فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

اتاق تميز چيست؟ كلين

اتاق تميز چيست؟ كلين

ویرایش: 1394/10/1
نویسنده: satrap20
كلين روم يا اتاق تميز عبارت است از مكاني بسيار تميز و مناسب كه از نظر قطر ذرات معلق در هوا، گرد و غبار در حد ميكرون و زير ميكرون ‚ رطوبت ‚ سرما‚ گرما و فشار تحت كنترل باشد . با پيشرفتهايي كه روز به روز در ابعاد گوناگون علمي و صنعتي حاصل مي شود تجهيزات و دستگاه هاي بسيارحساس و دقيق ساخته مي شود كه بدون داشتن اتاق تميز يا كلين روم ساخت آنها ميسر نيست . با توجه به اينكه هر انسان در هر بازدم بين 40000 تا44000 ذره از خود ساطع مي كندكاركردن درون اين اتاق ها شرايط ويژه اي از نظر صحبت كردن ‚ راه رفتن ‚ نشستن و كار كردن دارد ‚ حتي بعضي وقتها نياز است كه از صحبت كردن جلو گيري شود و ارتباط فيمابين با زبان اشاره باشد. پيشرفت بشر در شاخه هاي گوناگون علمي و صنعتي مديون اينگونه محيط هاي كنترل شده مي باشد كه توانسته موشكي را بر سطح ماه بنشاند و يا ويفر انواع آي - سي ها را بسازد.سيستم هدايت كننده موشك ماه نورد آپولو كه داراي ژيروسكپ ها و شتاب سنج هاي خاص بوده در كلين روم هاي آمريكا ساخته شده است . بويژه در علم هوانوردي كه هدايت وسيله پرنده از اهميت بسزايي برخوردار است بايستي قطعاتشان در اين اتاقها توليد ‚ تعمير و يا مونتاژ شوند .

كلين روم ها مصارف گوناگوني دارند و عبارتند از : كلين روم هاي مكانيك دقيق ‚ ميكرو الكترونيك ‚ فضايي ‚ نظامي ‚ صنعتي ‚ تحقيقاتي ‚ پزشكي ‚ دارويي ‚ اپتيك ( نوري ) ‚ فراورده هاي شيميايي ‚ بيولوژي و فيلم و فويل . در اين اتاق ها جهت تصفيه هوا از فيلترهاي هپا و اولپا كه توانايي جذب ذرات تا قطر 0.16 ميكرون را دارند استفاده مي شود .


كشورهاي گوناگون با سرمايه گذاري در بخش هاي تحقيقاتي كلين روم و ايجاد محيط هاي مساعد جهت انجام كارهاي مختلف توانسته اند در اتومبيل سازي , هواپيما سازي , ساخت قطعات الكترونيكي و نيمه هاديها , ساخت روبوت ها, ساخت دوربين هاي ليزري و انجام امور پزشكي از قبيل : تحقيقات روي ويروس ها , ژنها , گلبول ها و كروموزوم ها پيشرفت شايان توجهي داشته باشند . وجود كلين روم است كه بشر را توانا ساخته تا بتواند روي DNA و RNA , ساختار ژنتيكي نه تنها انسان , بلكه امور ژنتيكي حتي غلات كار كند .در طي دهه هاي اواخر قرن بيستم ميلادي محققين و كارشناسان كشور هاي پيشرو غربي در جريان توليد و ابداع و اختراع و نوآوري متوجه مشكلاتي مي شدند كه هميشگي نبودند ولي بر جريان كارهاي توليدي و تحقيقاتي آنها اثر نامطلوب گذاشته و تعدادي از توليدات آنها كيفيت لازم و مورد انتظار را نداشته و پرت كار به حساب مي آمد بنابرين با پيگيري ها و موشكافي ها و تحقيقاتي كه در اين زمينه انجام دادند متوجه شدند كه در بعضي از اوقات كه نفرات بيشترند يا گرد وغبار بيشتر است و يا اواخر كار كه بيشتر خسته شده اند و ... اين مشكلات پيش مي آيد و عامل را در وجود گرد و غبار و دود و اينگونه آلودگي ها در فضاي اتاق يافتند بفكر چاره بر آمدند و در دهه 1940 و 1950 و اوايل دهه 1960 ميلادي فكر كردند اگر درزهاي اتاق ها و سالن ها را بپوشانند و در و ديوار را با رنگ سفيد رنگ آميزي كنند ، مشكلات آنها بر طرف خواهد شد و واژه اتاق هاي سفيد (WHITE ROOMS) را براي آنها نامگذاري كردند كه اتاق هايي بودند كه قطر ذرات قابل رويت 25 ميكرون به بالا را در آن كنترل مي كرد و مشكلات آنها را بر طرف مي كرد . ولي در دهه1960 و دهه1970 مجبور شدند ذرات با قطر 0.5 ميكرون به بالا را كنترل كنند و واژه اتاق هاي تميز (CLEANROOMS) به آنها گفته شد با دقيق تر شدن و ريز شدن قطعات و لزوم كم حجم كردن و سبك كردن آنها ، در دهه 1980 ذرات با قطر 0.3 ميكرون به بالا را كنترل كردند و اوايل دهه 1990 ذرات با قطر 0.1 ميكرون به بالا را كنترل نمودند در حالي كه در اواخر دهه 1990 با پيشرفت علم و تكنولوژي و توليد و ابداع و اختراع سيستم هاي جديد در عرصه صنعت و علوم نظامي و فضايي و پزشكي حتي ذرات با قطر 0.05 ميكرون به بالا را تحت كنترل قرار دهند .

درجه بندي اين اتاق ها به ترتيب زير خواهد بود :

رديف درجه کلاس اتاق تميز توضيحات
1 اتاق تميز كلاس 500,000 ( CONTROLLED AREA , WHITE ROOMS )
2 اتاق تميز كلاس 100,000 ...-
3 اتاق تميز كلاس 10,000 ...-
4 اتاق تميز كلاس 1,000 ...-
5 اتاق تميز كلاس 100 ...-
6 اتاق تميز كلاس 10 ...-
7 اتاق تميز كلاس 1 ...-
8 اتاق تميز تميزتر از كلاس 1 ...-
9 اتاق ضد عفوني شده ( ASEPTIC AREA , ROOM )
10 اتاق تميزهاي زيستي ( BIO-CLEANROOM )
كاربردهاي اتاق تميز در زندگي امروز و صنعت و امور دفاعي و .....
در صنايع غذايي :

در خط توليد گوشت هاي پخته (كنسروها )
خط توليد سوسيس و كالباس
در توليد ماست
در توليد كره
خط توليد پنير و پنير خامه اي
خط توليد آبهاي معدني
خط توليد نوشابه ها
در بسته بندي هاي نان و ديگر مواد غذايي
در صنعت :

در صنعت نيمه هادي . الكترونيك . ابزار دقيق مانند : ژيروسكوپ ، راكت ، ساعت ، دستگاه هاي اندازه گيري ، بالبيرينگها
اپتيك ، توليد ليزر
در داروسازي :

در آمپول پر كني
ميكروب شناسي حيواني ( PATHOGEN FREE ANIMAL , SPF ANIMAL )
در توليد آنتي بيوتيكها
داروهاي معمولي و طبيعي
در پزشكي :

در جراحي هاي معمولي و حساس و دقيق
اتاق بازگشت به حالت طبيعي ( CCU RECOVERY ROOM )
اتاق نوزادان
اتاق بيماران تحت نظر خاص
در كشاورزي :

در توليد قارچ خوراكي
كشت هاي مصنوعي
در توليد خمير ترش
در تحقيقات پزشكي :

در ميكروبشناسي تجربي
مهندسي ژنتيك
ويروس در غده
در صنايع دفاعي :

در صنايع موشكي و هواپيمايي
در سيستم هاي ناوبري
در تعميرات و اورهال قطعات حساس و دقيق و مونتاژ آنها


منبع: ساتراپ تهویه البرز
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره اتاق تميز چيست؟ كلين نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: کلین روم ، كلين روم هاي مكانيك دقيق ، ميكرو الكترونيك ، فضايي ، نظامي ، صنعتي ، تحقيقاتي ، پزشكي ، دارويي ، اپتيك ( نوري ) ، فراورده هاي شيميايي ، بيولوژي و فيلم و فويل