فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید اینجا کلیک کنید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

درمان‌ گياهي سرفه

درمان‌ گياهي سرفه

ویرایش: 1392/11/8
نویسنده: f_ebrahimi
هنوز هم افراد زیادي هستند كه ترجيح مي‌دهند هنگام بيماري، به جاي استفاده از داروهاي شيميايي، از گياهان دارويي و درمان‌هاي سنتي استفاده كنند. خاصيت دارويي بسياري از گياهان از گذشته‌هاي دور در همه‌جاي جهان، از جمله ايران شناخته‌شده است. در «درمانگاه» اين هفته به تعدادي از رايج‌ترين و موثرترين درمان‌هاي گياهي سرفه اشاره خواهيم کرد...


به‌دانه

شايد به‌دانه از شناخته‌شده‌ترين درما‌ن‌هاي سرفه باشد. ميوه، به ‌دانه‌هاي لعاب‌داري دارد كه نرم‌كننده سينه و خلط‌آور هستند. به همين‌علت در تسكين سرفه موثرند. دانه‌هاي به را كمي در آب خيس مي‌كنند و بعد از اينكه لعاب آن خارج شد، آن را مي‌خورند. به علاوه مي‌توان دانه‌ به را روي زبان قرار داد و لعاب آن را به مدت چند دقيقه مكيد،ولی بايد به خاطر داشت كه دانه به‌ را نبايد جويد! جوشانده به‌دانه نيز در مواردي استفاده مي‌شود. براي تهيه آن كمي دانه به را در آب جوش مي‌ريزند و مي‌جوشانند تا به صورت ژله‌اي دربيايد و سپس مي‌توان آن را براي درمان سرفه مصرف كرد.


پرسياوشان

برگ‌هاي اين گياه، آثار خوبي در تسكين سرفه دارند. از اين برگ‌ها مي‌توان جوشانده يا دم‌كرده تهيه كرد كه هر دوي آنها سبب نرم‌شدن خلط و كمك‌ به دفع آن مي‌شوند. براي تهيه جوشانده، 3قاشق برگ خشك پرسياوشان را داخل 1 ليتر آب‌جوش بريزيد و اجازه دهيد مدتي بجوشد. سپس آن را صاف‌ كنيد و مايع به‌دست آمده را بنوشيد. براي تهيه‌ دم‌كرده، مقداري برگ خشك را داخل 1 ليتر آب‌جوش بريزيد و اجازه دهيد بماند تا دم بكشد. سپس آن را صاف و ميل كنيد.


آويشن

آويشن از گياهان پرمصرف در درمان سرفه است. براي استفاده از آن چند گرم پودر خشك‌شده گياه را داخل يك ليوان آب‌جوش بريزيد و 20 دقيقه دم‌كنيد. سپس محلول را صاف‌ و ميل كنيد. علاوه بر دم‌كرده، جوشانده اين گياه نيز در درمان آسم و سرفه موثر است. از آويشن، فرآورده‌هاي دارويي مختلفي ساخته شده كه سازمان نظارت بر امور داروي وزارت بهداشت هم آنها را تاييد كرده است. از آن جمله مي‌توان شربت‌هاي توسيان، تيميان، تيمكس، تيم‌آربا، برونكوباريج و برونكوتيدي را نام برد.


گل‌ختمي

اين گياه جزو گياهان لعاب‌دار است كه با نرم‌كردن مجاري تنفسي و آثار خلط‌آوري، سبب رفع سرفه مي‌شود. گل‌ختمي را نيز مي‌توان به‌صورت دم‌كرده مصرف كرد. براي اين منظور مقداري از گياه را داخل آب‌جوش بريزيد و 10 دقيقه دم كنيد. عده‌اي معتقدند اگر اين دم‌كرده همراه عسل مصرف شود، اثربخشي فوق‌العاده‌اي خواهد داشت.


بارهنگ

دانه‌هاي اين گياه، لعاب‌دار است و باعث نرم‌كردن سينه و برطرف‌شدن سرفه مي‌شود. دانه‌هاي آن را در آب خيس و لعاب آن را استفاده مي‌كنند.


شلغم

استفاده از شلغم در تسكين سرفه‌هاي خلط‌آور بسيار مرسوم است. مي‌توان شلغم پخته را به تنهايي يا مخلوط با سوپ استفاده كرد.

گل‌ بابونه

نوشيدن دم‌كرده گل‌بابونه باعث بهبود سرفه مي‌شود. گاهي هم آن را همراه عسل مصرف مي‌كنند.


سير

سير، گياه بسيار موثر و مفيدي براي مبارزه با عفونت‌هاي تنفسي و سرفه‌هاي شديد است. مي‌توان سير را به‌صورت خام يا پخته مصرف كرد. كپسول‌هاي سير نيز در بازار وجود دارند.


زنجبيل

چاي زنجبيل، ضدالتهاب قوي است كه باعث كاهش‌ درد گلو و سرفه مي‌شود. در كشور چين، زنجبيل را همراه عسل و پيازچه مي‌جوشانند و آن را معجزه‌اي در درمان سرفه مي‌دانند.


گل گاوزبان

اين گياه آثار خلط‌آور و ضدسرفه مناسبي دارد.


نشاسته

تركيب نشاسته با آب‌جوش از قديم براي تسكين سرفه‌هاي خشك به كار مي‌رفت و اثربخشي خوبي دارد. اين تركيب نرم‌كننده سينه نيز است.

دارچين

جوشانده دارچين پودرنشده نيز باعث تسكين سرفه مي‌شود. علاوه بر موارد ذكر شده، در منابع اطلاعاتي، به آثار ضدسرفه گياهان ديگري نيز اشاره شده است. از آن جمله مي‌توان قدومه، نعناع، ثعلب، عناب و شيرين‌بيان را نام برد. معمولا اگر ريشه گياه استفاده شود، بايد مدت بيشتري بجوشد يا دم‌ بكشد. دانه، مدت كمي كمتر و برگ از همه كمتر به زمان نياز دارد تا عصاره‌اش خارج شود. از اين مايعات مي‌توان روزي 3-2 بار استفاده كرد، اما به خاطر داشته باشيد كه مصرف بيش از حد گياهان دارويي هم مي‌تواند باعث ايجاد عوارضي ناخوشايند شود.


عسل

بسياري از متخصصان آثار درماني عسل را تاييد مي‌كنند. مصرف يك قاشق عسل داخل آب‌جوش، چاي يا شير مي‌تواند تسكين بسيار خوبي براي سرفه باشد. گاهي توصيه مي‌شود به‌ مخلوط عسل و آب‌جوش (يا چاي) آب ليموترش تازه نيز اضافه شود. استفاده از آن به‌خصوص براي كودكان بسيار مناسب است.


منبع: www.salamat.ir
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره درمان‌ گياهي سرفه نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ، آويشن ، گل‌ختمي ، بارهنگ ، شلغم ، گل‌ بابونه ، سير ، زنجبيل ، ،