فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ادعای تولید سوخت از آب دریا توسط آمریکا

ادعای تولید سوخت از آب دریا توسط آمریکا

ویرایش: 1393/1/22
نویسنده: f_ebrahimi
بولتن نیوز: نیروی دریایی آمریکا ادعا می‌کند راه حلی برای استفاده از آب دریا به عنوان سوخت پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دانشمندان آمریکایی دوشنبه (١٨ فروردین ماه ٩٣) اعلام کردند که موفق به ابداع روشی برای استخراج دی اکسید کربن و گاز هیدروژن از آب دریا شده‌اند و توانسته اند با استفاده از یک مبدل کاتالیزوری، این دو عنصر را در یک روند میعان به سوخت مایع بدل کنند.

کارشناسان آمریکایی امیدوارند بتوانند این سوخت را نه تنها در کشتی‌ها، بلکه در هواپیما نیز به کار گیرند.

تولید سوخت با استفاده از آب دریا سبب می‌شود تا دیگر نیازی به تانکرهای سوخت نباشد و کشتی‌ها بتوانند در دریا سوخت تولید کنند.

البته محققان می‌گویند توسعه این فناوری به حدی که کشتی‌ها بتوانند سوخت خود را در دریا تولید کنند، دست‌کم به یک دهه زمان نیاز دارد.

کارشناسان آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی دریایی آمریکا که موفق شدند یک هواپیمای مدل را با استفاده از سوخت حاصل از آب دریا به پرواز درآورند می‌گویند که هزینه تولید سوخت جت با استفاده از این فناوری چیزی در حدود سه تا ٦ دلار در هر گالن است.

دکتر هیثر ویلاور، شیمیدان آمریکایی که در یک دهه گذشته روی این پروژه فعالیت کرده است، می‌گوید: اولین بار توانستیم فناوری استحصال همزمان دی اکسید کربن و هیدروژن را از آب دریا به دست آوریم که این یک پیشرفت بسیار بزرگ است.

بر اساس این گزارش، پس از اثبات امکان‌پذیر بودن تولید سوخت از آب دریا، قدم بعدی برای دانشمندان آمریکایی تولید این سوخت در ابعاد صنعتی است. ولی این کارشناسان تصمیم دارند تا قبل از تولید صنعتی سوخت از آب دریا، با همکاری چند دانشگاه حجم استحصال هیدروژن و دی اکسید کربن را از آب بهبود بخشند.

ویلاور در این‌باره می‌گوید: ما امکان‌پذیر بودن تولید سوخت از آب دریا را نشان دادیم و اکنون می‌خواهیم این روند را توسعه دهیم.

دریابان فیلیپ کیولم نیز با بیان این مطلب که سوخت‌رسانی به کشتی‌های نیروی دریایی یکی از چالشهای همیشگی نظامیان است گفت: ایجاد یک فناوری مناسب که قواعد بازی را تغییر می‌دهد، امکانات جدیدی را در حوزه لجستیک و آمادگی برای ما فراهم می‌کند.

وی همچنین تاکید کرد که این سوخت جدید با موتورهای کنونی کشتی سازگار است و موتور همه کشتی‌ها و هواپیمایی‌های که بر پایه سوختهای نفتی کار می‌کنند می‌توانند از این سوخت جدید نیز استفاده کنند.

نیروی دریایی آمریکا ناوگانی از ١٥ نفتکش دارد تا به کمک آنها به کشتی‌ها و ناوهای جنگی خود سوخت برساند.

به جز یک ناو هواپیمابر و چند زیردریایی آمریکا که مجهز به رآکتور هسته‌ای هستند، دیگر شناورهای نظامی این کشور از سوختهای نفتی استفاده می‌کنند و مجبورند بارها ماموریت خود را برای چند ساعت متوقف کنند تا با نزدیک شدن به نفتکشهای مخصوص، سوختگیری کنند.

نیروی دریایی آمریکا همچنین به دنبال آن است تا با قطع وابستگی شناورهای خود به نفت، از مخاطرات ناشی از افزایش قیمتها و یا کاهش تولید نفت مصون بماند.


منبع:

http://www.entekhab.ir

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره ادعای تولید سوخت از آب دریا توسط آمریکا نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: نیروی دریایی آمریکا ، آب دریا ، سوخت ، دانشمندان آمریکایی ، استخراج دی اکسید کربن ، گاز هیدروژن ، مبدل کاتالیزوری ، سوخت مایع