فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

چگونه به مصدومان یخ‌زده کمک کنیم؟

چگونه به مصدومان یخ‌زده کمک کنیم؟

ویرایش: 1392/11/21
نویسنده: f_ebrahimi
در این روزهای سرد سال که در بیشتر مواقع دمای هوا زیر صفر قرار دارد قرار گرفتن طولانی مدت در محیط‌هایی مثل کوه و دشت آن هم با لباس‌های نامناسب می‌تواند زمینه‌های بروز یخ‌زدگی را در افراد ایجاد کند.

شهریار نوری‌الاصل کارشناس و مدرس امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه در گفت‌وگو با ایسنا ،صدمه پوست و عضله را بر اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض دمای زیرصفر درجه را یخ زدگی یا سرماگزیدگی عنوان کرد.

وی تغییر رنگ پوست به زرد مایل به خاکستری و براق و بی‌حس شدن نقاط سرمازده را از جمله علائم سرمازدگی عنوان و تصریح کرد: هرچه عمق آسیب و یخ‌زدگی پوست بیشتر باشد رنگ پوست متمایل به سفید براق می‌شود.

وی گزگز کردن و سوزش پوست و نیز خشک‌شدن آن را از جمله دیگر علائم یخ‌زدگی بیان کرد و افزود: در این‌گونه مواقع پوست افراد با فشاردادن دچار فرورفتگی می‌شود و ممکن است پس از گرم کردن دچار تاول نیز بشود.

به گفته نوری الاصل پس از آب‌شدن یخ موضع دچار سرمازدگی، پوست شبیه حالت سوختگی را به خود می‌گیرد.

این کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال احمر استان کرمانشاه انتقال مصدوم به محیط گرم و خارج‌کردن لباس‌های مصدوم را مهمترین اقدام در برخورد با افراد سرمازده عنوان کرد.

وی افزود: پس از انجام این کار باید میان انگشتان دست و پای مصدوم، گاز استریل خشک قرار داد تا از چسبندگی انگشتان مصدوم جلوگیری شود.

نوری‌الاصل خاطر نشان کرد: برای کاهش درد و تورم موضع یخ‌زده می‌توان ناحیه دچار یخ‌زدگی مصدوم را بالا نگه داشت.

وی قرار دادن محل سرمازده در آب گرم چهل درجه سیلسیوس را برای بهبودی حال مصدوم بسیار مهم دانست و تصریح‌کرد: در صورت عدم وجود دماسنج چنانچه آرنج یا بازوی خود را در آب فرو کرده و احساس داغ بودن نکردید، دمای آب مطلوب است.

به گفته نوری‌الاصل برای جلوگیری از آسیب صورت و گوش مصدوم نیز می‌توان از پارچه گرم و مرطوب برای گرم‌کردن این نواحی استفاده و پارچه را مرتب عوض کرد.


منبع:

http://www.entekhab.ir

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره چگونه به مصدومان یخ‌زده کمک کنیم؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: روزهای سرد ، دمای هوای زیر صفر ، یخ‌زدگی ، آسیب پوست و عضله ، سرماگزیدگی ، تغییر رنگ پوست ، آسیب و یخ‌زدگی پوست ، گزگز کردن و سوزش پوست