فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

شکار اطلاعات حیاتی خون با لیزر

شکار اطلاعات حیاتی خون با لیزر

ویرایش: 1392/12/11
نویسنده: f_ebrahimi
سامانه ابداعی دانشمندان بیمارستان عمومی ماساچوست، امکان شکار اطلاعات حیاتی درباره خون بیماران را با استفاده از لیزر فراهم می‌کند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در حال حاضر برای اندازه‌گیری خصوصیات لخته خون باید مجموعه‌ای از آزمایش‌ها از خون بیماران به عمل آورده شوند که انجام آن‌ها ساعت‌ها طول می‌کشد و نیازمند مقادیر بسیاری خون و همچنین استفاده از دستگاه های بزرگ و گران‌قیمت است.

این در حالیست که ابزار جدید دانشمندان به اندازه یک جعبه کوچک بوده و تنها مستلزم چند قطره خون است.

این سامانه از فرآیندی موسوم به «رئولوژی نقطه لیزر» استفاده می‌کند که در آن، لیزر به درون مایع تابانده شده و الگوهای نور معنکس‌شده، تحلیل می‌شوند. در حالت خون لخته‌نشده، سلول‌هایی که آزادانه حرکت می‌کنند، باعث می‌شوند الگوی قطره به سرعت نوسان پیدا کند ولی هنگامی که سلول‌ها شروع به جمع‌شدن و لخته بستن می‌کنند، حرکت و در نتیجه، نوسانات کمتری وجود دارد.

با استفاده از یک دوربین پرسرعت مینیاتوری، امکان نظارت بر تغییرات مقادیر نوسانات طی چندین دقیقه وجود دارد. این اطلاعات را می‌توان برای استنتاج زمان کلی لخته‌بستن و تراکم فیبرینوژن (پروتئین دخیل در فرآیند لخته‌بستن) در خون استفاده کرد.

هم‌اکنون نمونه اولیه سامانه ابداعی باید با یک رایانه جفت شود و دانشمندان امیدوارند ابزار مستقلی را به اندازه تلفن‌همراه برای درمان‌های بالینی ظرف یک سال طراحی کنند.


منبع:

http://tik.ir/

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره شکار اطلاعات حیاتی خون با لیزر نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: شکار اطلاعات حیاتی درباره خون ، لیزر ، ویژگی‌های لخته خون ، چند قطره خون ، دوربین پرسرعت مینیاتوری ، پروتئین دخیل در فرآیند لخته‌بستن ، درمان‌های بالینی