فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مثنوی معنوی

مثنوی معنوی

ویرایش: 1393/8/17
نویسنده: luckyguyمثنوی معنوی شرحی است مختصر از وقایع مهم زندگی مولانا جلال الدین رومی و رویدادهای برجسته ای که سرچشمه فیض عارفانه و الهام شاعرانة او محسوب می شدند.
مولانا جلال الدین رومی در سال 628 هجری قمری در شهر بلخ (خراسان) به دنیا آمد. خاندان این شاعر صوفی نسل ها قبل در بلخ رحل اقامت افکنده و از احترام فراوان برخوردار بودند. تذکره نویسان نقل کرده اند که روحانیون و فقهای برجسته‌ای در دامان این خانواده پرورش یافتند.
در سال 640 هجری قمری، بهاء الدین ولد، پدر جلال الدین رومی، همراه با خانوادة خود ناگهان از بلخ عزیمت کرد و رهسپار غرب شد . اولین و آخرین منزلگاه آنها در روم (ترکیه) و قونیه، مرکز امپراطوری سلجوقیان، بود. جلال الدین بر اثر ارادت به برهان ترمذی سرشار از شور و علاقه به آیین و مکتب تصوف شد. وی عمر خود را وقف تقلید از پیر خود نمود و تمام مراحل طریقة تصوف را تا زمان فوت برهان الدین (661 هجری قمری) طی کرد.؛ آنگاه او خود به مقام |شیخی | نایل گشت و با شخصیت فیاض خود شاگردان را در روم مجذوب ساخت.
در سال 665 هجری قمری،‌درویشی دوره گرد که بعدها به نام شمس تبریزی شهرت یافت، وارد قونیه شد. کسی که استاد سال ها در جستجویش بود . جلال الدین او را با خود به خانه برد و دو سال از یکدیگر جدا نشدند. این امر عامل حسادت در شاگردان استاد شده بود . این سالک اسرار در سال 668 هجری قمری بی آن که نشانی از خود برجا گذارد ناپدید شد . در پی این غیبت، جلال الدین رومی مجموعة عظیمی از غزلیات عارفانه خود را به یاد شمس تصنیف کرد و آن را به نام |دیوان شمس تبریز | به او اختصاص داد. حیات معنوی دورة بعدی زندگی رومی (682-672) تقریباً مشابه دورة قبل است. او مریدی صلاح الدین زرکوب، حسام الدین این اخی ترک (چلبی) را می کرد . با چلبی منبعی از فیض و الهام پیدا کرد و نام او را به رمز و کنایه با اثر بزرگ خود، مثنوی پیوند زد . اخی مرید و محبوب و خلیفة رومی در ده سال آخر عمر شاعر بود که پس از مرگ وی در سال 694 هجری قمری به عنوان |پیشوای طریقة مولوی| جانشین او شد .رومی فلسفة اعتقادی خود را در قالب هایی می ریزد که قبلاً توسط دو شاعر بزرگ، یعنی عطار و سنایی، طراحی شده بودند.رومی دین خود را به این دو شاعر بزرگ پنهان نمی سازد، اما در تخیلات شاعرانه بسی فراتر از آنها پرواز کرده و مضامین غنی تری ارائه می دهد.


منبع: خودم
امتیاز دهی به مقالهمثنوی معنوی
مثنوی معنوی
نظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره مثنوی معنوی نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: مثنوی ، معنوی ، رومی ، بلخ ، مولانا ، صوفی ، تذکره