فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

10 روز اشتباه در گردش زمین

10 روز اشتباه در گردش زمین

ویرایش: 1392/12/27
نویسنده: f_ebrahimi
تقویم میلادی که اکنون در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد بر اساس تقویم گرگوریون تنظیم می‌شود. ریشه تقویم رومی بوده است، بعد در واقع اصلاحاتی در آن ایجاد شده تا به شکل امروزی در آمده است.

در حقیقت این تقویم از تقویم جولینی یا تقویمی که به جولیوس سزار منتسب است ریشه گرفته و در زمان پاپ گرگوری سیزدهم اصلاحاتی در آن ایجاد شده است تا به شکل امروزی در آمده است. از سال 1582 میلادی که تغییرات نهایی برای اصلاح این تقویم در آن ایجاد شد تاکنون به همین شکل باقی مانده و تغییری در آن ایجاد نشده است.تقویم میلادی نیز از انواع تقویم های خورشیدی است و در این تقویم نیز مانند تقویم هجری شمسی که تقویم رسمی کشور ماست، فصل ها ثابت است. بنابراین در تقویم هایی که بر مبنای حرکت زمین به دور خورشید تنظیم می شود باید طول سال برابر باشد.

یکی از نکاتی که در تنظیم تقویم میلادی مورد توجه است این که همیشه تلاش می شود اعتدال بهاری یعنی اولین روز بهار مصادف با 21 مارس باشد. در تقویم جولینی به دلیل اشتباهاتی که در تنظیم تقویم وجود داشت هماهنگی اعتدال بهاری یا آغاز فصل بهار با 21 مارس از بین رفت که بعدها با توجه به تغییراتی که در این تقویم ایجاد شد، اما در نتیجه ایجاد اصلاحاتی در این تقویم روز اول بهار با 21 مارس تطابق پیدا کرد.در همه تقویم های خورشیدی یا بهتر است بگوییم فلسفه وجودی همه این تقویم ها حرکت زمین به دور خورشید است. تنها تفاوت تقویم های خورشیدی با هم نوع کبیسه گیری آنهاست.

در این تقویم ها طول سال شمسی طبق محاسبات نجومی 365 روز و 5 ساعت و 49 دقیقه است. در تقویم جولینی بعضی سال ها عادی و بعضی سال ها کبیسه بود. سال های عادی سال هایی بود که فوریه 28 روزه بود. در سال های کبیسه فوریه 29 روزه بود. این سال معمولی 365 روزه و سال کبیسه 366 روزه در نظر گرفته می شد.در این تقویم توالی کبیسه گیری به این صورت بود که هر چهار سال یکبار، یک سال کبیسه در نظر گرفته می شد و سال هایی که مضربی از عدد چهار بودند سال کبیسه به شمار می آمد.

با این فرض در واقع طول سال 365 روز و 6 ساعت در نظر گرفته می شد که 11 دقیقه طولانی تر از سال خورشیدی است. در حدود 13 قرن یعنی از زمان تشکیل نخستین شورای نیقیه تا زمان اصلاح تقویم به دست پاپ گرگوری این 11 دقیقه ها روی هم جمع شد و در نهایت به ده روز رسید و ده روز خطا در این تقویم ایجاد کرد.به این ترتیب در تطابق تقویم با فصول سال ده روز اختلاف ایجاد شد. اگر این روند ادامه پیدا می کرد این اختلاف بیشتر هم می شد و تقویم به هم می خورد. عید Easter یا عید پاک نخستین یکشنبه بعد از ماه کامل است که بعد از اولین روز بهار یا اعتدال بهاری اتفاق می افتد. یعنی اساس عید پاک این است که بعد از اعتدال بهاری که ماه کامل می شود در نخستین یکشنبه بعد از این رویداد مراسمی برگزار شود.با توجه به اختلافی که در تطابق تقویم با فصول سال ایجاد شده بود تصمیم گرفتند در تقویم تغییری ایجاد کنند تا تقویم اصلاح شود. وقتی تصمیم نهایی شد به دستور پاپ گرگوری سیزدهم، چهارم اکتبر 1582 که باید روز بعد از آن مصادف با پنجم اکتبر بود، دستور داده شد این روز پانزده اکتبر اعلام شود و این ده روزی که زمین را به اشتباه عقب انداخته بودند به این ترتیب جبران شد.

زمین خیالی آنها هر سال 11 دقیقه عقب می افتاد و آنها تصمیم گرفتند این عقب افتادگی را یک دفعه جبران کنند. دست بردن در تقویم واقعا کار ساده ای نیست. گاهشماری و تقویم چنان با زندگی مردم آمیخته است که نمی توان به آسانی در آن تغییری ایجاد کرد.گرچه پاپ مقام بزرگی بود، اما دستور پاپ برای اصلاح تقویم به این راحتی انجام نشد. پاپ پیشوای مذهب کاتولیک بود. کشورهای پیرو این مذهب تصمیم او را پذیرفتند، بعد از مدتی کشورهای پروتستان هم این تغییر را در تقویم کشورشان پذیرفتند.برای مثال انگلیس از جمله کشورهایی بود که سال 1752 این تقویم را پذیرفت. زمانی که انگلیس این تغییر را پذیرفت این اختلاف دیگر ده روز نبود و این کشور مجبور شد تقویمش را 11 روز جلو بکشد. کشور سوئد سال 1753 اصلاح تقویم را پذیرفت. بعد از این کشور های ارتودکس یا به عبارتی کشورهای شرق اروپا این اصلاح را قبول کردند.کشورهایی مانند روسیه، رومانی و ترکیه این تغییرات را در تقویم رسمی کشورشان اعمال کردند. تقویم رسمی ترکیه سال 1923 در زمان آتاتورک اصلاح شد. آخرین کشوری که تصمیم گرفت این تغییر را در تقویم رسمی کشورش اعمال کند یونان بود که سال 1923 چند ماه دیرتر از ترکیه اصلاح تقویم را پذیرفت.مردم نسبت به تغییرات تقویم خیلی مقاومت می کنند. بنابراین اگر تقویم دقیق نباشد و بعد بخواهند با ایجاد اصلاحاتی تغییراتی در تقویم ایجاد کنند انجام این کار براحتی انجام نخواهد شد و جبران خطا در تقویم کار ساده ای نیست.

این اصلاح به این شکل بود که مدل کبیسه گیری عوض شد. پیش از این سال هایی که مضرب چهار بود به عنوان سال کبیسه در نظر گرفته می شد، اما بعد از آن تصمیم گرفته شد در چگونگی کبیسه گیری تغییراتی ایجاد شود.اگر قرار بود سال هایی که مضربی از عدد چهار است کبیسه در نظر گرفته شود تعداد سال های کبیسه بیشتر از آنچه باید بود در نظر گرفته می شد، بنابراین باید بعضی سال ها حذف می شد. پس تصمیم گرفته شد سال هایی که دو رقم آخر آنها دو صفر است و مضرب 400 نیست، کبیسه نباشد، بر این اساس تعیین سال های کبیسه کار پیچیده ای نبوده و قابل پیش بینی و آموزش است.

حتی اگر بخواهند سال های کبیسه را بر این اساس تعیین کنند، در تقویم جولینی در یک بازه زمانی 400 ساله برای مثال از سال 1601 تا 2000، 97 سال کبیسه داریم که اگر این 97 روز را به 400 سال تقسیم کنیم، طول سال برابر با 2422.365 روز خواهد بود.در حالی که بر اساس محاسبات نجومی طول سال 2425.365 است. یعنی حتی با وجود این اصلاحات 3 ده هزارم روز در هر سال خطا وجود دارد. یعنی می توان گفت در تقویم میلادی هر ده هزار سال سه روز خطا ایجاد می شود. این مدل کبیسه گیری ساده است و حتی دانش آموزان هم می توانند به آسانی آن را یاد بگیرند، اما این تقویم که رایج ترین تقویم دنیا و تقویم بین المللی است، تقویم کاملا دقیقی نیست.


منبع:
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره 10 روز اشتباه در گردش زمین نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: تقویم میلادی ، تقویم گرگوریون ، تقویم رومی ، تقویم جولینی ، تقویم های خورشیدی ، تقویم رسمی کشور ، حرکت زمین به دور خورشید