فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

درمان کم‌خوني با ملاقه فلزي؟!

درمان کم‌خوني با ملاقه فلزي؟!

ویرایش: 1392/12/1
نویسنده: f_ebrahimi
چند روز پيش براي خريد عرق نعناع به عطاري رفته بودم كه ديدم 2 خانم مسن از فوايد داروهاي گياهي و نبود برخي بيماري‌ها در قديم صحبت مي‌كردند. فروشنده نيز با آنها همراهي مي‌كرد: «قديم نه سرطان بود نه اين همه سكته و بيماري‌هاي گوارشي، همه هم از داروهاي گياهي استفاده مي‌كردند.»...

بعد هم ملاقه‌اي كه بالاي مغازه‌اش آويزان كرده بود را نشان داد و گفت: «اين ملاقه اسمش حوم است، اين جوون‌ها نمي‌دانند، قديمي‌ها ميخ طويله و نعل اسب مي‌انداختند توي ديگ غذا و اصلا كمبود آهن و كم‌خوني نداشتند، حالا ما بايد برگرديم به همان روش يعني اگر اين ملاقه را هم در غذا بگذاريد، آهن مورد نياز بدن تامين مي‌شود.» با تعجب چشم‌هايم گرد شد، پرسيدم: «حوم يعني چه؟ همين ملاقه را بگذاريم تو غذا، آهن موردنياز بدنمان تامين مي‌شود؟!»

خانم مسن سريع وسط حرفم پريد و گفت: «بله، من مدتي است كه در غذاي در حال پخت، ملاقه آهني مي‌گذارم و هيچ كدام از اعضاي خانواده‌مان كمبود آهن ندارند،» فروشنده نيز به من گفت: «دخترم! اين قرص‌هاي آهن، كبد را تخريب مي‌كنند. خوب نيستند، مواد شيميايي دارند و هر چيزي طبيعي‌اش بهتر است.»

ديگر چيزي نگفتم، عرق نعناع را گرفتم و وقتي خواستم حساب كنم يك ورق به دستم داد كه از خواص حوم در آن نوشته بود. جلوگيري از لخته‌شدن خون، رفع مشكل‌ها و ناتواني‌هاي جنسي، تقويت پوست و هزار جور خاصيت ديگر. نمي‌خواهيم بگوييم قديم، كمبود آهن بوده يا نه چون معيار سنجش آن وجود نداشته‌ ولی آنچه اهميت دارد اين است كه دوره و زمانه ميخ طويله در غذا انداختن گذشته اما انگار هنوز برخي‌ها دوباره به همان دوران بازگشته‌اند.

به همين علت در صفحه «سفره سالم» اين هفته با دكتر تيرنگ نيستاني، متخصص تغذيه و دانشيار دانشگاه علوم‌پزشكي شهيد بهشتي در مورد كمبود آهن، راه‌هاي درمانش و تاثير حوم بر كم‌خوني گفت وگو كرديم.

سلامت: چه اتفاقي مي‌افتد كه بدن دچار كم‌‌خوني يا فقرآهن مي‌شود؟

كم‌خوني انواع مختلفي دارد ولی كم‌خوني تغذيه‌اي يعني كمبود ويتامين‌B12، اسيدفوليك و آهن. اين در حالي است كه آهن يكي از فراوان‌‌ترين عناصر در پوسته زمين است. بايد بدانيم فقرآهن حتما با كم‌خوني همراه نيست و بايد مراحلي در بدن طي شود تا فرد دچار كم‌خوني شود. در حقيقت اگر فقرآهن درمان نشود، مي‌تواند فرد را دچار كم‌خوني كند. فقرآهن دلايل مختلفي دارد، كمبود دريافت آهن يا وجود مهاركننده‌هاي جذب آهن در رژيم‌غذايي افراد. به طور مثال، انواع گوشت‌ها يعني هم گوشت قرمز و هم سفيد، داراي مقادير بسیاري آهن هستند اما قابليت جذب آهن در گوشت قرمز بيشتر است. همچنين موادغذايي كه جوش‌شيرين يا pH قليايي دارند، مانع از جذب آهن در بدن مي‌شوند. يكي ديگر از عوامل كمبود آهن به علت دفع خون از بدن است. يعني افرادي كه كوليت زخمي، زخم‌معده يا روده و بواسير دارند و زنان در سنين باروري به دليل قاعدگي دچار كمبود آهن مي‌شوند و زناني كه از IUD استفاده مي‌كنند يا خونريزي‌هاي شديد دارند در معرض كمبود آهن هستند.

سلامت: آهني كه در موادغذايي وجود دارد به چه شكل است؟

آهن در موادغذايي كه ما مصرف مي‌كنيم، به شكل آلي و معدني است. منابع دارويي يعني مكمل‌هاي حاوي آهن و اشياي آهني، معدني هستند و غذاهايي با منشأ گياهي و حيواني حاوي آهن‌ آلي‌اند و آهن آلي جذب بهتري نسبت به آهن معدني دارد.

سلامت: در تبليغ اين ملاقه آهني (حوم) آمده مغز براي سلامت به 6 ميليارد يون آهن نياز دارد كه با استفاده از اين ملاقه، اين نياز برطرف مي‌شود. به نظر شما چه نقدي به اين ادعا وارد است؟

يكي از شگردهاي عوامفريبي اين است كه هميشه واقعيت را با دروغ بياميزيم. شكي نيست كه كاركرد مغز به آهن وابسته است و كمبود آهن در كاركرد ذهني افراد تاثير مي‌گذارد ولی آهن به تنهايي در غذا قابليت جذب ندارد و علاوه بر آن، گروه‌هاي اصلي موادغذايي، تمام مواد مغذي را در كنار هم براي بدن تامين مي‌كنند و در واقع، عملكرد هر ارگان با مجموعه اين مواد مغذي با نسبت‌هاي متعادل فراهم مي‌شود.

سلامت: آيا اين باور که قرص آهن روي كبد تاثير مي‌گذارد، درست است؟

مكمل‌هاي آهن از آهن معدني تشكيل شده‌اند كه به شكل نمك است و نوع سولفات آهن قابليت جذب بالايي دارد. آهن به خودي خود يك سم است و مي‌تواند مسموميت‌زا باشد و يكي از عوامل مسموميت مي‌تواند آسيب كبدي باشد اما بايد توجه داشته باشيم قرص آهن بر مبناي تشخيص پزشك و علت كم‌خوني و فقرآهن در يك دوره زماني مشخص و با دوز مشخص تجويز مي‌شود. ميزان نياز افراد به آهن، با توجه به سن، جنس و شرايط جسمي تفاوت مي‌كند. فقرآهن در خانم‌ها به‌خصوص در سنين باروري شايع‌تر و در مردان شيوع كمتري دارد. به طور متوسط هر فرد روزانه به 12 ميلي‌گرم آهن نياز دارد و هر 100 گرم گوشت قرمز، داراي 2 ميلي‌گرم و هر 100 گرم عدس، داراي 7 ميلي‌گرم آهن است.

سلامت: در كشور ما، آهن بيشتر از چه منابعي تامين مي‌شود؟

در سال 80-79 انستيتو تحقيقات تغذيه كشور در مورد الگوي مصرف موادغذايي تحقيقي انجام داد كه مشخص شد درصد قابل‌توجهي از آهن دريافتي مردم از نان و غلات تامين مي شود اما به هر حال گوشت‌هاي قرمز و سفيد هم مقادير بسیاري آهن دارند.

ملاقه فلزي واقعا به درد مي‌خورد؟

يادتان باشد که در ابتدا بايد كمبود آهن در افراد تشخيص داده شود، بعد علت آن را پيدا كنيم و سپس با دوز مشخص و در دوره زماني موردنياز، قرص آهن تجويز شود. آهن معمولي قابليت جذب ندارد، تازه اگر فرض كنيم كه ملاقه آهني در غذا، آهن مورد نياز بدن را تامين كند، مقدار آن اهميت دارد چون غلظت آهن در يك ليتر غذا يا 5 ليتر تفاوت مي‌كند. به علاوه برخي افراد نيازي به آهن ندارند و دريافت اضافي آهن مي‌تواند زمينه برخي از بيماري‌ها مانند بيماري‌هاي قلبي- عروقي را در آنها فراهم كند. همچنين گروه‌هاي سني مختلف نيازشان به آهن متفاوت است. به همين علت افراد براي تامين آهن مورد نيازشان نبايد از گذاشتن هر شي آهني در غذاي در حال پخت استفاده كنند.


منبع: www.salamat.ir
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره درمان کم‌خوني با ملاقه فلزي؟! نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: عطاري ، فوايدداروهاي گياهي ، بيماري‌هاي گوارشي ، كمبود آهن ، كم‌خوني ، لخته‌شدن خون ، تقويت پوست