فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

رئیس‌جمهور موردنظر در دسترس نمی‌باشد

رئیس‌جمهور موردنظر در دسترس نمی‌باشد

ویرایش: 1393/7/4
نویسنده: reza007700
نگاهی به تلاش جدید برای فضاسازی‌های رسانه‌ای ضدانقلاب
رئیس‌جمهور موردنظر در دسترس نمی‌باشد

در سفرهای گذشته رؤسای جمهوری کشورمان به نیویورک، یکی از عرصه‌های تقابل این چنینی گفت‌وگوی آنها با رسانه‌های خبری غربی بود که البته به دلیل ضرورت مطرح کردن نظام جمهوری اسلامی ایران گریزی از آن نیست.
خبرگزاری فارس: رئیس‌جمهور موردنظر در دسترس نمی‌باشد

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری خبرساز، یکی از وزرای دولت تدبیر و امید در جمع خبرنگاران با یک شوخی کوچک، مطلبی را مطرح می‌کند که شاید چندان به موضوعی که در ادامه به آن اشاره می‌شود، بی‌ربط نباشد.

وی با اشاره به تلاش خبرنگاران برای پرسیدن سؤالات گوناگون که هر کلمه آن ضبط می‌شود، به این نکته اشاره می‌کند که انگار عبور از بین نمایندگان رسانه‌های جمعی احساس رد شدن از یک میدان را دارد.

این سخن گرچه ممکن است که از روی مزاح مطرح شده باشد، درعین برخورداری از نکته طنز آلود به یک حقیقت مهم اشاره می‌کند و آن این که بی‌احتیاطی در به اختیار گرفتن افسار سخن در گفت‌وگو با رسانه‌ها گاه می‌تواند به هزینه‌ای سنگین تبدیل شود.

این بحث زمانی اهمیت بیشتری پیدا کند که شما با رسانه‌هایی سر و کار دارید که عملا موضع آنها در جبهه مقابل شما تعریف شده است و البته با کمال حرفه‌ای‌گری به دنبال هر گونه نقطه ضعف هستند تا آن را در سطح جهانی انعکاس دهند.

*تقابل پینگ‌پنگی رسانه‌ای

در سفرهای گذشته روسای جمهور کشورمان به نیویورک یکی از عرصه‌های تقابل این چنینی گفت‌وگوی آنها با رسانه‌های خبری غربی بود که البته به دلیل ضرورت مطرح‌کردن نظام جمهوری اسلامی ایران گریزی از آن نیست.

در زمان سفرهای ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق برای شرکت در مجمع عمومی گفت‌وگوهای وی با رسانه‌ها اغلب به دوئلی بین مصاحبه‌کننده و وی تبدیل می‌شد.

این روند به خصوص پس از وقایع مرتبط با فتنه سال 88 به شدت اوج گرفت و گاه برخی سئوالات با اتهامات و جبهه‌گیری واضح از سوی مقابل همراه می‌شد که البته در بسیاری از مواقع با برخی از ترفندها از سوی رئیس‌جمهور سابق کشورمان خنثی می‌شد.

*غربی‌ها تغییر ناپذیرند

در این میان پر واضح است که در باطن رسانه‌های غربی تغییری به وجود نیامده است و نمی‌توان انتظار حفظ رویه حرفه‌ای را از آنان داشت و تاثیر پذیری اتاق‌های فکر این رسانه‌ها برای مطرح کردن برخی مسائل منطقی کاملا پیش‌بینی است.

از همین رو است که برخی از تشکل‌های متخاصم با نظام جمهوری اسلامی به دنبال استفاده از فضای فوق برای وارد کردن رئیس‌جمهور به حوزه حساس رسانه‌ای است.

گرچه نمی‌توان از تدبیر رسانه‌ای شخص رئیس‌جمهور و توانمندی وی در پاسخگویی به این سوالات غافل شد، اما به طور حتم میدان‌های مین رسانه‌ای می‌تواند خطرساز شود.

اما در این میان شاید وظیفه مسئولین رسانه‌ای باشد تا به این مسائل توجه بیشتری نشان داده تا از هرگونه حاشیه خبری بی‌جا پرهیز شود.

گزارشگران بدون مرز به میدان می‌آیند

نگاهی به مسائلی که از سوی جریان‌های مختلف معارض به عنوان موضوعاتی برای پرسیدن پاسخ از رئیس‌جمهور نشان می‌دهد که تمرکز برخی از مسائل به طور عمده بر مسائل سیاست خارجی و البته حوزه حقوق بشر خلاصه می‌شود.

دیده‌بان حقوق بشر از جمله نهادهایی بوده است که طی بیانیه‌ای از خبرنگاران غربی خواسته تا موضوع حقوق بشر و سرکوب‌ها در دستور کار قرار دهد.

گزارشگران در بیانیه خود این گونه عنوان کرده است که «بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد، در گزارشی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران از وضعیت نامساعد آزادی اطلاع‌رسانی در ایران انتقاد و فهرستی از وعده‌های تحقق نایافته حسن روحانی ارائه کرده است و گزارشگران بدون مرز بار دیگر تشدید سانسور در ایران و بی‌عملی رئیس دولت در این باره را تقبیح می‌کند.

گزارشگران بدون مرز در ادامه‌ بیانیه‌ خود هم با اشاره به جیسون رضاییان، روزنامه‌نگار و همسرش یگانه صالحی نوشت که این دو روزنامه‌نگار از سوی نهادهای امنیتی بازداشت، مدتی طولانی در سلول انفراد نگاه‌داری شده‌ و برای اعتراف اجباری تحت فشار قرار گرفته‌اند، تا این اعتراف‌های اجباری علیه آن‌ها در دادگاه مورد استفاده قرار گیرد.

البته گزارشگران بدون مرز اولین بار نیست که چنین تقاضاهایی را مطرح می‌کنند و در دوران فتنه سال 88 نیز این نهاد تلاش فراوانی را برای ساماندهی تجمع و تبلیغات ضد ایرانی در نیویورک مصروف کرده است.

*ضد انقلاب چه می‌خواهد

در کنار گزارشگران بدون مرز برخی از رسانه‌های متعلق به ضد انقلاب هم پیشنهاداتی را برای مصاحبه‌های رسانه‌های عربی مطرح کرده اند.

برخی از این سوالات به رفتار و راهبرد نظام جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه می‌پردازد که مهمترین آن داعش و حمایت از مقاومت ملت فلسطین است.

پرسش از رئیس‌جمهور درباره سخنان برخی از مقامات داخلی پیرامون تسلیح فلسطینیان به موشک‌های دوربرد و یا نحوه هدایت سیاست خارجی در کشورهای منطقه از جمله سوالاتی که مطرح شده است.

همچنین پرسش از ظریف درباره نحوه هدایت مذاکرات در موضوعاتی همچون حوزه هسته‌ای جزو سوالات قرار گرفته است، به طور حتم ایجاد یک فضای دوگانه در حوزه سیاست خارجی نظام مهمترین هدف مطرح کردن چنین سوالاتی القاء یک حاکمیت دوگانه است.

حقوق بشر هنوز در اولویت است

مسائل مرتبط با حقوق بشر نیز همانند پیشنهادات سازمان گزارشگران بدون مرز جزو بخش اصلی سئوالات مطرح شده توسط برخی از سایت‌های معاند است.

سئوالاتی همچون| اعمالی که داعش انجام می‌دهد مثل جدایی جنسیتی یا اجرای احکام شریعت چه تفاوتی با رفتارهای جمهوری اسلامی دارند| و یا |شما گفته‌اید: «دولت خود را متعهد به پیگیری رهنمودهای رهبر انقلاب می‌دانید.» آیا در حوزه‌ی خانه‌نشین کردن زنان و محروم کردن زنان از مشاغل اجرایی هم این موضوع صادق است| جزو سوژه‌هایی است که هدف آن ایجاد چالش در حوزه حقوق بشر است.

*کارایی اقتصاد و حاکمیت درونی

بحث‌های اقتصادی و کارایی حاکمیتی نیز جزو پیشنهاداتی است که در خصوص سئوالات مطرح شده است و عمده آن نحوه تعامل دولت با سایر جناح‌ها و بحث‌های اقتصادی را در بر می گیرد.

افزایش افراد اشتغال به کار با وجود رشد منفی اقتصادی، پاسخ به انتقادات یکی از اساتید حوزه نسبت به رئیس‌جمهور و پاسخ از روحانی درباره صداقت سخنان وی جزو این حوزه‌ها است.

روشن است که چنین سوالاتی با هدف ایجاد شکاف داخلی در کشور و تشدید اختلافات بیان شده تا واکنش‌ها نسبت به سخنان رئیس‌جمهور برانگیخته شود.

*رئیس‌جمهور مورد نظر در دسترس نیست

رئیس‌جمهور تاکنون دو مصاحبه مطبوعاتی در جریان سفر خود به نیویورک داشته و مروری به این مصاحبه‌ها نشان می‌دهد که علی رغم مطرح کردن این پیشنهادات رسانه‌های غربی از گنجاندن آن در مجموعه سئوالات خود خودداری کرده‌اند.

در این بین حتی اگر چنین سئوالاتی نیز در مصاحبه‌های فوق گنجانده شود، می‌توان انتظاری سنجیده و حساب شده به آنها داشت.

واقعیت آن است که رئیس‌جمهور مد نظر ضدانقلاب در دسترس آنان قرار ندارد حتی اگر رسانه‌های بیگانه نمایندگی آنان را بر عهده بگیرند.


منبع: www.rezakhabar77.blogfa.com
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره رئیس‌جمهور موردنظر در دسترس نمی‌باشد نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: رئیس جمهور ، ضد انقلاب ، خبر غربی ، نیویورک ، جمهوری ، اسلامی ، ایران ، رسانه های غربی