فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید اینجا کلیک کنید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ويتاميني که کمبودش زياد است

ويتاميني که کمبودش زياد است

ویرایش: 1392/11/14
نویسنده: f_ebrahimi
چرا کمبود ويتامين D در اين سال‌ها در کشور ما بيشتر شيوع پيدا کرده است؟

چون تنها راه موثر تامين نياز اين ويتامين، قرارگرفتن در معرض نور آفتاب و ساخته شدن آن در پوست است. در واقع، پس از آنکه افراد از زمان طفوليت تا 2 سالگي قطره AD مصرف مي‌کنند، هيچ ماده غذايي غني از ويتامين D دريافت نمي‌کنند. از طرف ديگر، به دليل شيوه زندگي، امکان اينكه کودکان و بزرگسالان در معرض نور آفتاب قرار بگيرند، کم شده است؛ مثلا کارمندان صبح‌ها قبل از طلوع آفتاب به محل كار مي‌روند و معمولا بعد از غروب آفتاب به منزل برمي‌گردند. دانش‌آموزان نيز در مدارس امروزي کمتر در معرض نور آفتاب قرار مي‌گيرند. علاوه بر اين، مردم فعاليت بدني چنداني ندارند در نتيجه كمتر هم در معرض نور آفتاب هستند. سه مولفه فعاليت فيزيکي و تامين مقدار کافي كلسيم و ويتامين D در رشد بهينه بچه‌ها به‌خصوص رشد قدي آنها تاثير دارند و در بزرگسالان از پوکي استخوان و عوارض آن پيشگيري مي‌کند. از طرفي، در سا‌ل‌هاي اخير، شيوع بيماري‌هايي مانند ام‌اس و ديابت، هم در کشور ما و هم در کشورهاي اروپايي بيشتر شده و کمبود ويتامين D در ايجاد و تشديد آنها نقش دارد چون در بدن اين بيماران، ذخيره ويتامين D‌ پايين است.

در حال حاضر در چه گروه‌هايي در کشور کمبود ويتامين D بيشتر است؟

از 10 سال گذشته انستيتو تحقيقات تغذيه، بررسي اپيدميولوژيک کمبود ويتامين D را در سطح جامعه آغاز کرد و تحقيقي در سال 86 در دبستان‌هاي مناطق مختلف تهران انجام شد که نشان داد کمبود ويتامين D در سطوح مختلف (از خفيف تا شديد) در کودکان سنين دبستان 68 تا 90 درصد است و حدود 69 درصد دانش‌آموزان دبستاني به درجه‌هاي شديد کمبود اين ويتامين مبتلا هستند. اين درحالي است که حتي اگر فردي كه دچار كمبود ويتامين D است، کلسيم کافي از لبنيات يا مصرف مکمل‌ها دريافت کند، جذب کلسيم در بدنش پايين خواهد بود. به همين دليل و با مشاهده شيوع بالاي کمبود ويتامين D، اقدام مداخله‌اي انجام داديم و بحث آموزش مطرح شد يعني در رسانه‌هاي مختلف و مدارس، فعاليت فيزيکي در معرض آفتاب را آموزش داديم تا افراد حداقل در روز 12تا 15 دقيقه در معرض نور آفتاب فعاليت فيزيکي داشته باشند. علاوه بر اين، تحقيق ديگري نيز انجام و در آن 3 گروه در نظر گرفته شد؛ به گروه اول مکمل ويتامين D و کلسيم داديم، به گروه دوم شير غني‌شده با ويتامين D و کلسيم و به گروه سوم آب ميوه غني‌شده با کلسيم و ويتامين D. هرچند به علت هزينه بسیار، با اين تحقيق نتيجه مورد نظر به دست نيامد ولی مشخص شد هر چه ميزان ويتامين D در اين موادغذايي را بالا ببريم، ذخاير ويتامين D بدن نيز بالاتر مي‌رود.

آيا تفاوتي بين جذب کلسيم و ويتامين D در شير و آبميوه و مکمل وجود نداشت؟

نه، تفاوتي در جذب نداشتند بنابراين چون آبميوه به صورت کنسانتره است، مصرف آن را براي همه افراد توصيه نمي‌کنيم اما اگر برخي افراد به دلايلي نتوانند شير مصرف کنند، مي‌توانند آبميوه بنوشند.

کلا کدام موادغذايي را مي‌توان غني‌سازي كرد؟

بهترين پايه غني‌سازي براي ويتامين D، لبنيات است و در مورد ساير موادغذايي اثر و مقدار آن اهميت دارد. در مورد گروه‌هايي که نمي‌توانند لبنيات مصرف کنند مي‌توان غني‌سازي آبميوه‌ها را مطرح کرد. ويتامين D آنقدر اهميت دارد که کشورهاي اروپايي حتي بيسکويت و شکلات‌هايشان را با اين ويتامين غني‌سازي کرده‌اند.

با وجود آمار کمبود ويتامين D، چرا در کشور ما غني‌سازي لبنيات انجام نمي‌شود؟

چون غني‌سازي کار پيچيده‌اي است که به تکنولوژي و هزينه نياز دارد و دولت بايد در اين زمينه کمک کند. از طرف ديگر، قوانين کودکس (مجموعه قوانين غذايي) در ايران سطح ويتامين D براي غني‌سازي را بسيار پايين در نظر گرفته و بايد اين دوزها را تغيير دهيم. در کميته‌اي که از مسئولان معاونت بهداشتي و سازمان غذا و دارو و انستيتو تحقيقات تغذيه تشکيل شده، اين موضوع در حال بررسي است تا دوز ويتامين D در غني‌سازي تغيير کند. با اين کار مي‌توانيم غني‌سازي لبنيات را به صورت پلکاني و اول براي گروه‌هاي در معرض خطر يعني کودکان دبستاني (با غني‌سازي شير مدرسه) شروع کنيم. به هر حال پيگيري پروژه غني‌سازي مداخله‌اي در سطح جامعه در انستيتو ادامه دارد و در تلاش هستيم موافقت مسئولان را براي غني‌سازي بگيريم.

کمبود ويتامين D چه علايمي دارد؟

متاسفانه کمبود ويتامين D نشانه ظاهري ندارد و تنها از طريق آزمايش خون مي‌توان اين کمبود را تشخيص داد. آزمايش تشخيص ويتامين D تاکنون جزو آزمايش‌هاي متداول پزشکان نبوده اما در سال‌هاي اخير، پزشکان متخصص، آزمايش وضعيت ويتامين D را مورد توجه قرار دادند.

در حال حاضر يکي، دو کارخانه شير غني‌شده توليد مي‌کنند، اگر فردي دچار کمبود باشد، آيا با خوردن روزي يک تا دو ليوان از اين شيرها ويتامين D مورد نيازش تامين مي‌شود؟

ويتامين D موجود در اين شيرها به دليل استانداردهايي که کودکس تعيين کرده، خيلي پايين است و نمي‌تواند ويتامين D مورد نياز بدن را تامين کند. ما در تحقيقاتمان استاندارد کودکس را 2 برابر کرديم كه تغيير جزئي در ذخاير ويتامين D بدن ايجاد کرد، حال با وجود شيوع70 تا 90 درصدي کمبود ويتامين D، اين مقادير غني‌سازي نمي‌تواند کاري از پيش ببرد.

با اين اوصاف نمي‌توان توصيه بسیاري براي تامين ويتامين D‌ مورد نيازبدن داشت! در مورد مصرف مکمل‌ها و آمپول‌هاي تزريقي ويتامين D چه توصيه‌اي داريد؟

مکمل‌هاي ويتامين D با صلاحديد پزشک و با دوز مشخص بايد مصرف شود. همچنين هر چند آلودگي هوا سطح تابش آفتاب را کم مي‌کند، ولی باز هم فعاليت فيزيکي 12 تا 15 دقيقه در روز آن هم در هواي آزاد مي‌تواند به تامين ويتامين D‌ مورد نياز بدن کمک کند. گاهي هم پزشکان بنا بر نياز بيمار آمپول ويتامين D را تجويز مي‌کنند، اگر بيمار مشکل ديگري نداشته باشد و دوز مورد نياز را دريافت کرده باشد، ذخيره ويتامين D افزايش پيدا مي‌کند.


منبع: www.salamat.ir
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره ويتاميني که کمبودش زياد است نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: سرانه مصرف شير ، پوکي استخوان ، کمبود ويتامين D ، قرارگرفتن در معرض نور آفتاب ، شيوه زندگي ، جذب کلسيم ، غني‌سازي لبنيات