فارس ادز

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

 یه داستان صوتی خاص 

(با خوانش خود نویسنده)

از اون داستانها که کلی ذهن تون رو درگیر میکنه
و روزها بهش فکر خواهید کرد

اگر علاقه مند به دریافت رایگان بخشی از داستان هستید از طریق فرم تماس با ما اطلاع رسانی نمایید. 

داستان دنباله دار شش یخدانها - مریم برزویی

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

خلاقیت ( قسمت 11 ) - استاد سلطانی

خلاقیت ( قسمت 11 ) - استاد سلطانی

ویرایش: 1394/10/30
نویسنده: chaampol

محبت یا خشونت

رفتار ما با کودک چهار محور دارد. یک محور محبت است و یک محور خشونت. هر رفتاری که به رفع نیازهای کودک کمک می کند و او را در مسیر رشد قرار می دهد این رفتار محبت محور است که حاصل آن احساس خوشایند و امنیت و آرامش کودک است. رفتارهایی که مانع دسترسی کودک به نیازهایش باشد خشونت محور است، ممکن است که ظاهر بسیار مهربانانه ای داشته باشد، مشکلی که ما با مادرهای فداکار و بسیار مهربان داریم.

امروز می خواهم در مورد دو محور دیگر صحبت کنم یعنی رفتارهای کنترل محور و رفتارهای آزادی محور. پس ما چهار منطقه ی رفتاری داریم. گاهی خیلی به کودک آزادی می دهیم یعنی در منطقه ی رفتارهای آزادی محور قرار می گیریم و متوجه نیستیم که با این رفتار به کودک آسیب می زنیم. گاهی نیز شدیداً به کودک امر و نهی می کنیم و او را کنترل می کنیم باز به کودک آسیب می زنیم.

علت بسیاری از موارد اضطراب کودکان که به ما مراجعه می کنند، رفتارهای کنترل محور یا آزادی محور و یا ترکیبی از هر دو است. بی جا و بی موقع کنترل می کنیم و بی جا و بی موقع آزادی می دهیم. در حالی که باید بین این دو رفتار تعادل برقرار باشد و والدین بدانند که چقدر کنترل کنند و چه قدر آزادی بدهند. هردوی این رفتار باید با هم باشند، اقتدار را به یاد دارید؟

بحث اقتدار، تعادل کنترل و آزادی است. وقتی که ما تعریف درستی از کنترل و آزادی نداریم، از تعادل خارج می شویم و وارد منطقه ی خشونت می شویم. در بالا گفتم که تعادل یکی از اصول است که در تمام حیطه های زندگی باید به آن عمل کنیم؛ وقتی تعادل را رعایت کنیم در منطقه ی محبت خواهیم بود ولی اگر از تعادل خارج شویم چه بخواهیم و چه نخواهیم وارد منطقه ی خشونت می شویم. پس در کل هرنوع عدم رعایت تعادل در رفتار با کودک، منجر به خشونت خواهد شد.

ادامه دارد...


منبع: کانال بازی و خلاقيت
امتیاز دهی به مقالهنظرات   (0 نظر)
مرتب سازی بر اساس:

 
ثبت نظر:
شما می توانید درباره خلاقیت ( قسمت 11 ) - استاد سلطانی نظر دهید یا سوال بپرسید:
نام و نام خانوادگی:
کلمات کلیدی: خلاقیت ، قسمت 11 ، استاد سلطانی ، محبت ، خشونت ، کودک ، کمک ، مسیر رشد ، امنیت