فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

فناوری 4G که از دیروز توسط اپراتور دوم عرضه شد چیست؟/شهرهای تحت پوشش د

فناوری 4G که از دیروز توسط اپراتور دوم عرضه شد چیست؟/شهرهای تحت پوشش د

ویرایش: 1393/9/14
نویسنده: morad2
روز گذشته اپراتور دوم اعلام کرد که شبکه گسترده نسل چهارم یا 4G به صورت رسمی و تجاری مورد بهره برداری قرار گرفت.

براساس گزارش کارشناسان فناوری های ارتباطی این شبکه به عنوان تازه ترین فناوری ارتباطی در دنیا مطرح است.
فناوری بیسیم 3G جایگزین تکنولوژی ماقبل خودبیسیم تلفن همراه به نام 2G شد. مهمترین مزیت این شبکه نسبت به نسل قبل سرعتی بالغ بر 200 کیلوبیت بر ثانیه به هنگام برقراری ارتباط همزمان صدا و دیتا ( داده ) و چند مگابیت بر ثانیه به هنگام برقراری ارتباطات صدا است.

اولین مزیت شبکه های 4G نرخ داده یا data rate با سرعت بسیار می باشد. در ارتباطات موبایلی در حال حرکت، شبکه نسل چهارم با سرعتی بالغ بر 100 مگابیت بر ثانیه فعالیت دارد.

بسیاری از کارشناسان از این شبکه به عنوان جدیدترین فناوری موبایلی یاد می کنند. شبکه های 4G می توانند تمامی ارتباطات اینترنتی را با سرعت خیلی زیادی برای گوشی های هوشمند ، تبلت ها و سایر فناوری های هوشمند متحرک فراهم سازند. درحال حاضر بیشترین کاربران شبکه 4G در آمریکا و اروپا هستند.

9براساس اطلاعات ارائه شده روابط عمومی اپراتور دوم شهر ارومیه، بابل، تبریز، تهران، قزوین، قم، کرج، مشهد مقدس و همدان با 50 درصد پوشش جمعیتی تحت پوشش شبکه نسل چهارم تلفن همراه اپراتور دوم قرار گرفتند و تا پایان سال جاری پوشش 4G تمام مرکز استان های کشور تکمیل می شود و این درحالی است که طبق تعهدات سال اول پروانه نسل چهارم این اپراتور، باید پنج مرکز استان با حداقل پوشش جغرافیایی 10 درصدی شهرهای تحت پوشش و حداقل پوشش جمعیتی پنج درصد در کشور تحت پوشش 4G قرار بگیرند.

در سال 2004 شرکت NTT DOCOMO ژاپن، LTE را به عنوان یک استاندارد بین المللی در حوزه ارتباطات رادیویی پیشنهاد داد و در سال 2007 شرکت اریکسون سوئد و شرکت NTT DOCOMO ژاپن، به ترتیب سرعت های 144 مگابیت بر ثانیه و 200 مگابیت بر ثانیه با استفاده از LTE را مورد آزمایش قرار دادند.

در سال 2008 بخش ارتباطات رادیویی اتحادیه بین المللی مخابرات ITU، ملزومات استاندارد سیستم های نسل4 را تعریف کرد و در سال 2009 شرکت های نوکیا زیمنس و LG با مشارکت یکدیگر اولین تست کامل عملکرد LTE را با موفقیت انجام دادند.

به گفته وی، نخستین شبکه LTE در دسترس عموم در جهان، در سال 2009 توسط Teliasonera به عنوان اپراتور پیشرو در شهرهای استکهلم و اسلو راه اندازی شد و نخستین سرویس GPRS نیز به صورت تجاری، پیش از این در سال 2000 توسط همین اپراتور ارایه شده بود.

در سال 2010 خدمات LTE توسط Verizon Wireless برای اولین بار در 38 شهر آمریکا و با سرعت دانلود 5 تا 12 مگابیت برثانیه، در سال 2011، اولین شبکه LTE در کره جنوبی توسط LG U+ و SK Telecom در شهر سئول، در سال 2012 اولین شبکه LTE در خاورمیانه توسط Etisalat در امارات متحده عربی، در سال 2013، اولین شبکه نسل چهارم (LTE)در فرانسه توسط Orange و در سال2014 اولین شبکه نسل چهارم (LTE) در ایران توسط اپراتوردوم راه اندازی شدند.

LTE نسل چهارم فناوری شبکه های موبایل است. برخی از مهم ترین مزایای این فناوری شامل موارد ذیل است :

پهنای باند بیشتر که امکان انتقال فابل های حجیم تر و پرمحتواتر را در مدت زمان کمتری میسر می سازد، بهبود مدت زمان پاسخگویی شبکه که اجازه ارتباطات در لحظه را می دهد و بهبود عملکرد شبکه که امکان برقراری و حفظ ارتباط در حین حرکت سریع را فراهم می سازد.

نسل چهارم، کیفیت متمایزی از خدمات دیتا را در اختیار کاربران قرار می دهد بطوریکه در این شبکه سرعت دانلود بین 10 تا 40 مگابیت بر ثانیه، سرعت آپلود یک تا 15 مگابیت بر ثانیه و مدت زمان پاسخگویی 50 تا 150 میلی ثانیه است و دامنه کاربرد گسترده تری را در اختیار کاربران قرار می دهد که از جمله آنها حوزه های آموزش، حمل و نقل، خدمات مبتنی بر مکان، سرگرمی و سلامت هستند.

درحال حاضر 331 شبکه LTE در 112 کشور جهان و 603 شبکه نسل سوم در 216 کشور جهان به صورت تجاری راه اندازی شده است.

در سال 2018 میزان ترافیک ماهانه دیتای همراه 15 اگزابایت برآورد شده است که از سال 2013 تا 2018 افزایش 11 برابری ترافیک پیش بینی شده است.

تعداد وسایل الکترونیکی که تا سال 2018 با استفاده از فناوری های همراه با یکدیگر در ارتباطات هستند شامل دستگاه های متصل به هم یا M2M به 10 میلیارد دستگاه می رسد و رشد تجمعی مصرف دیتای همراه در منطقه خاورمیانه و آفریقا تا سال 2018، 70 درصد افزایش خواهد یافت.

طبق این گزارش با توجه به تغییرات رفتاری کاربران و تقاضای روزافزون برای استفاده از خدمات مبتنی بر داده، نیاز به سرعت و کیفیت بیشتر در انتقال داده ها، نیاز به دسترسی دائمی به خدمات دیتا، از رده خارج شدن فناوری های نسل دوم و وایمکس و توقف تولید تجهیزات و ارایه پشتیبانی از سوی تامین کنندگان تجهیزات و رشد، توسعه شبکه ملی اطلاعات و تکامل فناوری های پهن باند همراه (نسل 3 و 4) به عنوان راهکار پایدار دسترسی یکپارچه به خدمات دیتا از ملزومات توسعه اینترنت پهن باند است.

درحال حاضر بیش از 100 میلیارد برنامه کاربردی در سال در سطح دنیا دانلود می شود و اقتصاد برنامه ای کاربردی بیش از 10 میلیارد یورو در سال تنها در اروپا درآمد ایجاد می کند و در سال 2013، نزدیک به 1٫8 میلیون شغل تنها در بخش تولید محتوا و برنامه های کاربردی در جهان ایجاد شده است.

سرعت انتقال داده در نسل چهارم اینترنت پهن باند درحال حاضر به طور متوسط 15 برابر نسل قبلی است .


منبع:

http://www.shahrekhabar.com

امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره فناوری 4G که از دیروز توسط اپراتور دوم عرضه شد چیست؟/شهرهای تحت پوشش د نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: فناوری ، اینترنت ، موبایل ، G4 ، خبر روز ، شهر خبر ، فناوری4G