فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سنجاقک نماد چیست؟

سنجاقک نماد چیست؟

ویرایش: 1393/3/17
نویسنده: shayan77m
در بین انواع زیورآلات و گردن‌بندهایی که در اینجا دیده‌ام چیزهایی که با شکل سنجاقک ساخته‌اند بیشتر از بقیه توجه مرا بخود جلب کرده‌اند. برایم این سوال ایجاد شد که آیا سنجاقک مانند صلیب معنای خاصی دارد و نمادی از مفهومی ست؟ سایت‌های مختلف را جستجو کردم و به دو دسته اطلاعات متناقض برخورد کردم. به نظر می‌رسد که سنجاقک در اروپای قدیم نمادی از شیطان، بدیمنی و گاه |جوالدوز شیطان| بوده است. مفهوم اخیر از رفتار سنجاقک حین تخم گذاری در سطح آب آمده است.

اما متون آسیای شرقی و بومیان آمریکایی نگاه بهتری به این حشره دارند و به آن به چشم منشا قدرت، خوشبختی و صلح نگاه می کنند. به نظر می رسد که این نگاه بدلیل همخوانی با یافته های علمی در مورد این حشره فراگیرتر شده و تصور قدیم اروپایی را به گونه ای تحت تاثیر قرار داده است که امروزه نماد سنجاقک ارزشی مادی در حد آویز زینتی پیدا کرده است. به گمان من ساخته شدن فیلم سینمایی با نگاهی مثبت عاطفی-مذهبی به این حشره به تقویت جایگاه آن در جامعه کمک کرده است.

در نگاه من، در اینجا هم علاوه بر تنوع ایده های گاه متضاد هستند، پذیرش بهترین آنها در یک جامعه به تغییر نگاه یک فرهنگ چنان کمک کرده است که حتی زمینه هایی برای بازار کار و منبع درآمد هم فراهم آورده است. شاید تعداد و تنوع زیورآلاتی که نماد سنجاقک دارند نسبت به نمونه هایی با نمادهای مشابه چون پروانه در حال رقابت باشند. دلیل آن را می توان نو بودن نقش سنجاقک نسبت به پروانه در جامعه ای دانست که به نوآوری علاقمند است. من به این توانایی در تغییر و لذت بردن از آن احترام می گذارم.


منبع: مجله رشد
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (5 نظر)
مرتب سازی بر اساس:


سنجاقک ابی (10:33   1401/11/2)

نماد قدرت و باور داشتن خود واقعی حشره ای زیبا در کشتزارهای سرسبز ک شادی بچه گانه رو تداعی می‌کنه قدرت شادی بیشتر از هر قدرتی می‌تونه دنیا و زندگی رو قابل تحمل تر کنه کد: 1461معصومه داریوش طالمی (09:05   1401/7/25)

توی متن توضیح داده
فیلمی به همین نام سنجاقک کد: 1457یک هم وطن (08:55   1401/7/25)

اسم فیلمی که گفتید رو لطف میکنید کد: 1456فرد معنوی (00:26   1401/5/28)

دیدن سنجاقک وآمدن وحضورش درکنار شما پیامی از طرف فرشتگان ونماد امیدواری وعشق دوجانبه وروحانی است.🙏 کد: 1452حسین ظهوریان (18:26   1401/5/18)

خیلی متشکرم کد: 1450


 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره سنجاقک نماد چیست؟ نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: سنجاقک ، گردنبند ، حشرات ، نماد ، نماد چیست ، حشره ، زیورآلات ، بدلیجات