فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید اینجا کلیک کنید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

این کارها موهایتان را می کُشد!

این کارها موهایتان را می کُشد!

ویرایش: 1392/11/30
نویسنده: f_ebrahimi

کراتینه کردن
مواد کراتینه به ریه ها به شدت صدمه میزند و فرد را مستعد بدخیمی های ریه می کنند. البته ناگفته نماند که ذات مواد شیمیایی به کار رفته در این فرایند نیز سرطانزاست.


صافی موها کوتاه مدت است

پروتئین هایی روی مو وجود دارد که به صورت رشته های گرد دور هم می پیچند. این پروتئین ها که کراتین نام دارند بر اثر کارهای آرایشگری مثل رنگ و دکلره یا حتی استفاده از دستگاه های حالت دهنده داغ مثل اتو و سشوار صدمه می بینند، یعنی این رشته های در هم گره خورده می شکنند و در نتیجه صافی خود را از دست می دهند، حالا آرایشگر می خواهد با کراتینه کردن این آسیب دیدگی ها را جبران کند اما در واقع این صافی و نرمی یک اثر کاملا موقتی است چراکه این رشته های پروتئین خشک شده تنها برای کوتاه مدت به هم چسبانده می شود و به هیچ وجه درمان قطعی نیست زیرا که مویی که سوخته یا آسیب فیزیکی دیده است دیگر به هیچ وجه قابل ترمیم نیست و کراتینه مانند بند زدن چینی شکسته است.

دکلره

جادوی رنگ های بلوند یا روشن و حتی مش و های لایت گاهی خیلی از خانم ها را وسوسه می کند سراغ دکلره بروند. دکلره یا دکلراسیون به زبان ساده یعنی برداشتن رنگ مو که مخلوطی است از پودر دکلره و اکسیدان 12 که روی سر می زنند و نتیجه آن پراکنده شدن و خارج کردن رنگدانه های طبیعی مو از ساختمان موست. اگر بخواهیم موی طبیعی را بیشتر از 4 درجه روشن کنیم، ابتدا باید موها را دکلره کرده و بعد از آن رنگ انتخابی را استفاده کنیم.

متخصص چه می گوید؟

این مو هرگز درمان نخواهد شد

وقتی مو را دکلره می کنند مو دچار آسیب شیمیایی می شود زیرا بافت طبیعی از بین می رود و موی خشک و آسیب دیده به جا می ماند. از طرف دیگر مویی که زیاد در معرض مواد دکلره قرار گرفته باشد به اصطلاح آرایشگرها می سوزد، یعنی مثل آدامس کش می آید. باید گفت وقتی مو این حالت را پیدا می کند دیگر کاملا از بین رفته است و با هیچ روشی دوباره زنده نخواهد شد.

دکلره شوک هم می دهد

کسانی که سابقه اگزما، آسم و سایر آلرژی ها را دارند هنگام کار با دکلره باید بیشتر حواسشان را جمع کنند زیرا مواد دکلره بسیار قوی است و می تواند تمام این عوارض را فعال و تشدید کند.

ویتامینه کردن

ویتامینه کردن از آن کارهایی است که خیلی از ما در آرایشگاه برای کمک به موهایمان امتحان کرده ایم، باید بدانید شاید کراتینه یا دکلره کردن باعث زیباتر شدن موقت موهایتان شود اما ویتامینه کردن مو علاوه بر هزینه ای که متحمل می شوید سود دیگری نخواهد داشت.

متخصص چه می گوید؟


موی آسیب دیده درمان ندارد

ویتامینه هیچ فایده ای ندارد چراکه در تمام مراجع علمی آمده است وقتی موهایی آسیب دید و خاصیت کشسانی پیدا کرد یا حتی زمانی که نوک آن موخوره زد و چند شاخه شد، دیگر هیچ راهی برای درمان آن وجود ندارد و تنها باید کوتاه شود. شاید مویی را که در اثر آسیب های فیزیکی و شیمیایی خشک و شکننده شده بتوان با مواد چرب، کمی نرم کرد ولی درمان نمی توان کرد، این مواد چرب هم لازم نیست حتما مواد گران قیمت باشد بلکه می تواند روغن بادام شیرین یا حتی وازلین ساده باشد.

مو جذب ویتامین نمی کند

مو بافتی است که خودش خونرسانی و در واقع هیچ جذبی از محیط ندارد البته به جز آسیب های شیمیایی و حرارتی بنابراین نادرست است که گمان کنیم از طریق ویتامینه کردن موضعی چیزی جذب تارهای مو می شود، نمی توان گفت مثلا ویتامین C یا D می تواند جذب موها شود. با ویتامینه کردن فقط بافت چربی که با مو تماس پیدا می کند آن را از خشکی درمی آورد و مو کمی حالت پذیرتر می شود.


نرم کننده همان کار ویتامینه را می کند

استفاده از کاندیشنرها بسیار مهم است. در واقع همانطور که بعد از شستن پوست، ما به دلیل جلوگیری از خشکی از مرطوب کننده استفاده می کنیم، مو نیز بعد از شامپو کردن کمی خشک می شود و نیاز به کمک دارد، کاندیشنر همچون لایه ای محافظ روی مو را می پوشاند و از ساقه محافظت می کند.

اکستنشن

واقعا اکستنشن با موها چه می کند.

متخصص چه می گوید؟

موهای ضعیف تحمل این فشار را ندارند

وقتی موها شروع به ریختن می کند و کم می شود، یعنی ریشه موها یا به دلیل هورمونی یا هر اختلال درونی دیگری قدرت کافی را ندارد و به راحتی می ریزد چنین مویی به هیچ وجه این توانایی را ندارد که فشار ناشی از اکستنشن را تحمل کند، چنین موهایی نمی تواند بار ناشی از وزن موهای متصل شده را تحمل کند و در نتیجه ریزش موی کششی ایجاد شده و آسیب بیشتری به موها وارد می شود.

اکستنشن به موهای سالم هم آسیب می زند

حتی اگر موها سالم هم باشد باز اکستنشن احتمال ریزش مو را افزایش می دهد چرا که یک تار مو فقط می تواند وزن خودش را تحمل کند و هر اضافه وزنی به ریشه فشار می آورد و آن را سست کرده و ریزش موی کششی را پیش می آورد. باید بدانید وقتی به طور مکرر موها با فشار کنده شوند( ریزش موی کششی ) دیگر هرگز جای آنها مویی نخواهد رویید.

_ ماساژ از ریزش موها جلوگیری می کند

ماساژ و آبرسانی

ساقه مو مثل عصب هاست نباید آسیب ببیند، اگر بشکند و آسیب ببیند دیگر هیچ کاری نمی توان برای آن انجام داد. هیچ ماده ای هرچند هم گران قیمت نمی تواند برای موها کاری کند و آنها را نجات دهد، حالا چه به اسم آبرسانی باشد و چه ویتامینه


متخصص چه می گوید؟

مو از فولیکول هایی رشد می کند که داخل پوست سر قرار گرفته است. ماساژ دادن می تواند جریان خون را در این منطقه تسهیل کند و در نتیجه اثرات مثبتی می تواند داشته باشد البته اگر درست انجام شود. حتی می توان گفت یکی از درمان ها برای ریزش مو استفاده از داروهایی است که خونرسانی را بهبود می دهد، مثل خانواده ماینوکسیدیل ها یا . . . . حالا اگر بتوان با ماساژ این کار را انجام داد، به طور حتم هم در جلوگیری از ریزش و هم در رشد مو موثر خواهد بود.

_ سراغ رنگ های خیلی متفاوت نروید

رنگ کردن

آیا این رنگ به موها آسیب می زند یا بین رنگ های مختلف تفاوتی وجود دارد؟


متخصص چه می گوید؟


فراموش نکنید رنگ ماده ای شیمیایی است

رنگ یک ماده شیمیایی است و واقعیت این است که به عنوان یک ماده شیمیایی آسیب هایی برای موها خواهد داشت اما گاهی چاره ای نیست . در این مواقع توصیه می کنم سراغ رنگ های طبیعی تری بروید که به رنگ موهای خودتان نزدیک است، چرا که وقتی تغییر رنگ زیادی در موها ایجاد کنید تقریبا همان حالتی که در دکلره پیش می آید برای موهایتان رخ می دهد، مثلا رنگ های خیلی مشکی یا خیلی شرابی نیز به راحتی به موها آسیب می زند زیرا رنگدانه های مو را دستخوش تغییر زیاد می کند.

منبع:

http://www.beytoote.com

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره این کارها موهایتان را می کُشد! نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: ، کراتینه کردن ، صافی موها ، دکلره ، ویتامینه کردن ، موی آسیب دیده ، جذب ویتامین ، اکستنشن ،