فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

فیل ها توانایی تشخیص زبان های مختلف انسان را دارند

فیل ها توانایی تشخیص زبان های مختلف انسان را دارند

ویرایش: 1392/12/25
نویسنده: f_ebrahimi
محققان با تحقیق روی فیل های آفریقایی به این نتیجه رسیدند که آنها توانایی تشخیص زبان های مختلف انسانی را دارند.


به گزارش ایرنا از پایگاه خبری یونایتدپرس، گروهی از محققان دریافتند که فیل های پارک ملی آمبوسلی (AmboseliNational Park ) در کنیا آموخته اند که میان گویش قبیله ماسایی که اعضای آن سابقه کشتن فیل ها را دارند و زبان اقوام دیگر که صدمه کمتری به فیل ها وارد کرده اند، تفاوت وجود دارد.

پژوهش های قبلی نشان داده بود که فیل ها می توانند تفاوت بین کودکان قبیله ماسایی و اعضای دیگر قبیله ها را از روی بو و رنگ لباس آنها تشخیص دهند.

محققان در این بررسی توانایی تشخیص زبان های مختلف را با پخش صداهای ضبط شده برای 47 فیل در مدت دو سال انجام داده و عکس العمل فیل ها را مشاهده کردند.

گریم شانون زیست بوم شناس دانشگاه کلورادو در این باره می گوید: هنگامی که مادر یک خانواده فیل صدای یک مرد ماسایی را می شنود، فورا عقب نشینی می کند. این عقب نشینی شکل خاموش دارد. در برخی مواقع عقب نشینی با سر و صدا نیز همراه است و فیل به دنبال بوی انسان نیز می گردد. ولی در هر حال حالت فرار گرفته و یک دیوار دفاعی تشکیل می دهد.

به گفته محققان این پاسخ بسیار متفاوت از عکس العمل فیل ها هنگام شنیدن صدای شیر است.

اما نتایج نشان داد فیل ها با شنیدن صدای مردان قبیله کامبا هیچ واکنش دفاعی از خود نشان نداده و آنها را به عنوان یک تهدید جدی به حساب نیاوردند.

به گفته ریچارد بایرن زیست شناس شناختی در دانشگاه سنت اندروز در اسکاتلند، بسیار جالب است که فیل ها نیز می توانند تفاوت میان دو زبان انسانی را تشخیص دهد.

جویس پول متخصص فیل شناس در این مورد گفت: این یافته جدید به درک دانشمندان از توانایی های تشخیصی ذهن فیل ها و این که چگونه فیل ها تصمیم گیری کرده و جهان را می بینند، کمک می کند.


منبع:

http://www.entekhab.ir

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره فیل ها توانایی تشخیص زبان های مختلف انسان را دارند نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: فیل های آفریقایی ، توانایی تشخیص زبان های مختلف ، گویش قبیله ماسایی ، کشتن فیل ها ، دیوار دفاعی ، صدای شیر ، قبیله کامبا