فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

غذای سمی که به اشتباه آنها را می خوریم

غذای سمی که به اشتباه آنها را می خوریم

ویرایش: 1393/2/5
نویسنده: f_ebrahimi
یکی از بزرگترین قدرت هایی که به نظر می رسد ما در این دوره از تاریخ به دست آورده ایم آگاهی نسبت به خاصیت های غذاهایی است که می خوریم. که البته به این معنی نیست که ما کاملا به این دستورالعملی که می دانیم عمل می کنیم ( فست فود ها و خانواده آنها نمونه ای از این مساله است) ولی در پشت همین باور های غلط، آموزه های بسیاری داریم.

هم چنین ما باید از اجداد خود قدردان باشیم که غذاهایی را که کشنده است کشف کردند. آنها یی که فهمیدند بلادونا و شوکران کشنده است، از آنها قدردانیم. اما قسمت خنده دار اینجا است که ما هم چنان به خوردن غذاهای سمی ادامه می دهیم. اگر در این موضوع شک دارید به مطالب زیر توجه کنید.

1 - لوبیا سبز
مثل بقیه حبوبات این لوبیای معصوم هم نباید خام خورده شود. خوردن آن می تواند کشنده باشد. این لوبیا حاوی مقدار بسیاری سیانید است که بخشی از مکانیسم دفاعی گیاه به حساب می آید. در آمریکا محدودیت هایی برای کاشت انواع لوبیا سبز وجود دارد ولی ممکن است در کشور های در حال توسعه این طور نباشد و بسیاری از مردم با خوردن آن بیمار شوند. علاوه بر این لوبیا سبز باید به درستی پخته شود. هم چنین برای احتیاط بیشتر آبی که لوبیا سبز در آن پخته می شود باید دور ریخته شود.

2 - ماهی بادکنکی
کسی که اولین ماهی بادکنکی را خورده باید بسیار ماجراجو بوده باشد. تقریبا تمام ماهی های بادکنکی حاوی تترودوتوکسین هستند، سمی که بیشتر از 1200 بار سمی تر از سیانید است. زهر یک ماهی بادکنکی برای کشتن 30 انسان کافی است و هیچ پادزهری برای آن شناخته نشده است.
هنوز بسیاری از مردم این ماهی را می خورند که در ژاپن فوگو نامیده می شود و غذای لوکسی است که باید توسط آشپز خبره و تعلیم دیده ای درست شود. در حالی که طبق آمار دولت در 338 مورد فوگو سمی 23 مرگ در ژاپن بین سالهای 2000 تا 2009 اعلام شده است.

3 - دانه کرچک
بسیاری از ما مادربزرگ ها را به یاد می آوریم که همراه با قاشقی روغن کرچک به سمت ما می آمدند تا بیماری هایمان را درمان کنند. تحقیقات هم نشان داده است که این روش درمانی موثر است ولی باید بسیار احتیاط کنید دانه ای را که این روغن از آن بدست می آید نخورید. اگر دانه کرچک جویده و متورم شود ریسین آزاد می کند که یکی از مهلک ترین سم هایی است که تا بحال انسان شناخته است. خوردن یک یا دو دانه کرچک به آسانی می تواند مرگ شخص را به همراه داشته باشد. ریسین توسط سازمان جنگ کشف شده است و سازمان های سری و آدم کش ها از آن استفاده می کنند.

4 - بادام
هر کس که داستان های جنایی قدیمی را خوانده باشد می داند که بادام تلخ کشنده است و این بخاطر این است که بعضی از گیاهان مثل بادام تلخ است که حاوی سیانور هستند گیاه خواران را از زیاد خوردنشان منع کنند.
ولی ناراحت نباشید بادام شیرین مثل بادام تلخ نیست. تقریبا حدود 20 بادام تلخ برای کشتن یک فرد بالغ کافی است و این خوراکی در ایالات متحده فروخته نمی شوند.

5 - کاساوا ( نوعی ریشه خوراکی)
کاساوا که به عنوان مانیوک یا تاپیوکا هم شناخته می شود، کاساوای تلخ که مخصوص آمریکای جنوبی است سومین منبع غذایی مهم در مناطق استوایی است و مثل بادام تلخ گیاه کاساوا هم حاوی سیانید است. زمانی که کاساوا به صورت طبیعی خیس خورده و سپس خشک می شود مساله ای نیست ولی زمانی که هر کدام از این مراحل از قلم بیفتند مشکلات شروع می شوند.
با رعایت کردن فرایند غذایی درست و قواعد بازدارنده، سیانید موجود در کاساوا برای کسانی که در آمریکای جنوبی آن را مصرف می کنند مشکلات کمی را بوجود می آورد اما در افریقا، جایی که کاساوا یکی از مهم ترین منابع غذایی است بسیاری از مردم بیچاره از زهری موسوم به کوزو رنج می برند. بنیاد بیل و ملیندا گیت برای حفاظت از مردم در برابر سم کاساوا تلاش می کند اما هنوز به موفقیت بسیاری دست پیدا نکرده است.
6 - ریواس
ساقه های ریواس می توانند به پای توت فرنگی مزه ترش ببخشند ولی برگ های آن حاوی ماده کاملا متفاوتی هستند. برگ های ریواس دارای اگزالیک اسید می باشند، ماده ای شیمیایی که در سفید کننده ها، تمیز کننده های فلز و محصولات ضد زنگ به کار می رود. هم چنین برگ ها شامل آنتراکوئنینگ دی اکساید هستند. خوردن برگها می تواند سبب احساس سوزش در دهان و گلو، تهوع،درد شدید معده، تشنج، شوک و حتی مرگ بشود.

7 - سیب زمینی ها و گوجه ها
برگ ها و ریشه های سیب زمینی و گوجه و خانواده های آنها دارای سم الکلی به نام سولانین هستند. در سیب زمینی این سم موقعی به وجود می آید که سیب زمینی های موجود در خانه جوانه می زنند و یا بخش هایی از آن سبز رنگ می شود. گوجه فرنگی نسبت به سیب زمینی هم مقدار بیشتری دارد و گزارشی از دانشگاه نیو مکزیکو نشان داده است که گوجه فرنگی های وحشی مقدار بیشتری از این ماده دارا هستند.
با این حال یک شخص 100 پوندی باید 16 انس گوجه فرنگی سبز بخورد تا سم سولانین اثر کند. اگر به طور اتفاقی مقداری سیب زمینی سبز خوردید مراقب ترشح بیش از حد بزاق دهان، اسهال، تنفس نا منظم، نبض کند، و کاهش فشار خون و حمله قبی باشد.

8 - قارچ ها
هیچ لیستی از غذاهای سمی بدون توجه به قارچ ها کامل نمی شود بخصوص| آمانیتا فالوید| (Amanita phalloides ) قارچ کشنده و فوق العاده خوش مزه | کلاه مرگی| این قارچ توسط مسئولین قارچ های کشنده بیشتر با عنوان فرشته مخرب نامیده می شوند.


منبع:

http://www.seemorgh.com

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره غذای سمی که به اشتباه آنها را می خوریم نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: لوبیا سبز ، ماهی بادکنکی ، تترودوتوکسین ، دانه کرچک ، بادام ، کاساوا ، ریواس