فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

رباعیات حکیم عمر خیام

رباعیات حکیم عمر خیام

ویرایش: 1393/8/17
نویسنده: luckyguy


حکیم ابوالفتح عمربن ابراهیم خیامی نیشابوری معروف به خیام در شهر نیشابور چشم به جهان گشود . سال 432ه. ق برابر یا 430 ه.ش مصادف با 1041 میلادی سال تولد اوست.
در دوران خود او بزرگترین ریاضیدان در جهان بوده و در علم نجوم و فلسفه تبحر داشته است. در فیزیک ، طب، موسیقی و علوم دینی نیز استاد بوده است.
متاسفانه بر اثر حملات وحشیانه اقوام ترک و مغول، کتابخانه ها، مدارک علمی و تاریخی گرانقدر به آتش کشیده شده و اغلب شهرهای آباد ایرانی به تلی خاک مبدل گردید . از این رو راجع به زندگانی ، تالیفات و سروده های آن دانشمند بزرگ اطلاعات کافی در دست نیست .
خیام در زمان حیات خود شاعری معروف نبود. قریب یکصد سال پس از او چند رباعی به وی نسبت داده شد و تا دو قرن بعد از وفاتش فقط سی و شش رباعی به او منسوب گردید . که از میان آنها سی و چهار رباعی حاوی مسائل فلسفی است.
حکیم برای بهره مندی از یک زندگانی آرام و موقر، افکار فلسفی اش را در دسترس عموم نمی گذاشت . او مایل نبود سرنوشت غمگین ابوعلی سینا یا حلاج را داشته باشد.
ادوارد فیتز جرالد (1809-1883 ) Edward Fitzgerald که اشعار خیامی اش را صدو چهل سال پیش سرود، شاهکار زیبایی در ادبیات انگلیسی به وجود آورد . او قصدش ترجمة دقیق رباعیات خیام نبود . فیتز جرالد افکار حکیم را به طوری که مطلوب انگلیسی زبان ها باشد به شعر کشیده و از این رهگذر با عث شهرت جهانی هم خودش و هم خیام شد.


منبع: خودم
امتیاز دهی به مقالهرباعیات حکیم عمر خیام
رباعیات حکیم عمر خیام
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره رباعیات حکیم عمر خیام نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: خیام ، نیشابور ، ریاضیدان ، طب ، موسیقی ، شهر ، مغول