فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

چگونه ویتامین D بدن را تأمین کنیم؟

چگونه ویتامین D بدن را تأمین کنیم؟

ویرایش: 1392/11/7
نویسنده: f_ebrahimi
یک متخصص تغذیه گفت: نور مستقیم آفتاب و برخی مواد غذایی حاوی ویتامین دی هستند و در صورت کمبود این ویتامین در بدن، بیماری‌های مختلفی در کودکان و بزرگسالان مثل نرمی استخوان و راشیتیسم ایجاد می‌شود.

مریم مهرآزی در گفت‌وگو با فارس، در مورد نقش ویتامین دی در سلامت بدن اظهار داشت: ویتامین دی باعث جذب کلسیم از روده و بازگرد مجدد آن از طریق کلیه‌ها می‌شود؛ همچنین در افراد سالم ویتامین دی چندین ماه در کبد ذخیره می‌گردد.

وی مهمترین کارکرد ویتامین دی را در حفظ کلسیم و فسفر در بدن عنوان کرد و اضافه کرد: سلامت سیستم عصبی،‌ حفظ تراکم استخوان‌ها و انقباض عضلانی نتیجه استفاده مناسب از ویتامین دی است.

این متخصص تغذیه به این نکته اشاره کرد که تابش مستقیم نور آفتاب و مواد غذایی مانند زرده تخم‌مرغ، ماهی‌های روغن‌دار، جگر و غلات منبع خوبی برای تأمین ویتامین دی هستند ولی متأسفانه به علت زندگی آپارتمان نشینی امکان استفاده از نور مستقیم آفتاب کمتر شده و به خصوص در فصل زمستان باید مواد غذایی حاوی ویتامین دی را بیشتر در دستور غذایی قرار داد.

مهرآزی خاطرنشان کرد: همچنین افرادی که امکان استفاده از مواد غذایی حاوی ویتامین دی را به دلیل مشغله کاری و کهولت سن کمتر دارند،‌ حداقل می‌توانند از مکمل‌ها حاوی ویتامین دی استفاده کنند چرا که با افزایش سن توانایی پوست بدن برای ساخت ویتامین دی از طریق نور آفتاب کمتر می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه چه میزان ویتامین دی باید برای سنین مختلف مصرف شود، گفت: برای نوزادان تا کودکان زیر یکسال روزانه 400 میلی‌گرم ویتامین دی لازم است و از کودکان بالای یک سال تا سن 70 سالگی نیاز بدن به 600 میلی‌گرم ویتامین دی در روز ضروری است البته افراد سالمند نیاز بیشتری به دریافت ویتامین دی دارند.

این متخصص تغذیه در مورد اثرات کمبود ویتامین دی در بدن نیز گفت: کمبود این ویتامین منجر به بروز بیماری‌های مختلف از جمله راشیتیسم در نوزادان و کودکان می‌شود و در بزرگسالان امکان بروز دردهای استخوانی، نرمی استخوان و در نهایت پوکی استخوان وجود دارد. همچنین کمبود ویتامین دی می‌تواند منجر به بروز برخی بیماری‌های خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید و بیماری‌های التهابی روده ‌شود.


منبع:

http://www.entekhab.ir

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره چگونه ویتامین D بدن را تأمین کنیم؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: نور مستقیم آفتاب ، ویتامین دی ، نرمی استخوان ، راشیتیسم ، نقش ویتامین دی در سلامت بدن ، جذب کلسیم ، حفظ کلسیم و فسفر در بدن