فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

آمارازدواج50سال‌قبل/بیسوادهابیشترازدواج‌می‌کنند!

آمارازدواج50سال‌قبل/بیسوادهابیشترازدواج‌می‌کنند!

ویرایش: 1392/12/11
نویسنده: f_ebrahimi
در سال 92 بیشتر پسرها در سنین 20-24 و دختران در سنین 15-19 سالگی ازدواج کرده اند. سنی که شاید با شیب تند تاخیر در ازدواج و نرخ رو به رشد تجرد قطعی سال های گذشته تناسبی نداشته باشد اما آمارهای ثبت احوال آنها را به عنوان پرتعدادترین ازدواج های 9ماه اول امسال ثبت کرده است.

اگرچه که در 9ماهه اول سال امسال 11.99درصد از ازدواج های ایرانی میان دختران و پسران همسن صورت گرفته، 1.14درصد با اختلاف سنی بیشتر از 20سال و 26.19 درصد در فاصله سنی 3 تا 5سال ازدواج کرده اند اما این تناسب سنی 50سال قبل تفاوت زیادی با امروز داشت.

روزنامه اطلاعات در 27 دی ماه 1343 آماری از ازدواج های سال ارائه کرده و نوشته است: «52 نفر از آقایان تا یکسال و یک نفر 50 سال از زوجه مسن‌تر بوده‌اند. در عوض بین خانم‌ها نیز 3 نفر تا یکسال و یک نفر بیش از 30 سال از داماد مسن‌تر بوده است.»

اطلاعات نوشته است: به موجب آمار منتشره از طرف اداره آمار وزارت دادگستری در یکماهه مهرماه 43 تعداد 2438 ازدواج در تهران انجام شده است. عروس خانم‌هایی که با مهریه بیش از یک میلیون ریال پای سفره عقد نشسته‌اند به 32 نفر رسیده است!»

بیسوادها بیشتر ازدواج می‌کنند!

ترکیب جمعیتی عروس و دامادها هم یکی دیگر از مواردی بود که در آمارهای دادگستری توجه رسانه ها را جلب کرده بود: اطلاعات نوشت: «آمار مزبور نشان می‌دهد 316 نفر از عروس و دامادها با هم قرابت نسبی داشته‌اند و مثل همیشه تعداد افراد تحصیلکرده‌ای که در این ماه ازدواج کرده‌اند خیلی کمتر از بی‌سوادان است، یعنی فقط 14نفر مهندس، 31 دکتر، 129 نفر لیسانسیه و بعد به ترتیب 297 نفر دیپلم کامل متوسطه، 776 نفر دارای گواهینامه 6ساله ابتدایی بوده و 476 نفر فقط سواد خواندن و نوشتن داشته و بقیه یعنی 715 نفر نیز به کلی بی‌سواد بوده‌اند. در ستون آمار مربوط به تحصیلات زوجه نیز همین موضوع به چشم می‌خورد. از بین خانم‌ها 2 نفر دکتر، 22 نفر لیسانس، 198 نفر دیپلم کامل متوسطه و 996 نفر بی‌سواد به خانه شوهر رفته‌اند و بقیه نیز عده‌ای فقط سواد خواندن و نوشتن و بقیه دارای گواهینامه 6 ساله ابتدایی بوده‌اند.»

زن 30سال بزرگتر از مرد

اطلاعات ادامه داده است: «نکته جالب در آمار مزبور ازدواج آن عده از آقایان و خانم‌هاست که سن آنان از 60 سال بیشتر است. تعداد این افراد در بین آقایان 50 نفر و در بین خانم‌ها 13 نفر می‌باشد. همچنین تعداد 45 نفر کمتر از 18 سال داشته و داماد شده‌اند و 538 نفر از عروس و دامادها نیز از 15 سال تمام کمتر داشته‌اند. اختلاف سن نیز در آمار مزبور مشخص شده است. 52 نفر از آقایان تا یکسال و یک نفر 50 سال از زوجه مسن‌تر بوده‌اند. در عوض بین خانم‌ها نیز 3 نفر تا یکسال و یک نفر بیش از 30 سال از داماد مسن‌تر بوده است.

مبلغ مهریه در ازدواج‌های مهرماه به استثنای 82 نفر که بدون مهر به خانه شوهر رفته‌اند، از مبلغ یک ریال تا یک میلیون ریال به بالا می‌باشد. آمار مزبور نشان می‌دهد که مهریه 7 نفر از یک ریال تا 99 ریال و مهریه 32 نفر از یک میلیون ریال به بالاست.»


منبع:

http://tik.ir/

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره آمارازدواج50سال‌قبل/بیسوادهابیشترازدواج‌می‌کنند! نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: پسرها و دختران ، ازدواج ، تاخیر در ازدواج ، نرخ رو به رشد تجرد ، عروس و داماد ، افراد تحصیلکرده‌ ، اختلاف سن