فارس ادز

جستجو در تالار گفتگو

متن
کاربر

روز

ماه

سال

مرتب سازی بر اساس

   
تالار گفتمان فارس ادز، مکان مناسبی است تا شما اعضای سایت بتوانید تجربیات خود را در اختیار یکدیگر قرار دهید و موجب ارتقای سطح دانش و کسب و کار اینترنتی خود شوید.
تعداد متنها: 1430
...
66
...

علي اصغر انصاري  (21:24   1393/1/18)

خلاصه بازار دوشنبه 18 فروردين 1393 - 7 آوريل 2014-قسمت دوم
کارگزاری مفید www.emofid.com
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از عقد قرارداد طرح تولید آلومینیوم از نفلین سینیت در سراب با یک شرکت روسی خبر می دهد. با امضای قرارداد مزبور، از یک سو روابط اقتصادی ایران و روسیه توسعه چشمگیری یافته و از سویی دیگر، با بهره برداری از این طرح در سه تا چهار سال آینده، تولید فلز آلومینیوم در کشور دچار تحول جدی خواهد شد.
مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران از آماده شدن فاز 12 پارس جنوبی برای صادرات میعانات گازی در پی تحویل گیری و راهبری تاسیسات موسوم به میترینگ و گوی شناور(مورد نیاز صادرات) این طرح خبر می دهد.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از افزایش ظرفیت عرضه نفت خام در بورس انرژی در صورت تقاضای بازار، ظرف یک ماه آینده به 10 هزار بشکه خبر می دهد. دیروز برای نخستین بار نفت خام ایران به صورت ریالی در بورس انرژی عرضه و به نرخ بشکه‌ای ۳۰۶ هزار تومان فروخته شده است.
به گفته معاون مالیات‌های مستقیم سازمان مالیاتی، نرخ مالیات حقوق کارمندان دولتی و غیر دولتی از ابتدای سال ۹۳ برای نخستین بار در کشور یکسان خواهد شد. بر این اساس تا سقف ماهانه یک میلیون تومان معاف، مازاد یک میلیون تا 7 میلیون 10 درصد و مازاد بر 7 میلیون 20 درصد مالیات از کارکنان بخش دولتی و خصوصی اخذ می‌شود.
مبادلات تجاری ایران و ترکیه در ۲ ماه نخست سال جاری میلادی ۱۱ درصد کاهش یافته و به ۲.۱۰۹ میلیارد دلار رسیده است. صادرات ترکیه به ایران کاهش 2 درصدی و واردات ترکیه از ایران 13 درصد کاهش یافته است.
در بازار سکه و ارز، نرخ برابری دلار به ریال با رشد 0.3 درصدی به 3056 تومان رسیده است و قیمت هر سکه امامی با افزایش 0.2 درصدی 946 هزار تومان مبادله می شود.

کد متن: 8479گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (21:23   1393/1/18)

خلاصه بازار دوشنبه 18 فروردين 1393 - 7 آوريل 2014-قسمت اول
کارگزاری مفید www.emofid.com
شاخص کل بورس تهران برای سومین روز متوالی کاهش یافته و با افت 0.3 درصدی به 77418 واحد رسیده است. شاخص همگی صنایع بزرگ بجز مخابرات و بیش از نیمی از شرکت ها کاهش ارزش را تجربه کرده اند. ارزش معاملات بدون در نظر گرفتن معامله بلوکی تجارت الکترونیک پارسیان نزدیک به 25 درصد کاهش یافته است.
پالایش نفت بندرعباس و گروه مپنا بیشترین تاثیر را در افت شاخص داشته اند. این در حالی است که مخابرات ایران از افت بیشتر شاخص جلوگیری کرده است.
در جریان معاملات امروز، شرکت مخابرات ایران با رشد 4 درصدی ارزش مواجه شده و با صف خرید به کار خود پایان داده است. در همین گروه شرکت ارتباطات سیار ایران نیز با رشد 0.8 درصدی به کار خود پایان داده است.
بر اساس مصوبه‌ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، از اول فروردین تعرفه پالس تلفن های ثابت و همراه به تعرفه دقیقه ای تبدیل می شود. تماس های داخل شهرهای هر استان هم به جای نرخ مکالمه بین شهری با همان نرخ مکالمه شهری محاسبه خواهند شد که هزینه های مخابراتی را کاهش می دهد.
خودروسازان عمدتا افت داشته اند. در این گروه، شرکت سایپا بعد از 13 روز افزایش ارزش، با افت 0.1 درصدی به کار خود پایان داده است. اعلام مصوبه جدید دولت در افزایش نرخ حامل‌های انرژی از یک سو و از سویی دیگر، تاکید وزیر صنعت در ممانعت از افزایش قیمت خودروها در سال جدید می تواند حاشیه سود خودروسازان را کاهش دهد.
قیمت خودروهای داخلی ایران خودرو و سایپا در پی افزایش دو درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده از ابتدای سال جاری معادل دو درصد افزایش یافته است. این افزایش قیمت مربوط به هزینه های دولتی بوده و ارتباطی با قیمت تمام شده خودروسازان ندارد.
در گروه فلزات اساسی، شرکت ملی صنایع مس ایران برای پنجمین روز متوالی افزایش قیمت داشته است. در همین گروه شرکت آهن و فولاد ارفع با رشد نزدیک به 5 درصد با صف خرید 26 میلیونی بسته شده است.
سومین دور از مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه 1+۵ برای دستیابی به توافق نهایی از فردا به ریاست وزیر امور خارجه کشورمان و مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقر سازمان ملل در وین برگزار خواهد شد. در این راستا، آمریکا اسامی هیات نمایندگی خود در این دور مذاکرات را اعلام کرده است که وندی شرمن معاون سیاسی وزرات خارجه آمریکا ریاست آن را بر عهده خواهد داشت.
در جریان معاملات امروز تعداد 54 میلیون سهم معادل 10 درصد سهام شرکت کشتیرانی دریای خزر برای نخستین بار پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس ایران عرضه و در قیمت 535 تومان معامله گردیده است.
معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به برخی اخبار و گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت‌های حامل‌های انرژی، اعلام داشته که هنوز قیمت قطعی بنزین و گازوئیل تصویب نشده است. به گفته وی در شب اجرای افزایش قیمت حامل‌های انرژی، قیمت بنزین و گازوئیل اعلام خواهد شد.

کد متن: 8478گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (10:12   1393/1/18)

چشم انداز بامدادي بازار دوشنبه 18 فروردين 1393 - 7 آوريل 2014 -قسمت دوم

در راستای اجرای طرح هدفمندی یارانه ها، تاکنون دولت قیمت سه فرآورده اصلی نفتی شامل نفت کوره، نفت سفید و گاز مایع را از ابتدای فروردین افزایش داده است. نرخ گاز برای کلیه مصارف بخش های پتروشیمی به ازای هر متر مکعب به میزان 2650 ریال معادل با 10 سنت و برای واحدهای فولادی 1320 ریال معادل 5 سنت تعیین می شود.البته این قیمت ها هنوز به تصویب نهایی نرسیده است. همچنین در اسفندماه سال 92 قیمت برق و آب به ترتیب 25 و 20 درصد افزایش داده شده بود.
به گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت هنوز ایران و روسیه بر سر قرارداد بزرگ تهاتر نفت با کالا به توافق نهایی نرسیده اند. در صورت توافق بناست ایران روزانه 500 هزار بشکه نفت خام به روسیه صادر نماید. در طول یکسال اخیر مذاکرات متعددی بین طرفین بر سر این موضوع انجام گرفته است.
امروز تعداد 54 میلیون سهم معادل 10 درصد از سهام شركت کشتيراني درياي خزر براي اولين بار پس از پذيرش در بازار دوم فرابورس ايران عرضه مي گردد. از این میزان سهام 29 میلیون سهم برای معامله‌گران آنلاین و 25 میلیون سهم برای ایستگاه‌های معاملاتی کارگزاری‌ها در نظر گرفته شده است.
در بازار سکه و ارز، دلار با 0.6 درصد افت 3044 تومان و سکه بهارآزادی با 0.3 درصد افزایش 944 هزار تومان معامله شده اند.
کارگزاری مفید www.emofid.com

کد متن: 8477گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (10:04   1393/1/18)

چشم انداز بامدادي بازار دوشنبه 18 فروردين 1393 - 7 آوريل 2014 -قسمت اول
کارگزاری مفید www.emofid.com
جهانی:
اکثر بورسهای آسیای پاسفیک در محدوده منفی بازگشایی شده اند. شاخص نیکی بورس توکیو از بامداد امروز 1.3 درصد افت داشته است. تقویت ین در برابر دلار آمریکا از دلایل افت قیمت سهام در ژاپن برشمرده شده است. قرار است بانک ژاپن فردا آخرین سیاسیت های پولی این کشور را اعلام نماید. بورس های آمریکای شمالی و حوزه یورو هنوز بازگشایی نشده اند اما اکثر قرار داد های آتی شاخص های بورس نیویورک در محدوده منفی معامله شده و بیشتر شاخص های حوزه یورو در محدوده مثبت قرار دارند.
در بازارفلزات اساسی، مس با 0.4 درصد افت 6619 دلار در هرتن معامله می شود. روی 2043 دلار در هر تن آلومینیوم 1769 دلار در هر تن معامله می شود. قیمت آلومینیوم در بورس فلزات لندن طی یک هفته اخیر با رشد 4.9 درصدی تا 1805 دلار در هر تن بالا آمده بود.
طلا بدون تغییر 1303 دلار در هر اونس معامله شده است. در بازار انرژی نفت برنت دریای شمال با 0.8 درصد افت به 105.9 دلار در هربشکه رسیده است. قیمت نفت برنت در هفته اخیر 1.2 درصد افت داشته است.
داخلی:
وزیر امورخارجه کشورمان در واکنش به بیانیه پارلمان اروپا در مورد نقض حقوق بشر در ایران، جایگاه این پارلمان در مناسبات دیپلماتیک را حاشیه ای دانسته و اعلام داشته که نیازی به بحث و توجه چندانی نخواهد داشت. وی که به دعوت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این جمع سخن می گفت، این کمیسون را از آخرین تحولات مذاکرات با 5+1 مطلع ساخت. قرار است دور تازه مذاکرات روز سه شنبه در وین آغاز شود. هم زمان عباس عراقچی معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت امور خارجه ابراز امیدواری کرد که ایران و شش قدرت جهانی تهیه پیش‌نویس توافقنامه نهایی را از اوایل اردیبهشت آغاز کنند.
معاون وزیر اقتصاد ضمن خودداری از بیان جزئیات قیمت دونرخی جدید بنزین، اعلام زمان و قیمت دقیق بنزین را به اجرای فاز دوم هدفمندی موکول کرد. وی ضمن تأکید بر ادامه یافتن سهمیه بندی، از احتمال افزایش قیمت ها در همین ماه خبر داده است. هم چنین قرار است ثبت نام از سرپرستان متقاضی نیازمند یارانه نقدی در سال 93 از20 فروردین ماه جاری آغاز ‌شود.

کد متن: 8476گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (19:46   1393/1/17)

خلاصه بازار يکشنبه 17 فروردين 1393 - 6 آوريل 2014
کارگزاری مفید www.emofid.com
شاخص کل بورس تهران با 1.2 درصد کاهش به 77634.7 واحد رسیده است. این چهارمین بار طی شش روز کاری اخیر می باشد که شاخص کل افت کرده است. ارزش معاملات شش درصد کاهش یافته، این در حالیست که حجم و تعداد معاملات افزایش یافته اند.
مذاکره‌ کننده ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای ابراز امیدواری کرده که ایران و شش قدرت جهانی تهیه پیش‌نویس توافقنامه نهایی را از اوایل اردیبهشت آغاز کنند. وی اعلام کرده شامگاه دوشنبه ضیافت شامی با حضور وزیر امور خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد و دور بعدی مذاکرات وین سه شنبه با حضور این دو نفر آغاز و سپس در سطح معاونان ادامه خواهد یافت.
مذاکرات کارشناسانی ایران و 1+5 از پنج شنبه چهاردهم فروردین تا دیروز در وین برگزار شده و رئیس هیأت ایرانی، نتیجه مذاکرات را مطلوب ارزیابی کرده است.
عضو هیأت رئیسه مجلس از بررسی دو فوریت طرح راهبرد ایران در مقابله با قطعنامه پارلمان اروپا در روز سه‌شنبه (19فروردین) خبرداده است. این در حالیست که به گفته یکی از اعضاء کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، اقدام ضدایرانی پارلمان اروپا با صدور قطعنامه ای پاسخ داده خواهد شد و قطع مذاکرات هسته ای با گروه 1+5 به هیچ عنوان نباید در دستور کار قرار گیرد.
به جز بانک حکمت ایرانیان دیگر بانک ها افت قیمت را تجربه کرده اند. بانک تجارت با صف فروش بسته شده و بانک های صادرات و ملت به ترتیب 2 و 2.2 درصد افت کرده اند.
تولید کنندگان محصولات شیمیایی عمدتا افت داشته اند. هلدینگ های پتروشیمی خلیج فارس، نفت و گاز پارسیان و تاپیکو پس از پالایش نفت بندرعباس بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشته اند.
در بین خودروسازان تنها سایپا و سایپا دیزل افزایش قیمت پایانی را تجربه کرده اند. گروه بهمن با صف فروش بسته شده است.
تمامی شرکت های حمل و نقل رشد قیمت را تجربه کرده اند. کشتیرانی جمهوری اسلامی بیشترین تاثیر مثبت را در تغییر شاخص کل داشته و با صف خرید بسته شده است. فردا تعداد 54 میلیون سهم معادل 10 درصد از سهام شركت کشتيراني درياي خزر براي اولين بار پس از پذيرش در بازار دوم فرابورس ايران عرضه مي گردد.
دلار 0.4 درصد افت کرده و هر دلار با 3040 تومان معاوضه می شود. سکه طرح جدید نیز 0.3 درصد کاهش یافته و 944 هزار تومان داد و ستد می گردد.

کد متن: 8475گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (19:44   1393/1/17)

چشم انداز بامدادي بازار يکشنبه 17 فروردين 1393 - 6 آوريل 2014
کارگزاری مفید www.emofid.com

جهانی:
برآوردها از بهبود وضعیت اشتغال در امریکا خبر می دهند. تعداد موقعیت های شغلی و آمار هفتگی متقاضیان بیکاری به ترتیب سه شنبه و پنج شنبه اعلام خواهند شد. پیش بینی کارشناسان از افزایش موقعیت های شغلی در امریکا که در محدوده بیشینه شش سال اخیر قرار دارد، خبر می دهد. همچنین برآوردها از کاهش 12 هزار نفری متقاضیان هفتگی مزایای بیکاری و رسیدن این افراد به 314 هزار نفر حکایت دارد.
گزارش تراز تجاری و نرخ تورم چین به ترتیب پنج شنبه و جمعه اعلام خواهند شد. پیش بینی می شود کسری تجاری این کشور از منفی 23 میلیارد دلار به منفی 0.9 میلیارد دلار رسیده باشد.
پیش بینی ها از افزایش 0.5 درصدی نرخ تورم در سطح مصرف کننده در چین خبر می دهند. اما در سطح تولید کاهش 0.2 درصدی نرخ تورم پیش بینی شده است. افزایش عمومی سطح قیمت ها در سطح مصرف کننده می تواند به عنوان نشانه ای از رشد تقاضا باشد که همراه با جبران افت صادرات ماه قبل برای بازارهای کالایی با اهمیت است.
انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان ساعت 5 بعد از ظهر به وقت کابل پایان یافته و شمارش آراء ادامه دارد.
جزئیات در بولتن و دورنمای هفتگی کارگزاری مفید.
داخلی:
بر اساس گزارش بانک مرکزی، نتایج مقدماتی از کاهش تولید ناخالص داخلی در نیمه نخست سال 92 به 249907 میلیارد ریال و رشد اقتصادی منفی 3.1 درصدی حکایت دارد.
مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران از افزایش واردات بنزین به روزانه 10 میلیون لیتر و جایگزینی آن با بنزین تولیدی پتروشیمی ها در سال جدید خبر داده است.
ده درصد از سهام کشتیرانی دریای خزر معادل 54 میلیون سهم فردا در بازار فرابورس برای اولین بار عرضه خواهد شد.
بر اساس گزارش گمرک، جمهوري اسلامي ايران در سال 1392در مجموع 41.6 ميليارد دلار انواع كالا با احتساب ميعانات گازي و بدون احتساب نفت، گاز و تجارت چمداني صادر و در مقابل 50.8 ميليارد دلار انواع كالا از ساير كشورها وارد كرده است. بر این اساس صادرات غیر نفتی ایران نسبت به سال 91 در مجموع 0.43 درصد افزایش داشته و میزان واردات در مجموع 4.92 درصد کاهش یافته است.
در بازار ارز و طلا، ریال 0.3 درصد در برابر دلار تقویت شده و هر دلار با 3052 تومان معاوضه شده است. سکه طرح جدید اما با 0.6 درصد افزایش 947 هزار تومان معامله شده است.

کد متن: 8474گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (22:46   1393/1/16)

خلاصه بازار شنبه 16 فروردين 1393 - 5 آوريل 2014-قسمت دوم
کارگزاری مفید www.emofid.com
معاون مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با شاره به اینکه مجتمع های پتروشیمی تولید کننده متانول، اوره و آمونیاک حدوداً 70 درصد خوراک و 30 درصد سوخت مصرف می کنند، نرخ 265 تومان را معادل نرخ 10 سنت دانسته که میانگینی از خوراک و سوخت میباشد.
عضو هیات مدیره انجمن فولاد هزینه های مالی و نرخ تمام شده پول در ایران و همچنین اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه را دو مساله اساسی پیش روی صنعت فولاد دانسته است. به گفته وی صنعت فولاد کشور توان هزینه انرژی متناسب با نرخ های جهانی و نرخ تسهیلات و هزینه های مالی بالاتر از نرخ های جهانی را نخواهد داشت.
در بازار سکه و ارز نرخ برابری دلار به ریال با افت اندک 0.5 درصدی به 3048 تومان رسیده و قیمت سکه، با توجه به افزایش هر چند محدود قیمت جهانی طلا، با افزایش 6 هزار تومانی به 947 هزار تومان رسیده است.

کد متن: 8473گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (22:45   1393/1/16)

خلاصه بازار شنبه 16 فروردين 1393 - 5 آوريل 2014-قسمت اول
کارگزاری مفید www.emofid.com
شاخص کل بورس تهران پس از رشدی اندک در ساعت ابتدایی معاملات، 0.3 درصد کاهش یافته و در نهایت با افت 193 واحدی به 78547.7 واحد رسیده است. معاملات پالایش نفت بندرعباس، حفاری شمال و گروه مپنا بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل داشته و در سمت دیگر بانک تجارت و ملی صنایع مس ایران از کاهش بیشتر آن جلوگیری کرده اند. در حالی که حجم معاملات نسبت به روز قبل نزدیک به 20 درصد کاهش داشته، ارزش معاملات بورس با رشد 10 درصدی به 154 میلیارد تومان رسیده است.
شرکت حفاری شمال که از اواخر دی ماه سال قبل روند نزولی را در پیش گرفته بود، برای دومین بار طی این مدت مشمول دستور رفع گره معاملاتی شده و ضمن افت نزدیک به 12 درصد و رسیدن به 688 تومان، با صف فروش به کار خود پایان داده است.
پالایش نفت بندر عباس در کنار اکثر شرکت های گروه با افت قیمت مواجه شده اند. با این حال پالایشگاه تبریز و شیراز افزایش اندکی را تجربه کرده اند.
در گروه رایانه علی رغم معامله بیش از 6 میلیون سهم تجارت الكترونيک پارسيان (رتاپ) معاملات این شرکت با صف فروش به پایان رسیده است. در بین سایر شرکت ها نیز خدمات انفورماتیک (رانفور) و كارت اعتباری ايران كيش (رکیش) ضمن افزایش قیمت با افزایش حجم معاملات روبرو شده اند.
رینگ سازی مشهد (خرینگ) نیز با معامله نزدیک به 10 میلیون سهم ارزش معاملات قابل توجهی را به خود اختصاص داده و در لیست ده شرکت برتر به لحاظ ارزش معاملات قرار گرفته است.
در گروه مواد غذایی صنعتی بهشهر (غبشهر) معاملات را در محدوده منفی آغاز کرده اما در نهایت با صف خرید به کار خود پایان داده است. دیگر تولید کننده روغن خوراکی یعنی مارگارین نیز معاملات را با صف خرید دنبال کرده است.
در غیاب ایران خودرو قیمت سهام اکثر خودرو سازان و قطعه سازان افزایش یافته و غالبا معاملات را با صف خرید به پایان برده اند. معاون امور گمرکی با اشاره به تغییر قیمت بنزین به سمت تک نرخی شدن، از احتمال تغییر در سیاست گذاری های دولت در خصوص تعرفه واردات خودرو خبر داده است.
ملی صنایع مس ایران برای سومین روز پیاپی با افزایش قیمت روبرو شده است. حمایت دولت چین از رشد اقتصادی این کشور و افزایش تقاضا برای مس را میتوان از دلایل اقبال سرمایه گذاران به این شرکت دانست. چین بزرگترین مصرف کننده اکثر کالاها بخصوص فلزات اساسی میباشد و خبر اجرای برنامه های حمایتی موجب رشد قیمت ها میشود.
گروه محصولات پتروشیمی معاملات کم نوسانی را دنبال کرده است. در ارتباط با نرخ گاز در سال جدید مصوبه جدید دولت نشان میدهد که نرخ گاز برای کلیه مصارف بخش های پتروشیمی و فولاد به ازای هر متر مکعب به ترتیب 265 تومان و 132 تومان تعیین می‌شود.

کد متن: 8472گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (11:23   1393/1/16)

بولتن و دورنماي هفتگي بازارهاي جهاني شنبه 16 فروردين 1393 - 5 آوريل 2014قسمت دوم
کارگزاری مفید www.emofid.com
فلزات:
در بورس فلزات لندن قیمت مس و سرب به ترتیب 0.4 و 0.2 درصد کاهش یافته اما سایر فلزات افزایش قیمت را ثبت کرده اند. آلومینیوم با جهش 4.9 درصدی به بالای مرز 1800 دلار در هر تن رسیده در حالی که دو هفته پیش تا زیر 1700 دلار هم پایین آمده بود. رشذ بیش از انتظار فروش خودرو در امریکا یکی از دلایل افزایش قیمت آلومینیوم محسوب می شود. فروش خودرو امریکا در سال منتهی به ماه مارس به 16.4 میلیون خودرو رسیده که 7 درصد بیشتر از ماه قبل است. آلومینیوم فلز سبک اما مقاومی است که بطور فزاینده جایگزین فولاد در وسایل حمل و نقل می شود. کاهش وزن خودرو ها می تواند به خودروسازان کمک کند تا محصولات خود را با استانداردهای زیست محیطی هماهنگ سازند.
سنگ آهن برای دومین هفته افزایش یافته و به 116 دلار در هر تن رسیده است. طلا با 0.8 درصد افزایش به بالای مرز 1300 دلار در هر اونس رسیده تا بخشی از افت قابل توجه قیمت طی دو هفته قبل جبران شده باشد. قیمت جهانی طلا با اوج گیری بحران اوکراین رو به افزایش گذاشت و تا 26 اسفند به 1388 دلار در هر اونس رسیده بود.
اوره:
اوره گرانول فوب دریای سیاه بیش از 3 درص کاهش یافته و در قیمت 368 دلار در هر تن داد و ستد شده است در حالی که ذرت با رشد هفتگی 1.8 درصدی بالای 5 دلار در هر بوشل قرار دارد. کاهش قیمت جهانی اوره بیشتر بازتاب دهنده تغییرات فصلی در بازار اوره و همچنین کاهش هزینه تولید است. اولی به کاهش محدودیت صادرات اوره چین و دومی به کاهش بهای جهانی گاز طبیعی مربوط می شود.
نفت:
قیمت قراردادهای نفت خام در آخرین روز هفته و بعد از انتشار گزارش اشتغال امریکا افزایش یافته تا بخشی از افت ابتدای هفته جبران شده باشد. افزایش گمانه زنی ها درمورد توافق دولت لیبی و شورشیان برای از سر گیری صادرات نفت دلیل عمده کاهش بهای نفت و به خصوص قراردادهای برنت در ابتدای هفته بود.
رویدادهای این هفته:
در هفته پیش رو گزارش گمرک چین و نرخ تورم این کشور منتشر می شود که برای بازارهای مالی و به خصوص بازارهای کالایی با اهمیت است. در مورد گزارش گمرک، یادآوری می شود که گزارش ماه قبل از کاهش صادرات حکایت داشت که از این نظر بسیار ناامید کننده بود و یکی از دلایل افت قابل توجه قیمت فلزات محسوب می شود (لینک) . حال باید دید آیا گزارش این ماه به کاهش این نگرانی ها کمک می کند. یا خیر. در مورد تورم پیش بینی می شود که نرخ تورم کالاهای مصرفی 0.5 درصد افزایش یافته و به 2.5 درصد برسد که در این صورت به عنوان نشانه ای از افزایش قدرت تقاضا و بهبود شرایط اقتصاد تعبیر خواهد شد. اما نرخ تورم در سطح تولید کننده همچنان منفی است و پیش بینی می شود سرعت کاهش قیمت ها شتاب گرفته باشد.

کد متن: 8471گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (11:21   1393/1/16)

بولتن و دورنماي هفتگي بازارهاي جهاني شنبه 16 فروردين 1393 - 5 آوريل 2014

11:00 تهران، کارگزاری مفید: اعلام برنامه های جدید چین و منطقه یورو برای تحریک رشد اقتصادی موجب رشد قیمت سهام و بیشتر فلزات شده است. گزارش مطلوب اشتغال امریکا نیز به جبران افت قیمت نفت کمک کرده است.
چین:
در چین، نخست وزیر این کشور از سرمایه گذاری های جدید دولت در بخش راه آهن و مسکن ارزان قیمت خبر داده است. این سرمایه گذاری ها با هدف تحریک تقاضا و کمک به حفظ سرعت رشد اقتصاد انجام می گیرد. چین بزرگترین مصرف کننده اکثر کالاهای دنیا است و خبر اجرای برنامه های حمایتی با استفبال بازارها مواجه شده است. رشد غیر منتظره شاخص PMI کارخانجات چین نیز به کاهش نگرانی ها در مورد وضعیت اقتصاد کمک کرده است.
اروپا:
در اروپا، بانک مرکزی اروپا در واکنش به نرخ بسیار پایین تورم اعلام کرده که برای حمایت بیشتر از اقتصاد ممکن است برنامه خرید مستقیم دارایی ها را در دستور کار قرار دهد که در این صورت مشابه برنامه تسهیلات مقداری یا QE امریکا خواهد بود. با این حال، تفاوت روش های تامین مالی شرکت های اروپایی و امریکایی ممکن است باعث تغییراتی در نحوه اجرای چنین طرحی شود. در اروپا، شرکت ها اکثرا از طریق بانک ها تامین مالی می کنند در حالی که شرکت های امریکایی عمدتا به فروش اوراق قرضه خود وابسته هستند. به همین دلیل، بانک مرکزی اروپا ممکن است به جای خرید اوراق قرضه (مانند امریکا) روی روش های دیگری مانند اعطای وام های درازمدت به موسسات مالی اروپایی و به شرط افزایش وام دهی به شرکت ها متمرکز شود. احتمال اتخاذ چنین سیاست هایی موجب تضعیف ارزش یورو در برابر سایر ارزها شده است.
امریکا:
در امریکا، گزارش مهم اشتغال روز جمعه نشان می دهد که بزرگ ترین اقتصاد دنیا در ماه مارس توانسته 192 هزار شغل جدید ایجاد کند. نرخ بیکاری از 6.6 به 6.7 رسیده اما همچنان نزدیک به کمینه پنج سال قرار دارد.
ترکیه:
در ترکیه، نتایج انتخابات روز یکشنبه شهرداری ها نشان می دهد که حزب حاکم |عدالت و توسعه| به رهبری نخست وزیر این کشور رجب طیب اردوغان با کسب 45.6 درصد آرا پیروز انتخابات شده است. مهمترین حزب رقیب یعنی |جمهوریخواه خلق| 27.8 درصد آرا را نصیب خود کرده است. اردوغان که در ماه های اخیر تحت فشار شدید ناشی از اتهامات فساد مالی و همچنین محدود کردن رسانه ها قرار داشته بعد از مشخص شدن نتایج اعلام کرده که به |لانه دشمنان| حمله خواهد کرد. لحن تهدید آمیز وی باعث شده تا احزاب رقیب وی را به نادیده گرفتن اصول اولیه دموکراسی متهم کنند. در هر صورت واکنش بازارهای مالی ترکیه به نتیجه انتخابات مثبت بوده به طوری که ارزش لیر ترکیه در برابر دلار تقویت شده و شاخص سهام بورس استانبول افزایش یافته است

کد متن: 8470گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (10:18   1393/1/16)

چشم انداز بامدادي بازار شنبه 16 فروردين 1393 - 5 آوريل 2014
کارگزاری مفید www.emofid.com
جهانی:
طی هفته گذشته، دلار تقویت شده، طلا افزایش یافته و ارزش نفت خام کاهش یافته است.
روز گذشته نرخ بیکاری ماه مارس آمریکا منتشر شده و بدون تغییر نسبت به ماه قبل 6.7 درصد بوده است. کارشناسان پیش بینی می کردند که نرخ بیکاری به 6.6 درصد رسیده باشد. همچنین تعداد استخدام ها به غیر از بخش کشاورزی، از 197 هزار نفر در ماه فوریه به 192 هزار نفر کاهش یافته است.
طی هفته گذشته شاخص PMI کارخانجات برای آمریکا و چین، بزرگترین اقتصادهای جهان منتشر شده است. این شاخص برای هر دو کشور افزایش یافته و همچنان بالاتر از 50 قرار دارد. عدد 50 مرز بین افزایش و کاهش فعالیت ها در این شاخص می باشد.
گزارش تراز تجاری آمریکا نشان می دهد کسری تراز تجاری این کشور بیش از 7 درصد افزایش یافته است. کاهش 1 درصدی صادرات و افزایش 0.5 درصدی واردات دلایل این افزایش کسری تراز تجاری می باشند.
دلار در برابر بیشتر ارزهای عمده دنیا تقویت شده، به طوریکه شاخص دلار در 5 روز اخیر 0.4 درصد افزایش یافته است. این شاخص نرخ برابری دلار در برابر شش ارز معتبر دنیا را نشان می دهد.
طلا در بازارهای جهانی افزایش یافته و بالاتر از مرز 1300 دلار قرار گرفته است. در بازارهای کالایی مس 0.2 درصد کاهش یافته و 6646 دلار در هر تن معامله شده است. روی و آلومینیوم افزایش یافته اند در حالی که بخشی از رشد قیمت آنها در پایان هفته جبران شده و در نهایت به ترتیب با 1.5 و 3.9 درصد افزایش، 1770 و 1999 دلار در هر تن داد و ستد شده اند.
داخلی:
مذاکرات کارشناسی میان ایران و گروه 1+5 پیش از برگزاری دور جدید مذاکرات هسته ای در محل اروپایی سازمان ملل متحد در وین، پنجشنبه چهاردهم فروردین آغاز شده است. رضا نجفی نماینده ایران در اژانس بین المللی انرژی اتمی بیان کرده که این دور از مذاکرات فنی همه موضوعات باقی مانده که قرار است در چارچوب توافق جامع و نهایی، مورد اشاره و طرح قرار گیرد را در بر می گیرد.
در همین راستا به گزارش فارس، یک مقام ارشد آمریکایی عنوان کرده است که ایران و گروه 1+5 از ماه می ( اواسط اردیبهشت ) کار تهیه پیش نویس توافق جامع هسته ای را آغاز می کنند.
صندوق بین المللی پول در گزارشی رشد اقتصادی سال گذشته ایران را منفی 1.7 درصد ارزیابی کرده و پیش بینی کرده که ایران در سال 93 می تواند به رشد اقتصادی بین 1 تا 2 درصد دست یابد. در این گزارش عنوان شده هر چند که نشانه هایی از ثبات دیده می شود اما چشم انداز کوتاه مدت اقتصاد ایران همچنان با عدم اطمینان همراه است.
دلار 0.4 درصد در برابر ریال تقویت شده و با 3061 تومان برابری می کند. در بازار طلا، سکه بهار آزادی طرح جدید با 0.3 درصد کاهش 941 هزار تومان معامله شده و به این ترتیب 1.7 درصد پایین تر از قیمت محاسباتی خود قرار دارد. قیمت محاسباتی با توجه به قیمت طلا در بازارهای جهانی و نرخ دلار در بازار آزاد محاسبه می شود.

کد متن: 8469گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (09:43   1393/1/11)

چشم انداز بامدادي بازار دوشنبه 11 فروردين 1393 - 31 مارس 2014-قسمت دوم
ارزش جهانی طلا رشد 0.2 درصدی را ثبت کرده است و قیمت هر اونس 1296 دلار معامله می شود. این در حالی است که در هفته اخیر تقویت دلار در برابر اکثر ارزها، کاهش ارزش این فلز گرانبها را در پی داشته است.
داخلی:
رئیس سازمان هواپیمایی کشور از عدم فروش قطعات هواپیمایی از سوی شرکت‌های غربی خبر داده و کسب مجوز فروش این شرکت‌ها از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا را در راستای مخالفت با چارچوب توافقات ژنو دانسته است. به گفته وی، طی دو ماه گذشته 14 فروند هواپیما به ناوگان هوایی کشور پیوسته است.
سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در اطلاعیه‌ای زمان ثبت‌نام و تقاضای دریافت یارانه مرحله دوم را ۲۰ تا آخر فروردین ۹۳ اعلام کرده است.
در بازار سکه و ارز، نرخ برابری دلار به ریال با اندکی رشد به 3048 تومان رسیده و معاملات سکه با کاهش 0.1 درصدی در قیمت 945 هزار تومان بسته شده است.
کارگزاری مفید www.emofid.com

کد متن: 8468گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (09:41   1393/1/11)

چشم انداز بامدادي بازار دوشنبه 11 فروردين 1393 - 31 مارس 2014-قسمت اول
جهانی:
بازارهای مالی جهان بامداد امروز را با واکنش به خوش بینی‌ها از اقتصاد آمریکا و تقویت تلاش‌های دیپلماتیک آمریکا و روسیه برای حل بحران اوکراین آغاز کرده اند. شاخص عمده بورس‌های آسیایی در محدوده مثبت قرار گرفته است. شاخص پاسفیک رشد 0.4 درصدی را ثبت کرده و شاخص Nikkei توکیو با رشد 0.4 درصدی مواجه شده است. بر طبق اعلان قبلی دولت ژاپن، نرخ مالیات بر فروش از اول آوریل 2014، از 5 به 8 درصد افزایش خواهد یافت.
مذاکرات وزرای خارجه آمریکا و روسیه در مورد بحران اوکراین در پاریس پایان یافته است و طرفین گفتگوهای خود را صریح و سازنده توصیف کرده و بر ادامه مذاکرات تاکید کرده اند.
انتخابات محلی در ترکیه عصر دیروز، با پیروزی حزب حاکم پایان پذیرفته است. طبق اعلام نتایج اولیه، حزب عدالت و توسعه نزدیک به 46 درصد آرا را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که ترکیه در یک سال اخیر، شاهد اعتراضات گسترده ضد دولتی بوده است و بسیاری از رسانه‌ها انتخابات دیروز را به منزله رفراندمی جهت تایید یا رد سیاست‌های حزب حاکم توصیف کرده‌اند.
حدود پنج ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری در ترکیه برگزار خواهد شد و این موضوع، اهمیت نتیجه انتخابات محلی را بیشتر می‌کند. نخست وزیر ترکیه در ساعات ابتدایی اعلام نتایج اولیه با ایراد سخنرانی، حزبش را پیروز نهایی انتخابات و به مخالفانش در پی اعتراضات اخیر هشدار داده است.
بازگشایی بازار فلزات اساسی با کاهش قیمت‌ها همراه بوده است. در بورس فلزات لندن، قیمت هر تن مس با افت 0.3 درصدی به 6660 دلار رسیده تا بخشی از رشد 2.8 درصدی هفته اخیر جبران شود. در سایر فلزات اساسی، آلومینیوم و روی نیز با کاهش اندکی مواجه شده اند.
در بازار انرژی، قیمت نفت خام سبک آمریکا با افت 0.2 درصدی 107.9 دلار در هر بشکه مبادله می شود.
عصر امروز، رئیس فدرال رزرو در همایش ملی سرمایه گذاری آمریکا در شیکاگو سخنرانی خواهد داشت. سخنرانی وی بر روند بازارهای جهانی تاثیرگذار است. اظهارات وی در مورد افزایش نرخ بهره، می تواند روند تقویت دلار و به تبع آن کاهش ارزش جهانی طلا را همراه شود.
فردا شاخص ISM برای بخش کارخانجات آمریکا و شاخص رسمی PMI کارخانجات چین اعلام خواهند شد که انتظار می رود ISM برای سومین ماه متوالی و PMI برای هجدهمین ماه متوالی بالاتر از عدد 50 قرار گیرند. اعداد بالای 50 در این شاخص، نشان دهنده توسعه فعاليت‌های شركت‌های تولیدی می باشد. اخبار کارخانجات چین و آمریکا، بزرگترین مصرف کنندگان فلزات جهان، برای بازار فلزات حائز اهمیت است.
گزارش‌های وضعیت اشتغال آمریکا که جمعه هفته جاری منتشر می‌گردند، احتمالا کاهش نرخ بیکاری را نشان خواهند داد. بر اساس پیش‌ بینی‌ها نرخ بیکاری از 6.7 به 6.6 درصد کاهش پیدا کرده است. این گزارشات بر طرح‌های اقتصادی پیش روی آمریکا از جمله تعیین نرخ بهره تاثیرگذار است.

کد متن: 8467گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (14:57   1393/1/10)

خلاصه بازار يکشنبه 10 فروردين 1393 - 30 مارس 2014
کارگزاری مفید www.emofid.com
شاخص کل بورس تهران پس از دو روز متوالی افت، با 0.3 درصد رشد به 78469.2 واحد رسیده است. 73 درصد از شرکت ها رشد داشته اند. ارزش معاملات بیش از 45 درصد کاهش یافته اما تعداد معاملات 10 درصد بیشتر از دیروز بوده است. بانک ها، خودروسازان، تولید کنندگان محصولات شیمیایی و فرآورده های نفتی عمدتا رشد ارزش را تجربه کرده اند.
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، تورم 12 ماهه منتهی به اسفند 1392 نسبت به 12 ماهه منتهی به بهمن همان سال با کاهش 1.6 درصدی به 32.1 درصد رسیده است. همچنین تورم نقطه به نقطه در اسفند ماه نسبت به بهمن ماه با کاهش قابل توجه 2.4 درصدی به 19.6 درصد رسیده است.
همچنین بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جمعیت بالای 15 سال کشور در فصل پاییز 92 با کاهش 0.1 درصدی نسبت به تابستان 92 به 10.3 درصد رسیده است. نرخ بیکاری نسبت به پاییز 91، 0.8 درصد کاهش نشان می دهد.
اکثر بانک ها رشد داشته اند. بانک ملت پس از چهار روز پیاپی افت، 0.7 درصد رشد داشته است. بانک تجارت سود سال مالی 93 را با کاهش 9 درصدی نسبت به سال مالی 92 به ازای هر سهم 162 ريال اعلام نموده است. این بانک اعلام نموده از آنجایی که سود حاصل از افزایش قابل ملاحظه نرخ تسعیر برای یکبار در سال 92 صورت پذیرفته و در سال 93 تکرار نخواهد شد، درآمد سال 93 نسبت به سال 92 بدون احتساب درآمد حاصل از تسعیر حدود 20 درصد افزایش یافته است.
تولید کنندگان محصولات شیمیایی نیز عمدتا افزایش یافته اند. تاپیکو پس از دو روز افت، 0.3 درصد رشد داشته است. گسترش نفت و گاز پارسیان نیز پس از چهار روز افت، 0.2 درصد رشد را تجربه کرده است.
خودروسازان اکثرا با صف خرید بسته شده اند. سایپا، سایپا دیزل، زامیاد و پارس خودرو از جمله خودروسازانی هستند که با صف خرید بسته شده اند. سایپا برای دهمین روز متوالی افزایش یافته و به 1946 ريال رسیده است.
تمامی تولید کنندگان فرآورده های نفتی رشد داشته اند. پالایش نفت بندرعباس پس از پنج روز متوالی افت، 2.5 درصد افزایش قیمت پایانی داشته و با صف خرید بسته شده است. سرمایه گذاری صنعت نفت نیز پس از سه روز افت با صف خرید بسته شده است.
در بازار ارز و طلا، دلار 0.1 درصد در برابر ریال تقویت شده و هر دلار با 3050 تومان معاوضه می شود. سکه طرح جدید بدون تغییر 945 هزار تومان معامله می گردد.

کد متن: 8466گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (08:57   1393/1/10)

چشم انداز بامدادي بازار يکشنبه 10 فروردين 1393 - 30 مارس 2014
کارگزاری مفید www.emofid.com
جهانی:
پس از تماس تلفنی روسای جمهور روسیه و امریکا، وزیر امور خارجه امریکا در راه بازگشت به کشورش مسیر خود را به سمت فرانسه تغییر داده تا عصر امروز با وزیر امور خارجه روسیه در پاریس دیدار و گفتگو کند. پیش از این وزیر امور خارجه روسیه گفته بود که کشورش هیچ علاقه ای به اعزام نیرو به اوکراین ندارد.
شاخص های اقتصادی امریکا در هفته پیش رو عمدتا از رشد بزرگترین اقتصاد جهان خبر می دهند. مثبت بودن آمارها می تواند احتمال افزایش نرخ بهره و به دنبال آن تقویت دلار را در پی داشته باشد.
امروز انتخابات شوراهای شهر در ترکیه برگزار می گردد. این انتخابات در واقع مشخص کننده اعتماد یا عدم اعتماد به دولت حاکم خواهد بود. کاهش آراء حزب حاکم می تواند نشانی از رد سیاست های این حزب بوده و موقعیت رقبا را برای انتخابات ریاست جمهوری که در نیمه تابستان برگزار می گردد، تقویت کند.
(جزئیات بیشتر در بولتن و دورنمای هفتگی کارگزاری مفید)
داخلی:
وزیر نفت گفته افزایش قیمت ها در فاز دوم هدفمندی یارانه ها با شیب ملایم انجام خواهد شد. همچنین وی از جهش دوم بخش پتروشیمی در سال 93 خبر داده و در بخش پالایش، احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس را حائز اهمیت دانسته است.
بانک تجارت سود هر سهم سال مالی 93 را 162 ريال اعلام نموده که نسبت به پیش بینی سال 92، نه درصد کاهش را نشان می دهد.
در بازار ارز و طلا ریال در برابر دلار تقویت شده و هر دلار با 3047 تومان معاوضه شده است. در پی افت جهانی قیمت طلا و تقویت ریال در برابر دلار سکه طرح جدید 0.7 درصد کاهش یافته و به 945 هزار تومان رسیده است.

کد متن: 8465گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (23:36   1393/1/9)

بولتن و دورنماي هفتگي بازارهاي جهاني-قسمت دوم

در دور قبلی انتخابات محلی ترکیه در سال 2009، اعضای حزب عدالت و توسعه با کسب 38.9 درصد آرا پیروز انتخابات شدند اگرچه سهم این حزب نسبت به دور قبلی 7.7 درصد کمتر شده بود. در همان انتخابات، مهمترین حزب رقیب یعنی حزب جمهوریخواه خلق سهم خود را از 20.8 به 23.2 درصد افزایش داد. تضعیف موقعیت حزب عدالت و توسعه به خصوص در ماه های اخیر ممکن است به تقویت بیشتر موضع احزاب رقیب بی انجامد. در مورد سیاست خارجی، حزب جمهوریخواه خلق نسبت به حزب حاکم سخت گیری بیشتری در قبال روابط با ایران دارد. تنش های سیاسی در اقتصادهای در حال توسعه نظیر ترکیه به عنوان یکی از ریسک های رشد برای اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی محسوب می شود به خصوص که امسال در بسیاری از این کشورها انتخابات عمومی برگزار می شود.
در سمت شاخص های اقتصادی، جمعه این هفته گزارش مهم اشتغال امریکا منتشر می شود. بر اساس پیش بینی ها، در ماه مارس بیش از 190 هزار شغل در بخش غیر کشاورزی ایجاد شده و نرخ بیکاری از 6.7 به 6.6 کاهش پیدا کرده است. در صورتی که آمار رسمی با پیش بینی ها هماهنگ باشد، گمانه زنی در مورد بالا رفتن زودهنگام نرخ های بهره در امریکا افزایش می یابد که می تواند به افزایش تقاضا برای دلار کمک کرده و فشار عرضه را در بازار کالاها و به خصوص طلا افزایش دهد. گزارش دیگری از امریکا احتمالا نشان می دهد که روند رشد فعالیت کارخانجات امریکا شتاب گرفته است. شاخص رسمی PMI کارخانجات چین نیز صبح سه شنبه اعلام می شود که احتمالا برای هجدهمین ماه متوالی بالای مرز 50 را نشان خواهد داد. اعداد بالای 50 در شاخص PMI نشان دهنده رشد فعالیت ها است.
کارگزاری مفید www.emofid.com

کد متن: 8464گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (23:34   1393/1/9)

بولتن و دورنماي هفتگي بازارهاي جهاني-قسمت اول

شنبه 9 فروردین 1393 - 29 مارس 2014
19:30 تهران، کارگزاری مفید: اخبار مطلوب اقتصادی در کنار کاهش نگرانی ها در مورد وضعیت اوکراین موجب افزایش شاخص های سهام و رشد قیمت اکثر فلزات و نفت خام شده است. همین عوامل باعث کاهش جذابیت نگهداری طلا شده و افت 3.2 درصدی قیمت این فلز گران بها را رقم زده است. در هفته پیش رو، انتظار می رود انتخابات محلی روز یکشنبه در ترکیه در کنار انتظار برای گزارش روز جمعه اشتغال امریکا تاثیر زیادی در شکل دادن به شرایط بازارها داشته باشند.
در امریکا، سفارشات برای کالاهای بادوام نسبت به ماه قبل 2.2 درصد افزایش یافته و آمار هفتگی متقاضیان دریافت مزایای بیکاری نیز به کمینه چهار ماه رسیده است. آخرین برآورد نرخ رشد اقتصادی فصل پاییز 2.6 درصد اعلام شده که 0.2 درصد بیشتر از ماه قبل است. شاخص اعتماد مصرف کننده امریکا نیز به طور غیر منتظره افزایش یافته است.
در چین، نخست وزیر این کشور در آخرین روز هفته و در پاسخ به نگرانی های فزاینده نسبت به آینده اقتصاد این کشور واکنش نشان داده و اعلام کرده که دولت چین برای حمایت از رشد اقتصادی آمادگی کامل دارد. گزارش های اقتصادی اخیر از چین عمدتا دلسرد کننده بوده و به آرام شدن آهنگ رشد در بزرگ ترین مصرف کننده کالاهای جهان اشاره می کند.
در واکنش به این رویدادها، قیمت بسیاری از کالاها و همچنین سهام در بورس های آسیایی و اروپایی افزایش یافته است. در امریکا نیز بخشی از افت شاخص های سهام در پایان هفته جبران شده است. در بورس فلزات لندن، قیمت هر تن مس با رشد قابل توجه 2.8 درصدی به 6680 دلار رسیده تا بخشی از افت هفته های اخیر جبران شده باشد. قیمت قراردادهای سنگ آهن CFR چین برای تحویل در ماه آوریل جهش 6.9 درصدی را ثبت کرده و به 114.8 دلار رسیده است. CFR در واژگان تجارت بین الملل (اینکوترمز) به این معنی است که هزینه حمل تا بندر مقصد بر عهده فروشنده می باشد. قیمت جهانی طلا 3.2 درصد کاهش یافته و برای نخستین بار از 11 بهمن زیر مرز 1300 دلار به ازای هر اونس قرار گرفته است.
در ترکیه، فردا یکشنبه 10 فروردین ماه انتخابات شوراهای شهر برگزار می شود. انتخابات در شرایطی برگزار می شود که اتهامات فساد مالی اعضای حزب حاکم یعنی حزب عدالت و توسعه و اعمال محدودیت های تازه دولت رجب طیب اردوغان در فضای اینترنت موجب بالا رفتن حساسیت ها شده تا جایی که بسیاری از کارشناسان انتخابات فردا را به عنوان رفراندمی جهت تایید یا رد سیاست های حزب عدالت و توسعه توصیف کرده اند که می تواند به تعیین شرایط انتخابات ریاست جمهوری در میانه تابستان کمک نماید.

کد متن: 8463گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (18:49   1393/1/9)

خلاصه بازار شنبه 9 فروردين 1393 - 29 مارس 2014-قسمت دوم
مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران با اشاره به انجام تعمیرات اسکله‌ها، مخازن و تاسیسات پایانه‌های نفتی ایران به منظور افزایش پایداری توان عملیاتی صادرات نفت، از پایان یافتن مقدمات و مطالعات ساخت پایانه جدید نفتی جاسک خبر می دهد.
رئیس جمهوری در نخستین جلسه هیات دولت در سال 93، زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها را فروردین ماه و اجرایی شدن تمامی مراحل آن را اردیبهشت ماه سال جاری اعلام کرده است.
انجمن جهانی آهن و فولاد در جدیدترین گزارش خود، از رشد 10 درصدی تولید فولاد ایران در دومین ماه سال جاری میلادی نسبت به ماه قبل و رسیدن به تولید ۱.۲۶ میلیون تن خبر می دهد. این مقدار تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل، 5 درصد افزایش را نشان می دهد.
صندوق بین المللی پول قرار است وام 14 تا 18 میلیارد دلاری به اوکراین در راستای نجات اقتصادی این کشور پرداخت نماید. پرداخت این وام به موازات اجرای برنامه های اصلاحی اقتصادی دولت اوکراین صورت خواهد گرفت.
در بازار سکه و ارز قیمت ها کاهش یافته است. نرخ برابری دلار به ریال با کاهش 0.3 درصدی به 3048 تومان رسیده است. همچنین قیمت هر سکه امامی با افت 0.6 درصدی 946 هزار تومان مبادله می شود.
کارگزاری مفید www.emofid.com

کد متن: 8462گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (18:46   1393/1/9)

خلاصه بازار شنبه 9 فروردين 1393 - 29 مارس 2014-قسمت اول

شاخص کل بورس تهران برای دومین روز متوالی کاهش یافته و با افت 0.5 درصدی معادل 379 واحد، در 78239.70 قرار گرفته است. 63 درصد از شرکت ها و همه صنایع بزرگ(بجز خودرویی) کاهش ارزش را تجربه کرده اند. در میان شرکت های بزرگ، تنها شرکت ارتباطات سیار ایران با رشد ارزش مواجه بوده است.
ارزش معاملات با افزایش نزدیک به 110 درصدی به بیش از دو برابر ارزش معاملات روز قبل رسیده است. این در حالی است که حجم معاملات افت 4.5 درصدی نسبت به روز قبل داشته است. نزدیک به 30 درصد از افزایش ارزش معاملات، مربوط به معامله بلوکی شرکت تجارت الکترونیک پارسیان(رتاپ) می باشد. پس از آن شرکت ارتباطات سیار ایران بیشترین ارزش معاملات را داشته است به گونه ای که این دو شرکت بیش از نصف ارزش معاملات را به خود اختصاص داده اند.
پالایش نفت بندرعباس بیشترین تاثیر منفی را در افت شاخص داشته است. این شرکت برای پنجمین روز متوالی با افت مواجه بوده و نزدیک به 4 درصد کاهش یافته است. در همین گروه شرکت نفت بهران با رشد 4 درصدی بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص داشته است.
تقریبا همگی خودروسازان با افزایش قیمت به کار خود پایان داده اند. این در حالی است که صنعت خودرو تنها صنعت بزرگی است که تاثیر مثبت بر روی شاخص داشته است. عمده شرکت های این گروه رشد بیش از 3 درصدی داشته اند.
شرکت کی بی سی برای هشتمین روز متوالی با افزایش قیمت همراه بوده است. این شرکت از زمان عرضه اولیه روزانه 5 درصد رشد را به ثبت رسانده و در جریان معاملات امروز نیز با رشد 5 درصدی و صف خرید به کار خود پایان داده است.
در حالی که اکثر شرکت های بزرگ پتروشیمی کاهش ارزش داشته اند، پتروشیمی مارون با رشد نزدیک به 2 درصد و گروه صنعتی پاکشو با رشد 4 درصدی و صف سنگین خرید به کار خود پایان داده اند.
شرکت ارتباطات سیار ایران، پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 93 را با افزایش 18 درصدی نسبت به دوره قبل، مبلغ 1262 تومان اعلام کرده است.
شرکت حفاری شمال نخستین پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را به صورت حسابرسی شده با افزایش 4 درصدی نسبت به سال مالی قبل، مبلغ 935 ریال اعلام کرده است.
مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین طی ارسال اطلاعیه ای به اداره نظارت بر ناشران بورسی از خرید بیش از 2 میلیارد برگه سهم شرکت هلدینگ خلیج فارس در تاریخ 28 اسفند 92خبر داده است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، از راه‌اندازی بازار دارایی‌های فکری و صندوق‌های مخاطره پذیر در اوایل سال ۹۳ در شرکت فرابورس خبر می‌دهد. در این صورت اختراعات، اکتشافات و طرح‌های صنعتی در بازار دارایی‌های فکری فرابورس قابل معامله خواهند بود. صندوق‌های مخاطره پذیر نیز منابع مالی لازم برای طرح‌های کارآفرینی را تامین خواهند کرد.
بانک مرکزی در نامه‌ای به بانک‌ها اجرای دستورالعمل منظور نمودن صنايع دستی داخلی در زمره جوايز قابل اعطای بانک‌ها به سپرده‌های قرض‌الحسنه را ابلاغ ک

کد متن: 8461گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (08:24   1393/1/7)

خلاصه بازار چهارشنبه 6 فروردين 1393 - 26 مارس 2014
کارگزاری مفید www.emofid.com
شاخص کل بورس تهران برای اولین بار در هفت روز اخیر کاهش یافته است. به این ترتیب شاخص کل با افت 394 واحد معادل 0.5 درصد، به 78619.4 واحد رسیده است. 66 درصد از شرکت ها کاهش ارزش را تجربه کرده اند.
حجم و ارزش معاملات نسبت به روز قبل به ترتیب 37 و 31 درصد کاهش یافته اند. اکثر صنایع بزرگ از جمله محصولات شیمیایی، فرآورده های نفتی و خودرو سازی افت داشته اند. گروه فرآورده های نفتی بیشترین کاهش را در بین گروه ها ثبت کرده است و پالایشگاه بندر عباس بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشته است. بانک های پاسارگاد و صادرات بیشترین ارزش معاملات را داشته اند، به طوریکه جمعا 14 درصد از ارزش کل معاملات را به خود اختصاص داده اند.
تمامی تولید کنندگان محصولات نفتی به غیر از نفت بهران کاهش قیمت داشته اند. پالایش نفت بندر عباس با 4 درصد کاهش در آخرین معامله در 12814 ریال با صف فروش بسته شده است. ابهام درباره نحوه قیمت گذاری محصولات پالایشگاه ها و عدم انتشار صورت های مالی بر اساس اعلامیه های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی از دلایل کاهش ارزش این شرکت ها می باشد.
بانک ها نوسان داشته اند. بانک صادرات با 0.18 درصد افزایش در قیمت پایانی به 1100 ریال رسیده و بانک ملت با 0.72 درصد کاهش در 2498 ریال بسته شده است. بانک تجارت در مجمع عمومی فوق العاده افزایش سرمایه 161 درصدی از محل تجدید ارزیابی داراییها را تصویب کرده است.
شرکت های پتروشیمی نیز عمدتا کاهشی بوده اند. سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین در شفاف سازی خود اعلام کرده که این شرکت در تاریخ 28 اسفند 92 اقدام به خرید 8.5 درصد از سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس کرده، اما هنوز این معامله قطعی نشده است. این شرکت همچنین سود سال مالی منتهی به 31 اردیبهشت 93 خود را با 6 ریال افزایش نسبت به آخرین پیش بینی 1022 ریال اعلام کرده است.
شرکت مخابرات ایران با افت 0.26 درصدی به 3407 ریال رسیده، اما شرکت ارتباطات سیار ایران 0.22 درصد افزایش یافته است. این شرکت اولین پیش بینی سود هر سهم سال مالی 93 را 12622 ریال اعلام نموده که 18 درصد بیشتر از آخرین پیش بینی این شرکت برای سال مالی 92 می باشد.
شرکت های دارویی پر نوسان بوده اند. شرکت کی بی سی برای هفتمین روز پس از عرضه اولیه با افزایش 5 درصدی قیمت رو به رو شده و با صف خرید به کار خود پایان داده است. به این ترتیب نسبت قیمت به درآمد هر سهم این شرکت به بیش از 11 رسیده است.
شرکت داروسازی اسوه پس از افزایش سرمایه 131 درصدی از محل سود انباشته با 12.2 درصد افزایش قیمت بازگشایی شده است. این شرکت سود هر سهم سال مالی 93 را 18 درصد نسبت به سال جاری افزایش داده است.
بازار ارز و طلا روند افزایشی داشته است. دلار با افزایش 0.7 درصدی با 3050 تومان برابری می کند و سکه بهار ازادی طرح جدید با افزایش 0.4 درصدی 954 هزار تومان معامله می شود.

کد متن: 8460گروه: تالار شیشه ای بورس تهران


...
66
...

ثبت متن در تالار گفتگو

انتخاب موضوع

تیتر

متن

کد امنیتی

 

 

65