فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مقابله با شکارچیان با سلاح جدید ریاضیات

مقابله با شکارچیان با سلاح جدید ریاضیات

ویرایش: 1392/12/13
نویسنده: f_ebrahimi
محققان استرالیایی با توسعه یک مدل ریاضی، روش کم‌هزینه‌ای را برای نجات گونه‌های کمیاب گیاهی و جانوری از چنگال شکارچیان غیر مجاز ابداع کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، تحقیقات صورت گرفته توسط محققان دانشگاه کوئینزلند در مرکز آفریقا نشان می‌دهد، محیط‌بانان اغلب در حال گشت‌زنی در مناطق نزدیک به پایگاه‌ها هستند و حضور آنها تأ‌ثیری در توقف شکارچیان غیرمجاز در مناطق دورتر ایفا نمی‌کند.

محققان برای فریب دادن شکارچیان در پارک ملی ویرونگا در شرق کنگو مدل ریاضی جدیدی را طراحی کردند؛ این منطقه یکی از زیستگا‌ه‌های مهم جهان متشکل از 13 منطقه حفاظت شده به مساحت 13 هزار و 800 کیلومتر مربع به حساب می آید.

با بررسی الگوهای حمله شکارچیان و گشت‌زنی محیط‌بانان، یک مدل ریاضی طراحی شد که می‌تواند به حفظ گونه‌های نادر و در معرض خطر گیاهی و جانوری کمک کند.

به گفته «ریچارد فولر» از محققان دانشگاه کوئینزلند، این مدل یک دیدگاه کلی از مناطق مورد هدف شکارچیان و وضعیت پراکندگی محیط‌بانان ارائه می‌کند که به توزیع بهتر نیروها و کنترل بهتر مناطق حساس کمک خواهد کرد.

با استفاده از این مدل ریاضی علاوه بر ارتقاء سطح محافظت از محیط زیست، هزینه‌های جاری نیز تا 63 درصد کاهش پیدا می‌کنند.


منبع:

http://www.entekhab.ir

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره مقابله با شکارچیان با سلاح جدید ریاضیات نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: محققان استرالیایی ، روش کم‌هزینه‌ ، نجات گونه‌های نادر گیاهی و جانوری ، شکارچیان غیر مجاز ، زیستگا‌ه‌های مهم جهان ، منطقه حفاظت شده ، وضعیت پراکندگی محیط‌بانان