فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

کشف یک کرم‌ دریایی عجیب

کشف یک کرم‌ دریایی عجیب

ویرایش: 1392/11/27
نویسنده: f_ebrahimi
گونه‌های جانوری بسیاری روی زمین زندگی می‌کنند که ما تاکنون آنها را ندیده‌ایم و در نتیجه هیچ ذهنیتی از حیات و شکل ظاهری آنها نداریم و همین امر سبب شده که افکار عمومی از تنوع، وضعیت زندگی و حتی انقراض این جانورانِ بعضا عجیب، کمیاب و شگفت‌انگیز غافل بماند.

به گزارش ایسنا، یک کرم عجیب دریایی نمونه آشکاری از همین جانوران ناشناخته است. این کرم که «پارشمن لوله‌ای» نام دارد یک جانور بسیار عجیب و شبیه یک قنداق در هم پیچیده است. این اسم به علت داشتن ظاهری شبیه به کاغذ «پارشمن» انتخاب شده است. کاغذ «پارشمن» در گذشته از پوست دباغی شده حیوانات تهیه و برای نوشتن از آن استفاده می‌شده است.

شکل عجیب این گونه جانوری، شناختِ دقیق آنها را بسیار دشوار می‌کند و به آسانی نمی‌توان اجزای بدن آنها را تشخیص داد. تشخیص سر و سایر اجزای ظاهری این کرم عجیب نیز بسیار دشوار است.

این کرم «U» شکل که اندازه و ظاهری شبیه موز دارد کاملا با زندگی در دریا، شن و لجن سازگار است. بدن این کرم که معمولا دور از چشم سایر موجودات و در زیر شن‌های دریا زندگی می‌کند بسیار نرم، ضعیف و شکننده است ولی این اندام به خوبی با روزنه‌های بدن برای تصفیه ذرات خوراکی معلق در آب هماهنگ عمل می‌کند.

به نقل از پایگاه اینترنتی مونگابی، کرم «پارشمن لوله‌ای» با استفاده از زواید موجود روی بدن خود، اقدام به ایجاد ضربات نبضی شکل و منظمی کرده که این ضربات مانند یک پمپ عمل کرده و آب را به حرکت درمی‌آورند و در نتیجه آب محتوی مواد مغذی وارد منافذ بدن این کرم می‌شود.کرم‌های ساکن رسوبات، مانند کرم «پارشمن لوله‌ای» دارای اهمیت اکولوژیکی فوق‌العاده‌ای هستند. آنها با زیر و رو کردن رسوبات کف دریا، میزان زیادی از آب‌ها را برای جذب مواد غذایی فیلتر می‌کنند که این مسئله یک فرایند بسیار مهم در چرخه غذا و انرژی در حیات وحش محسوب می‌شود.


منبع:

http://www.entekhab.ir

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره کشف یک کرم‌ دریایی عجیب نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: گونه‌های جانوری ، انقراض جانورانِ ، کرم عجیب دریایی ، پارشمن لوله‌ای ، جانور بسیار عجیب شبیه قنداق ، پوست دباغی شده حیوانات ، اجزای ظاهری این کرم