل شخصي و بسياري از همين موارد ظاهرا ساده، الفباي رعايت بهداشت سر هستند.


منبع: www.salamat.ir
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره 4 عامل جوش سر نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: پوست صورت ، جوش چركي در سر ، شپش ، درماتيت سبورييک ، فوليکوليت ريزنده ، آکنه ، بهداشت فردي ،