فارس ادز

جستجو در تالار گفتگو

متن
کاربر

روز

ماه

سال

مرتب سازی بر اساس

   
تالار گفتمان فارس ادز، مکان مناسبی است تا شما اعضای سایت بتوانید تجربیات خود را در اختیار یکدیگر قرار دهید و موجب ارتقای سطح دانش و کسب و کار اینترنتی خود شوید.
تالار شیشه ای بورس تهران تعداد متنها: 1

علي اصغر انصاري  (14:53   1397/9/16)

نمودار شاخص کل/دلار و نمودار شاخص خودرو و بانک به دلار
نقل از مهدی میرزایی:

در مورد نمودار شاخص کل/دلار و نمودار شاخص خودرو و بانک به دلار به زبان ساده توضیحاتی ارائه کنم. فرض کنید ارزش بازار سهام (یعنی ارزش سهام همه شرکتهای بورس) 500 هزار میلیارد تومان است. نرخ دلار هم 5000 تومان است. ارزش بازار سهام به دلار ( یعنی با چند دلار میتواند کل سهام بورسی را خرید) 100 میلیارد دلار می شود. حالا نرخ دلار به 10 هزار تومان افزایش می یابد. ارزش بازار سهام به دلار به 50 میلیارد دلار کاهش می یابد. یعنی حالا با نصف آن مبلغ میتوان همه شرکتهای بورسی را خرید، در حالی که قیمت کالاها و ارزش دارایی های همان سهام دو برابر شده است! در این صورت نسبت شاخص کل/دلار پایین می آید. ارزش بازار سهام به دلار در اوج بازار گاوی 92 حدود 200 میلیارد دلار بود و اکنون در مرز 100 میلیارد دلار! یعنی براساس نرخ تورم، بازده سهامداران بورسی خیلی پایین تر از سایر بخش ها بوده است.
در مدت اخیر که دلار از 3800 به 19 تومان افزایش یافت، علی رغم رشد 100 هزار واحدی شاخص کل، این نسبت از 2.37 تا 0.93 سقوط کرد. پایین ترین کف تاریخی 0.80 بوده است و در دوبار گذشته از این محدوده بلند شده و تا 2.38 و 2.99 واحد بالا رفته است (یعنی شاخص کل بالا رفته و دلار ثابت مانده). این نمودار نشان میدهد سهام منطبق با تورم واقعی اقتصاد بالا نرفته است و بازار سهام هنوز بازدهی متناسب با تورم نداشته است. یعنی سهامداران بورسی فعلا عقب مانده اند و سهام بسیار ارزان قیمت است!!!چون حتی در بورس ونزوئلا نیز علی رغم تورم سنگین در اقتصاد آن کشور، شاخص بورس اش مطابق تورم بالا رفت.
این نسبت قطعا در درازمدت رشد میکند؛ اما چون صورت و مخرج این کسر هر دو متغیر هستند، برای رشد آن یا باید دلار ثابت بماند ، بازار بالا برود یا بازار ثابت بماند و دلار به 5000 تومان سقوط کند که به نظر گزینه اول منطقی تر باشد. چون در دوبازار گاوی قبلی، ابتدا دلار بالا رفت، بازار ماند، سپس بازار رفت و دلار ماند و این نسبت از کف های خودش بلند شد و بین سقف دلار و سقف بازارهای گاوی قبل یکسال فاصله بود.
نکته دیگر رشد دوسال گذشته سهام پیشتاز بازار صرفا بخاطر دلار نبوده، بلکه قیمتهای جهانی رشد قابل توجهی داشتند. در بازار گاوی 92 علی رغم اینکه بازارهای جهانی در وضعیت مطلوبی نبودند، همین سهام صرفا براساس نرخ دلار چندبرابر بالا رفتند.

کد متن: 10656گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانثبت متن در تالار گفتگو

موضوع مورد بحث: تالار شیشه ای بورس تهران

انتخاب موضوع

تیتر

متن

کد امنیتی

 

 

129