فارس ادز

جستجو در تالار گفتگو

متن
کاربر

روز

ماه

سال

مرتب سازی بر اساس

   
تالار گفتمان فارس ادز، مکان مناسبی است تا شما اعضای سایت بتوانید تجربیات خود را در اختیار یکدیگر قرار دهید و موجب ارتقای سطح دانش و کسب و کار اینترنتی خود شوید.
تعداد متنها: 2092
...
98
...

علي اصغر انصاري  (09:10   1393/2/1)

چشم انداز بامدادي بازار دوشنبه 1 ارديبهشت 1393 - 21 آوريل 2014
کارگزاری مفید www.emofid.com
جهانی:
کسری تراز تجاری ژاپن بیش از انتظارات افزایش یافته و این موجب تضعیف پولی ملی این کشور در برابر سایر ارز های معتبر جهان شده است. بازگشایی بازارهای جهانی از بامداد امروز با افزایش محدود شاخص های سهام آسیایی و افت قیمت فلزات و نفت همراه بوده است. در بازار ارز تهران نیز عصر دیروز نرخ دلار امریکا با افزایش بیش از یک درصدی مواجه شده است.
افزایش 5 درصدی واردات ژاپن در ماه گذشته میلادی و افت 2.7 درصدی صادرات این کشور، موجب شده تا کسری تراز تجاری بیش از انتظار کارشناسان افزایش یابد و به 1.7 تریلیون ین، معادل 16.7 میلیارد دلار برسد.
ارزش دلار، یورو و پوند در برابر ین ژاپن تقویت شده که در این بین بیشترین افزایش مربوط به پوند، پول واحد بریتانیا است.
در بازار فلزات اساسی، قیمت هر تن مس با افت 0.5 درصد به 6637 دلار رسیده است. آلومینیوم و روی نیز بدون تغییر قیمت در 1813 دلار و 2049 دلار معامله میشوند.
قیمت جهانی طلا نیز برای پنجمین روزپیاپی کاهش یافته و با افت 0.7 درصدی به 1286 دلار رسیده است. مرز 1280دلاری کمینه ده هفته اخیر محسوب میشود.
داخلی:
به گزارش روزنامه گاردین دور جدید مذاکرات کارشناسی هسته ای ایران و گروه 1+5 در شهر نیویورک برگزار می شود و موضوع رآکتور آب سنگین اراک، یکی از مسائل مهم در این مذاکرات خواهد بود.
همان طور که در گزارش چشم انداز بامدادی صبح دیروز بیان شد، رئیس سازمان انرژی اتمی از توافق بر سر موضوع رآکتور آب سنگین اراک خبر داده و این موضوع را حل شده دانسته است.
به گفته یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه تنها ۵ الی ۶ درصدی مردم از دریافت یارانه نقدی در فاز دوم هدفمندی انصراف داده اند و در بین ثبت نام کنندگان بیش از ۸۰ درصد درآمدها کمتر از ۶۰۰ هزار تومان ثبت شده است.
دبیر انجمن صنایع لبنی ضمن تاکید بر تاثیر اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در بهای تمام شده صنایع لبنی، از ارائه گزارشی به منظور محاسبه این تاثیرات در 3 تا 4 روز پس از افزایش نرخ حامل های انرژی حبر داده است.
پس از برگزاری چهارمین مجمع عمومی عادی شرکت همراه اول در روز گذشته، مدیر عامل این شرکت از کاهش نرخ مکالمات درون شبکه خبر داده است. بر این اساس از شب گذشته ، هزینه یک دقیقه مکالمه با سیم‌کارت های دائمی 570 ریال و مکالمه با سیم‌کارت های اعتباری 670 ریال بدون در نظر گرفتن شهری، بین شهری، استانی و هزینه جابه جایی محاسبه می‌شود. به گفته وی هزینه مکالمات بین شهری 41 درصد و در مجموع 9 درصد کاهش یافته است.
در بازار سکه و ارز قیمت ها افزایش یافته است. نرخ برابری دلار به ریال با رشد 1.1 درصدی به 3215 تومان رسیده که بیشترین مقدار از اواسط شهریور ماه سال 92 تا کنون است. افزایش قیمت طلا کمتر بوده بطوریکه قیمت سکه طرح جدید با رشد 0.2 درصدی به 980500 تومان رسیده است.

کد متن: 8540گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (09:01   1393/2/1)

خلاصه بازار 1393/01/31
کارگزاری مفید www.emofid.com

شاخص کل بورس تهران بیشترین رشد روزانه از ابتدای سال 93 را ثبت کرده است. شاخص کل با افزایش 522 واحد معادل 0.71 درصد به 74160 واحد رسیده تا افت شاخص کل بورس برای نخستین ماه سال به 6.1 درصد محدود شود. بیشتر گروه ها از جمله سازندگان خودرو، مخابرات، پتروشیمی و فرآورده های نفتی افزایش ارزش داشته اند.
گروه خودرو بیشترین رشد را در میان سایر گروه ها داشته است.. ایران خودرو، سایپا و گروه بهمن با صف خرید بسته شده اند.
علی طیب نیا، وزیر امور اقتصاد و دارایی از کاهش نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی در آینده خبر داده است. وی همچنین اشاره کرده که صندوق بین المللی پول نرخ تورم امسال را برای ایران بین 15 تا 20 درصد و رشد اقتصادی را مثبت پیش بینی کرده است.
قیمت سهام 66 درصد شرکت ها افزایش یافته است. ارزش معاملات بورس 45 درصد نسبت به دیروز افزایش داشته و به مرز 100 میلیارد تومان رسیده است. در ابتدای جلسه معاملاتی امروز هلدینگ خلیج فارس به منظور بررسی بیشتر اطلاعات و سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) به علت تعدیل پیش بینی درآمد متوقف شده اند.
روز گذشته نشست اضطراری وزیر امور اقتصادی و دارایی با مدیران عامل بانک ها برای حمایت از بازار سرمایه برگزار شده است. در این نشست قرار شد بانک ها نقدینگی جدیدی را در چند گام به بازار سرمایه تزریق کنند. تقویت صندوق مشترک توسعه بازار سرمایه برای حمایت از بورس و تزریق منابع قابل توجه بانکی، از تصمیمات نشست وزیر امور اقتصادی و دارایی و مدیران عامل بانک ها می باشد.
در بازار ارز هر دلار با افزایش 0.6 درصدی در مرز 3200 تومان داد و ستد می شود. سکه بهار آزادی طرح جدید اما کم تغییر بوده و 980 هزار تومان معامله می شود.
مخابرات ایران بیش از 2 برابر میانگین حجم معاملات یک ماهه خود معامله شده و در نهایت در 3503 ریال با صف خرید بسته شده است. صبح امروز مجمع عمومی عادی و فوق العاده سالانه شرکت همراه اول برگزار شده است. در این جلسه سهامداران تصمیم به دریافت سود نقدی 10850 ریالی گرفته و افزایش سرمایه 97.3 درصدی را تصویب کرده اند. همچنین به گفته مدیر عامل این شرکت یکسان سازی تعرفه مکالمات همراه اول از امشب انجام می شود.
گسترش نفت و گاز پارسیان با افزایش 3.2 درصدی در آخرین معامله در مرز 8000 ریال بسته شده است. پالایشگاه ها نیز عمدتا در محدوده مثبت معامله شده اند.
گروه مپنا 4 درصد افزایش داشته و با صف خرید بسته شده است.

کد متن: 8539گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (09:39   1393/1/31)

چشم انداز بامدادي بازار يکشنبه 31 فروردين 1393 - 20 آوريل 2014
کارگزاری مفید www.emofid.com
جهانی:
این هفته گزارش ها احتمالا نشان می دهد تقاضا برای کالاهای بادوام در آمریکا در ماه مارس نسبت به ماه قبل از آن افزایش یافته باشد. در آمریکا همچنین تعداد فروش خانه های موجود احتمالا برای هفتمین ماه متوالی کاهش یافته است.
در چین شاخص HSBC PMI منتشر خواهد شد که پیش بینی می شود برای چهارمین ماه متوالی کمتر از 50 باشد. عدد 50 دراین شاخص مرز بین رشد و کاهش فعالیت ها می باشد.
در اروپا پیش بینی می شود رشد کارخانجات ادامه داشته باشد. شاخص PMI کارخانجات منطقه یورو احتمالا برای دهمین ماه متوالی بالای مرز 50 قرار می گیرد، هرچند که بر اساس پیش بینی کارشناسان نسبت به ماه قبل کاهش یافته است.
داخلی:
علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی در مصاحبه ای عنوان کرده، مذاکرات با آمریکا از دو سال و نیم پیش آغاز شده است. به عقیده وی گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد ایران متوازن تر شده است. وی همچنین تصریح کرده ایران در مورد آب سنگین اراک با 1+5 به توافق رسیده است. علاوه بر این اذعان داشته ایران مشکلی با بازدید مجدد اژانس از پارچین ندارد، اما این موضوع نیازمند ارئه مستندات در مورد دلایل درخواست بازدید مجدد از پارچین می باشد.
در بازار ارز و طلا، دلار با 0.4 درصد افزایش با 3180 تومان برابری می کند و طلا با حداقل رشد، 979 هزار تومان معامله می شود.
روز گذشته نشست اضطراری وزیر امور اقتصادی و دارایی با مدیران عامل بانک ها برای حمایت از بازار سرمایه برگزار شده است. در این نشست قرار شده بانک ها نقدینگی جدیدی را در چند گام به بازار سرمایه تزریق کنند. تقویت صندوق مشترک توسعه بازار سرمایه برای حمایت از بورس و تزریق منابع قابل توجه بانکی، از تصمیمات نشست وزیر امور اقتصادی و دارایی و مدیران عامل بانک ها می باشد.
رئیس جمهور از احتمال اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها تا پایان هفته جاری خبر داده است. وی همچنین به شیب ملایم افزایش قیمت ها اشاره کرده و ابطال قبوض برق را به دلیل افزایش قیمت بیش از مصوبه دولت، دانسته است.
به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت در قانون پیش بینی شده که 10 هزار میلیارد تومان از درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در اختیار بخش تولید، صنعت و حمل و نقل عمومی قرار گیرد. وی اضافه کرده که دولت بنای پرداخت یارانه نقدی به بخش تولید نداشته و به دنبال مهیا کردن تسهیلات ارزان قیمت برای تولید کنندگان می باشد.
مدیر عامل فرابورس با تاکید بر اینکه حمایت از بازار سرمایه تنها از طریق شفافیت اطلاعاتی و قابل پیش بینی بودن تصمیمات کلان اقتصادی محقق می شود، اضافه کرده که تزریق منابع سرگردان بازار می تواند طرف تقاضا را تقویت کند.

کد متن: 8538گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (23:24   1393/1/30)

تاريخ انتشار:?? فروردين ???? - ??:?? نشست اضطراري بانک‌ها با وزير اقتصاد

نشست اضطراری وزیر امور اقتصادی و دارایی با مدیران عامل بانک ها برای حمایت از بازار سرمایه برگزار شد.
به گزارش مهر، نشست اضطراری وزیر امور اقتصادی و دارایی با مدیران عامل بانک ها برای حمایت از بازار سرمایه برگزار شد. در این نشست قرار شد، بانک ها نقدینگی های جدیدی را در چند گام به بازار سرمایه تزریق کنند.
تقویت صندوق مشترک توسعه بازار سرمایه برای حمایت از بورس و تزریق منابع قابل توجه بانکی؛ از تصمیمات نشست وزیر امور اقتصادی و دارایی و مدیران عامل بانک ها بود.

کد متن: 8537گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (23:23   1393/1/30)

بولتن و دورنماي هفتگي بازارهاي جهاني شنبه 30 فروردين 1393 - 19 آوريل 2014

نگرانی از آرام شدن آهنگ رشد اقتصادی چین با اخبار مثبت اقتصادی از امریکا تعدیل شده است. در نتیجه ریسک پذیری سرمایه گذاران افزایش یافته و قیمت سهام در بورس های عمده جهان بالا رفته است. از سوی دیگر، دلار امریکا در برابر اکثر ارزها تقویت شده و بهای جهانی طلا کاهش یافته است.
در چین، نرخ رشد اقتصادی فصل زمستان 7.4 درصد اعلام شده که کمترین نرخ در شش فصل اخیر محسوب می شود. نرخ رشد سالانه تولیدات صنعتی اما برای اولین بار در چهار ماه اخیر افزایش یافته است.
در امریکا، شاخص خرده فروشی نسبت به ماه قبل 1.1 درصد افزایش یافته و رشد 0.7 درصدی تولیدات صنعتی هم فراتر از انتظار است. شاخص های کارخانجات متناقض بوده به طوری که شاخص فعالیت ها در نیویورک به طور غیر منتظره کاهش یافته اما در فیلادلفیا رشد بیش از انتظار را تجربه کرده است. هر دو شاخص کماکان در محدوده مثبت قرار دارند که نشانه رشد فعالیت کارخانجات است.
همچنین شرکت های بزرگ امریکایی که این هفته گزارش سه ماهه اول 2014 را منتشر کرده اند عموما عملکردی بهتر از پیش بینی کارشناسان داشته اند. شرکت جنرال الکتریک و بانک سرمایه گذاری مورگان استنلی از آن جمله اند. گوگل شرکت بزرگ دیگری است که البته عملکرد ضعیف تری داشته و فروش شرکت از پیش بینی ها فاصله گرفته است.
به علاوه، صحبت های این هفته |جانت یلن| رئیس جدید بانک مرکزی امریکا (فدرال رزرو) گمانه زنی ها در مورد ادامه سیاست نرخ پایین بهره را تقویت کرده است. به گفته یلن، پایین آمدن سطح قیمت ها نسبت به افزایش تورم خطر مهمتری محسوب می شود. بانک های مرکزی معمولا زمانی نرخ بهره را بالا می برند که در مورد سرعت رشد قیمت ها نگران باشند.
در بازار سهام، اکثر شاخص ها در بورس های عمده آسیا، اروپا، و امریکا در محدوده مثبت بسته شدند. علاوه بر اخبار مثبت اقتصادی از امریکا، توافق ابتدایی نمایندگان روسیه، امریکا، اوکراین و اتحادیه اروپا در ژنو برای کاهش تنش ها نیز به افزایش ریسک پذیری سهامداران کمک کرده است.
قیمت نفت خام افزایش یافته و سبد نفتی اوپک رشد هفتگی 1.7 درصدی را ثبت کرده و به 106.06 دلار در هر بشکه رسیده است. به این ترتیب رشد دو هفته ای سبد نفتی اوپک به 4.6 درصد می رسد. خبر انصراف نخست وزیر موقت لیبی برای تشکیل دولت موجب شده تا امیدها برای کاهش درگیری ها و از سرگیری صادرات نفت این کشور کم رنگ شود.
قیمت فلزات اساسی تحت تاثیر اخبار مثبت امریکا و اخبار ضعیف چین در نوسان است. آلومینیوم و سنگ آهن بیش از 1 درصد کاهش یافته اما روی رشد 1.4 درصدی را تجربه کرده است. مس در 6648 دلار تقریبا بدون تغییر است. طلا تحت تاثیر تقویت دلار و کاهش تنش ها بر سر اوکراین قرار گرفته و با کاهش 1.9 درصدی در 1293.4 دلار در هر اونس بسته شده است.

کد متن: 8536گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (23:17   1393/1/30)

خلاصه بازار 1393/01/30
کارگزاری مفید www.emofid.com

شاخص کل بورس تهران با 0.7 درصد کاهش به 73637.8 واحد رسیده و ارزش معاملات نیز با 39 درصد افت به 725 میلیارد ریال رسیده است. 90 درصد از شرکت های بورس و فرابورس افت قیمت را تجربه کرده اند. در این میان افت قیمت پالایش نفت بندرعباس، گروه مپنا و نفت و گاز پارسیان بیشترین تاثیر را در افت شاخص داشته است. همچنین شاخص 10 صنعتی که مجموعا 80 درصد از کل ارزش معاملات را به خود اختصاص داده اند، همگی افت داشته اند.
رئیس جمهور از احتمال اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها تا پایان هفته جاری خبر داده است. وی همچنین به شیب ملایم افزایش قیمت ها اشاره کرده و ابطال قبوض برق را به دلیل افزایش بیش از 24 درصدی قیمت که در دولت تصویب شده بود، دانسته است.
در بازار ارز و سکه، دلار 0.9 درصد رشد کرده و با 3195 تومان معاوضه می گردد. سکه طرح جدید نیز با 0.4 درصد افزایش 982 هزار تومان معامله می شود.
پالایش نفت بندرعباس طی اطلاعیه ای اعلام نموده، نامه ای که اخیرا با موضوع شفاف سازی با محتوای نهایی شدن مطالبات شرکت و رفع ابهامات نرخ نفت خام و میعانات گازی در سایت های بورسی منتشر شده مورد تایید این شرکت نبوده و از سوی این شرکت به سازمان بورس ارسال نشده است. پالایشگاه بندرعباس با صف فروش بسته شده است.
تولیدکنندگان فلزات اساسی بیشترین ارزش معاملات بورس را به خود اختصاص داده اند. بدون محاسبه معاملات بلوکی فولاد امیر کبیر کاشان در این گروه ملی صنایع مس بیشترین ارزش معاملات را داشته و بیش از 70 درصد خریدها در این نماد توسط حقوقی ها صورت گرفته است.
هلدینگ پتروشیمی فارس تنها 0.2 درصد افت در قیمت پایانی را ثبت کرده و تاپیکو نیز تنها 0.6 درصد کاهش یافته است.
بجز بانک های سامان و ایران زمین، بقیه بانک ها افت کرده اند. بانک صادرات که بیشترین ارزش معاملات را پس از فولاد امیر کبیر کاشان و موتوژن داشته، 1.5 درصد افت کرده است.
اکثر خودروسازان از جمله ایران خودرو، سایپا و زامیاد با صف فروش بسته شده اند.

کد متن: 8535گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (09:32   1393/1/30)

شنبه 30 فروردين 1393 - 19 آوريل 2014
کارگزاری مفید www.emofid.com
چشم انداز بامدادی بازار
جهانی:
رییس بانک مرکزی امریکا نرخ تورم پایین را پر خطرتر از رشد قیمت ها دانسته و تصمیم گیری در خصوص زمان افزایش نرخ بهره این کشور را منوط به وضعیت بازار کار، اشتغال و نرخ تورم دانسته است. وی همچنین بر ادامه سیاست های حمایتی این نهاد تاکید کرده و این در حالیست که فدرال رزرو در سه نشست اخیر 30 میلیارد دلار از محرک پولی این کشور را کاهش داده است.
تولیدات صنعتی امریکا شامل تولید کارخانجات، معادن و یوتیلیتی 0.7 درصد افزایش یافته که بیش از پیش بینی کارشناسان است. ذخایر تجاری نفت خام این کشور نیز بسیار فراتر از انتظارات افزایش یافته است.
قیمت جهانی طلا 0.3 درصد افت داشته و به 1295 دلار در هر انس رسیده است.
نفت خام برنت دریای شمال با 0.3 درصد افزایش 109.5 دلار در هر بشکه معامله شده است.
در بازار فلزات مس 1.2 درصد رشد داشته و هر تن مس 6670 دلار داد و ستد شده است. آلومینیوم و روی نیز تقریبا بدون تغییر بوده اند.
داخلی:
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در به روزرسانی ماهانه گزارش خود درباره توافق هسته‌ای گروه 1+5 با ایران اذعان کرده که ایران به شرایط توافق شش ماهه هسته‌ای سال گذشته خود با این شش قدرت جهانی پایبند بوده و به کاهش ذخیره اورانیوم با غنای 20 درصد ادامه داده است.
سازمان هدفمندسازی یارانه ها روزهای 30 و 31 فروردین را به عنوان زمان مراجعه کسانی که موفق به ثبت نام برای دریافت یارانه نشده اند و همچنین کسانی که مایل به انصراف از دریافت یارانه شده اند، اعلام کرده است.
به گفته معاون وزیر نیرو طبق خواسته رییس جمهور قبوض برق با افزایش ثابت 24 درصدی در تمامی پلکان ها اصلاح خواهد شد و کسانی که قبوض را پرداخته اند در قبوض بعدی بستانکار می شوند.
شرکت خودروسازی رنو اعلام کرده در ماه مارس 2014 (اسفند 92)، 2500 دستگاه خودرو در ایران فروخته که 51 درصد بیش از ماه قبل از آن بوده است.
در بازار ارز و سکه، ریال 0.1 درصد در برابر دلار تقویت شده و هر دلار با 3167 تومان معاوضه گردیده است. سکه نیز 0.4 درصد کاهش قیمت را تجربه کرده و به 978 هزار تومان رسیده است.

کد متن: 8534گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (15:13   1393/1/27)

خلاصه بازار چهارشنبه 27 فروردين 1393 - 16 آوريل 2014
کارگزاری مفید www.emofid.com
شاخص کل بورس تهران پس از پنج روز افت با افزایش 0.4 درصدی تا 74161.2 واحد بالا آمده است. شاخص کل در این هفته 4.2 درصد افت داشته است. صنایع خودرو، فنی و مهندسی، پتروشیمی و نفت بیشترین درصد افت را طی هفته جاری داشته اند.
در معاملات امروز ارزش62 درصد از شرکت ها افزایش یافته است. تاپیکو، پالایش نفت بندرعباس، سرمایه گذاری غدیر و گروه مپنا بیشترین تأثیر مثبت را در رشد شاخص داشته و اکثر شرکت های بزرگ بورس نظیر هلدینگ خلیج فارس، مخابرات ایران، فولاد مبارکه اصفهان در محدوده مثبت بسته شده اند.
در گروه شیمیایی، تاپیکو برای دومین روز پیاپی با 2.3 درصد افزایش در 4533 ریال بسته شده است. هلدینگ خلیج فارس برای دومین روز متوالی در محدوده مثبت قرار گرفته است. با این وجود، درصد رشد از 0.1 درصد تجاوز نمی کند. گسترش نفت و گاز پارسیان تا 0.8 درصد رشد داشته است.
در گروه فرآورده های نفتی، پالایشگاه بندرعباس پس از پنج روز افت با 1.1 درصد افزایش به 1130 تومان رسیده است. سرمایه گذاری صنعت نفت نیز پس از افت پنج روزه 3.6 درصد رشد داشته است.
در گروه خودرو شرکت های سایپا، گروه بهمن و زامیاد رشدهای بیش از 3 درصدی داشته اند. ایران خودرو با 2.5 درصد افزایش بخشی از افت 5 روز اخیرش را جبران کرده است.
اکثر بانکها دومین روز افزایش را تجربه می کنند. البته بیشتر رشدها از 1 درصد تجاوز نکرده است.
دو شرکت صنعتی و معدنی گل گهر و چادرملو بیشترین تأثیر را در محدود شدن رشد شاخص داشته اند. گل گهر و چادرملو به ترتیب با 1.1 و 1 درصد افت بسته شده اند.
در بازار سکه و ارز، دلار با 0.9 درصد افزایش 3195 تومان معامله می شود. قیمت دلار در لحظاتی برای اولین بار از شهریور سال 92 مرز 3200 تومان را رد کرده است. سکه بهار آزادی تقریباً بدون تغییر 981 هزار تومان معامله می شود.
در تحولات اوکراین نیروهای دولتی، پایگاه هوایی در شرق این کشور را از شبه نظامیان جدایی طلب پس گرفتند. دیشب نخست وزیر روسیه اوکراین را در آستانه جنگ داخلی توصیف نموده و دولت اوکراین، روسیه را به تلاش برای تجزیه این کشور متهم کرده است.. از طرف دیگر مقامات اروپا و آمریکا از روسیه خواسته اند با دور کردن نیروهای خود از مرز اوکراین مانع از افزایش تنش ها گردد. قرار است روز پنج شنبه گروهی چهار جانبه متشکل از اوکراین، روسیه، آمریکا و اتحادیه اروپا، برای حل بحران اوکراین در ژنو تشکیل جلسه دهند.

کد متن: 8516گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (09:28   1393/1/27)

چشم انداز بامدادي بازار چهارشنبه 27 فروردين 1393 - 16 آوريل 2014
کارگزاری مفید www.emofid.com
جهانی:
شاخص اعتماد به کسب و کار موسسه ZEW در حوزه یورو برای سومین ماه متوالی کاهش یافته است. شاخص کارخانجات نیویورک به طور غیر منتظره کاهش یافته است.
در چین نرخ رشد اقتصادی برای دومین فصل متوالی کاهش یافته اما میزان افت بیش از انتظارات نبوده است. رشد تولیدات صنعتی چین کمتر از انتظارات بوده اما این نخستین بار طی 4 ماه اخیر می باشد که این شاخص افزایش یافته است.
در بورس های کالایی مس با 0.6 درصد افت به 6594 دلار در هر تن رسیده است. آلومینیوم با 1.8 درصد افت 1793 دلار در هرتن معامله شده اما روی با 3 درصد افزایش 2089 دلار در هر تن داد و ستد می گردد.
نفت برنت دریای شمال با 0.6 درصد افزایش به 109.1 دلار در هربشکه رسیده است.
در بازارهای مالی آسیا شاخص ها در محدوده مثبت قرار دارند. شاخص نیکی بورس توکیو 2.26 درصد افزایش یافته است. شاخص های سهام در بورس های حوزه یورو افت داشته اند.
طلا در دومین روز کاهش با 1.6 درصد افت به 1298 دلار در هر اونس رسیده و پایین تر از مرز 1300 دلاری قرار گرفته است.
داخلی:
به گزارش سنا دیروز در جلسه ای با حضور وزیر اموراقتصادی و دارایی مقرر شد عرضه های سازمان خصوصی سازی بر اساس زمان بندی بازار وهماهنگی سازمان بورس انجام پذیرد. همچنین بنا شد طی روزهای آتی در شورای پول و اعتبار ساماندهی نرخ سود بانکی مورد بحث قرار گیرد. در این جلسه بر تلاش برای رفع ابهام پالایشگاه ها در خصوص نفت خام تحویلی و محصولات فروخته شده به پالایش و پخش تأکید شده و گفته شده که بناست در خصوص بهای گاز شرکت های پتروشیمی برای مصرف سوخت (نه خوراک) در دولت بررسی های لازم صورت پذیرد و تلاش خواهد شد این نرخ برای پتروشیمی ها همانند سایر بنگاه ها حدود 1000 ریال در نظر گرفته شود.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور آهنگ رشد قیمت حامل های انرژی را وابسته به منابع حاصل از انصراف یارانه بگیران دانسته و همچنین از تصمیم دولت بر افزایش ندادن قیمت نان خبر داده است.
به گفته تخت روانچی معاون وزیر امور خارجه تاکنون 4 قسط از درآمدهای نفتی بر اساس توافق ژنو آزاد شده و بانک مرکزی ایران مشکلی برای دسترسی به این اموال ندارد.
در بازار سکه و ارز دلار با 1.2 درصد افزایش به 3170 تومان رسیده است. سکه بهار آزادی طرح جدید با 0.8 درصد کاهش 981 هزار و700 تومان معامله می شود. با وجود افت قیمت جهانی طلا ارزش محاسباتی سکه 0.6 درصد بیشتر از قیمت آن می باشد. ارزش محاسباتی بر مبنای قیمت جهانی طلا و دلار در بازار آزاد بدست می آید.

کد متن: 8515گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (15:54   1393/1/26)

خلاصه بازار سه شنبه 26 فروردين 1393 - 15 آوريل 2014
کارگزاری مفید www.emofid.com
شاخص کل بورس تهران در ساعات ابتدایی معاملات امروز، با ادامه روند کاهشی 100 روزه اخیر به کمترین مقدار خود از هشتم آبان 92 رسیده، اما در ادامه بخشی از آن را جبران کرده است. شاخص کل برای یازدهمین بار طی چهارده روز کاری اخیر افت کرده و با 0.2 درصد کاهش به 73847.4 واحد رسیده است. امروز ارزش و تعداد معاملات به ترتیب 13 و 54 درصد افزایش یافته اند.
رییس کمسیون اقتصادی مجلس به وزیر امور اقتصاد و دارایی که صبح امروز در جلسه علنی مجلس حضور داشته در خصوص افت شاخص بورس در ماه های اخیر تذکر داده است.
در بازار ارز و سکه، دلار با 0.7 درصد افزایش به 3153 تومان رسیده است. سکه طرح جدید اما در پی افت قیمت جهانی طلا 0.7 درصد کاهش داشته و 982 هزار تومان معامله می شود.
در میان خودرو سازان سایپا و گروه بهمن افزایش داشته اما ایران خودرو، زامیاد و پارس خودرو افت داشته اند. حجم معاملات ایران خودرو 2.5 برابر متوسط یکماه کاری اخیر بوده است. صف فروش این شرکت جمع شده و در پایان 3 درصد افت داشته است. حق تقدم ایران خودرو نیز امروز بازگشایی شده و در آخرین معامله 1189 ريال معامله شده است.
در گروه تولید کنندگان فرآورده های نفتی صف فروش پالایشگاه بندرعباس جمع شده و پالایشگاه های تهران و لاوان با صف خرید بسته شده اند. پالایش نفت بندرعباس بیشترین تاثیر را در کاهش شاخص داشته است. حجم معاملات امروز این شرکت 2.5 برابر متوسط یکماه اخیر بوده و عمدتا در محدوده منفی معامله شده است.
فولاد مبارکه اصفهان و ملی صنایع مس ایران دو شرکت بزرگ فلزات اساسی افت قیمت را تجربه کرده اند. فولاد مبارکه برای پانزدهمین روز متوالی افت قیمت را ثبت کرده است. دیگر شرکت های این گروه اما اکثرا وضعیتی متفاوت داشته و افزایش قیمت را تجربه کرده اند.
هلدینگ های پتروشیمی خلیج فارس، تاپیکو و پارسان افزایش داشته و در جلوگیری از افت بیشتر شاخص موثر بوده اند.
بانک ها عمدتا رشد قیمت را تجربه کرده اند. بانک تجارت پس از هفت و بانک ملت پس از چهار روز متوالی کاهش، رشد کرده اند. بانک پاسارگاد پس از مخابرات ایران بیشترین تاثیر مثبت را در شاخص کل داشته است.

کد متن: 8509گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (12:20   1393/1/26)

چشم انداز بامدادي بازار سه شنبه 26 فروردين 1393 - 15 آوريل 2014
کارگزاری مفید www.emofid.com
چشم انداز بامدادی بازار
سه شنبه 26 فروردین 1393 - 15 آوریل 2014
جهانی:
شاخص خرده فروشی امریکا بیش از انتظارات افزایش یافته است. دلار در برابر اکثر ارزهای خارجی تقویت شده است. ارزش دلار در برابر یورو 0.3 درصد افزایش یافته و هر دلار با 1.38 یورو معاوضه می گردد.
شاخص بورس های امریکایی و اروپایی عمدتا در محدوده مثبت قرار گرفته اند. شاخص S&P بورس نیویورک با 0.8 درصد افزایش به 1830.61 واحد رسیده است.
با تقویت ارزش دلار امریکا، طلا بر خلاف روند افزایشی دو هفته اخیر 0.6 درصد افت داشته و 1320 دلار در هر اونس معامله می شود. با این وجود این فلز گران بها همچنان در محدوده بیشینه سه هفته اخیر قرار دارد.
نفت برنت دریای شمال با 0.6 درصد افزایش 108.55 دلار در هر بشکه داد و ستد می شود.
در بازار فلزات مس و آلومینیوم افت داشته و روی، سرب و نیکل افزایش قیمت را تجربه کرده اند. مس با 0.6 درصد کاهش به 6636 دلار در هر تن رسیده است. آلومینیوم و روی نیز به ترتیب 1827 و 2029 دلار در هر تن معامله می شوند.
داخلی:
به گزارش مرکز آمار ایران تعداد پروانه های احداث ساختمان توسط شهرداری تهران در نیمه اول سال 92 نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن 12 درصد کاهش یافته و همچنین مجموع مساحت زیربنا در این پروانه ها نزدیک به 4 درصد کاهش داشته است.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوراز پرداخت 22 هزار میلیارد تومان تا پایان سال گذشته برای تادیه مطالبات پیمانکاران خبر داده و اظهار داشته که 4800 میلیارد تومان نیز مجددا برای تادیه مطالبات پیمانکاران تخصیص داده شده است.
دکتر نوبخت همچنین از انصراف میلیون ها نفر از دریافت یارانه خبر داده است. وی به این نکته اشاره داشته که به هر میزان که از دریافت یارانه انصراف داده شود، شیب افزایش قیمت حامل‌های انرژی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها کمتر می شود.
به گزارش تسنیم، با وجود آنکه وزارت نیرو افزایش نرخ برق را به طور متوسط 24 درصد اعلام کرده بود، اما با انتشار قبوض جدید و بررسی جدول پله های مصرفی بخش خانگی، این افزایش از 34 تا 90 درصد بوده است. همچنین معاون وزیر نیرو از احتمال افزایش مجدد قیمت برق در نیمه دوم سال جاری خبر داده است. این در حالیست که پیش از این وزیر نیرو عدم افزایش نرخ برق در سال 93 را وعده داده بود.
رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفته در حال حاضر هیچ کارخانه یا نمایندگی مجوز افزایش قیمت ندارد.
در بازار ارز و سکه، دلار 0.4 درصد افزایش یافته و با 3132 تومان برابر شده است. دلار در بیشینه هفت ماه اخیر قرار دارد. سکه طرح جدید نیز 1.3 درصد رشد داشته و 989300 تومان معامله گردیده است.

کد متن: 8508گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (15:23   1393/1/25)

خلاصه بازار دوشنبه 25 فروردين 1393 - 14 آوريل 2014
کارگزاری مفید www.emofid.com
شاخص کل بورس تهران برای چهارمین روز پیاپی کاهش یافته وبا افت 1.3 درصدی به 73973 واحد رسیده است. این مقدار کمترین رقم شاخص کل از نیمه آبان ماه سال 92 می باشد. با در نظر نگرفتن معاملات بلوکی دیروز، ارزش معاملات بورس نسبتا بدون تغیر بوده و به 156 میلیارد تومان رسیده است. تمامی ده شرکت بزرگ با کاهش قیمت پایانی مواجه شده اند که در این بین دو هلدینگ پتروشیمی تاپیکو و پارسان بیشترین تاثیر را در افت شاخص داشته اند.
در گروه نفت و گاز حجم معاملات تاپیکو برای دومین روز افزایش یافته و با افت 2 درصدی در قیمت پایانی به معاملات پایان داده است. هلدینگ خلیج فارس نیز در دقایق پایانی معاملات شاهد افزایش تقاضا بوده و با رشد 2.5 درصدی در آخرین معامله به کار خود پایان داده است. به جز پالایشگاه شیراز، سایر پالایشگاه ها از جمله بندر عباس معاملات را با صف فروش دنبال کرده اند.
در گروه فلزات نیز اکثر شرکت های بزرگ با کاهش بیش از 3 درصد در قیمت پایانی به کار خود پایان داده اند.
سخنگوی شرکت ملی گاز ضمن اشاره به افزایش 20 درصدی نرخ گاز مصرف خانگی و افزایش 30 درصدی مصارف عمومی (دولتی، کسب و خدمات) نرخ های تعرفه سال جدید را اعلام کرده است. بر این اساس برای صنعت پتروشیمی نرخ گاز به ازای هر متر مکعب 265 تومان و برای صنعت فولاد 132 تومان در نظر گرفته شده است. نرخ گاز برای سایر صنایع به جز کشاورزی و دامپروری نیز 100 تومان به ازای هر متر مکعب است.
مخابرات ایران در محدوده مثبت معاملا ت را آغاز کرد، با این حال با افت کمتر از یک درصد در قیمت آخرین معامله بسته شده است. بخش عمده ای از معاملات این شرکت در دقایق پایانی بازار صورت گرفته است.
بانک صادرات و بانک ملت معاملات متعادلی را دنبال کرده اند و در نهایت به رشد کمتر از یک درصد در قیمت آخرین معامله به کار خود پایان داده اند. این در حالیست که اغلب بانک کاهش بیش از 3 درصد را تجربه میکنند.
در گروه رایانه اطلاعیه شفاف سازی خدمات انفورماتیک (رانفور) موجب توقف کاهش قیمت آن و رشد 3.5 درصدی قیمت آخرین معامله شده است. این شرکت از افزایش 20 درصد سود هر سهم سال 92 نسبت به آخرین پیش بینی خبر داده است.
در بازار سکه و ارز روند افزایش قیمت ها ادامه پیدا کرده است. نرخ برابری دلار به ریال با رشد اندکی به 3122 تومان رسیده و در بیشینه هفت ماهه خود قرار گرفته است. در پی افزایش قیمت جهانی طلا، قیمت سکه نیز با رشد بیش از 6 هزار تومان به 982 هزار تومان رسیده است. قیمت هر اونس طلا با افزایش تا 1324 دلار، به بیشنه سه هفته اخیر رسیده است.

کد متن: 8507گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (10:05   1393/1/25)

چشم انداز بامدادي بازار دوشنبه 25 فروردين 1393 - 14 آوريل 2014
کارگزاری مفید www.emofid.com
بورس های آسیایی بامداد امروز را با نوسان محدود قیمت ها آغاز کرده اند. قیمت نفت و طلا افزایش یافته و فلزات اساسی نوسانات محدودی را نشان میدهند. همچنین صبح امروز شورای امنیت سازمان ملل متحد به منظور بررسی بحران اوکراین یک نشست اضطراری برگزار کرده است.
شاخص سهام بورس های آسیایی از جمله بورس توکیو و هنگ کنگ بصورت محدود نوسان کرده و با اندکی کاهش در محدوده منفی قرار دارند. در این بین قیمت سهام شرکت های تامین کننده مواد اولیه کاهش یافته و در سمت دیگر شرکت های مخابراتی و ارتباطات از راه دور با افزایش قیمت مواجه شده اند.
در بازار فلزات نیز نوسان قیمت ها محدود است. قیمت هر تن مس با افت اندکی به 6678 دلار رسیده و دو فلز آلومینیوم و روی رشد کمتر از 0.5 درصد را نشان میدهند. قیمت جهانی طلا نیز با رشد 0.7 درصدی به 1328 دلار در هر اونس رسیده است.
نفت برنت دریای شمال با رشد 0.5 درصدی به 107.85 دلار در هر بشکه رسیده است. افزایش تنش ها در اوکراین را می توان از دلایل افزایش بهای نفت دانست.
ضرب الاجل صبح امروز دولت اوکراین برای توسل به اقدام نظامی علیه شبه نظامیان طرفدار روسیه در شرق این کشور، شورای امنیت سازمان ملل متحد را بر آن داشت تا نشستی اضطراری برگزار کند. نمایندگان آمریکا و بریتانیا روسیه را عامل سازماندهی ناآرامی های این منطقه می دانند.
به گفته معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل ظرف ۲۴ ساعت گذشته پنج شهر در شرق اوکراین شاهد ناآرامی بوده و ساختمان‌های دولتی به تصرف افراد مسلح درآمده است. قرار است پنجشنبه هفته جاری گفتگوهای صلح اوکراین در ژنو سوییس انجام شود.
گزارش گمرک چین نشان میدهد حجم تجارت خارجی این کشور با ایران در دو ماه ابتدایی سال 2014 میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل با رشد بیش از 40 درصد به 7.8 میلیارد دلار رسیده است. بر این اساس صادرات چین طی این مدت تقریبا دو برابر شده و رقم 3.01 میلیارد دلار را نشان میدهد. واردات این کشور نیز با رشد 20 درصدی به 4.8 میلیارد دلار رسیده است.
به گفته عضو ناظر مجلس در شورای رقابت بررسی فرمول قیمت‌گذاری خودرو در دستورکار این هفته شورای رقابت قرار دارد.
در بازار سکه و ارز روند افزایش قیمت ها ادامه پیدا کرده و نرخ برابری دلار به ریال برای چهارمین روز افزایش یافته است. هر دلار با رشد 0.2 درصدی با 3118 تومان برابری می کند. مرز 3120 تومانی بیشینه هفت ماه اخیر است که طی این مدت، یک بار در نیمه اسفند ماه 92 نرخ دلار به این سطح قیمتی رسیده و پس از آن کاهش یافته است.
همچنین با توجه به رشد قیمت جهانی طلا، قیمت سکه کمتر از 0.5 درصد افزایش یافته و به 976 هزار تومان رسیده است. علی رغم این رشد، قیمت فعلی سکه بیش از 1.5 درصد کمتر از قیمت محاسباتی آن است.

کد متن: 8506گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (15:57   1393/1/24)

خلاصه بازار يکشنبه 24 فروردين 1393 - 13 آوريل 2014
کارگزاری مفید www.emofid.com
شاخص کل بورس تهران برای ششمین بار در هفت روز اخیر کاهش یافته و با افت قابل توجه 2.1 درصدی به 74921 واحد رسیده است. حجم و ارزش معاملات به ترتیب 62 و 111 درصد افزایش داشته اند. کمتر از نیمی از ارزش معاملات به معامله بلوکی فولاد مبارکه اصفهان اختصاص دارد.
دلار با افت 0.1 درصدی با 3110 تومان برابری می کند. سکه بهار آزادی طرح جدید 0.2 درصد افزایش یافته و 976 هزار تومان معامله می شود.
معاون وزیر اقتصاد تورم سال جاری را با اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها کمتر از 25 درصد پیش بینی کرده است. به گفته وی در اجرای این قانون شیب افزایش قیمت ها کم خواهد بود و افزایش های ناگهانی قیمت نخواهیم داشت.
بیش از 90 درصد شرکت ها کاهش ارزش داشته اند. صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس)، مخابرات ایران و سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشته اند. گروه های فنی مهندسی، پتروشیمی و خودرو بیشترین افت روزانه را ثبت کرده اند.
در بخش نفت و گاز عمده پالایشگاه ها کاهش یافته اند. پالایش نفت بندر عباس در قیمت 11236 ریال با صف فروش بسته شده، اما به علت حجم معاملات اندک تنها 0.9 درصد در قیمت پایانی افت داشته است. فارس و تاپیکو در بیشتر لحظات با صف فروش همراه بوده اما در نهایت با حجم معاملات نسبتا بالا صف فروش این دو سهم جمع شده و متعادل بسته شده اند.
همه شرکت های سازنده خودرو و قطعات کاهش قیمت داشته اند. در این گروه اکثر نماد ها از جمله ایران خودرو و سایپا با صف فروش به کار خود پایان داده اند.
بیشتر حجم معاملات مخابرات ایران در کف قیمت مجاز روزانه بوده و در نهایت با اندکی افزایش در 3400 ریال بسته شده است. بانک ها نیز تماما افت قیمت داشته اند، با این وجود صف فروش بسیاری از آنها جمع آوری شده است. بانک صادرات نزدیک به کمینه 6 ماهه خود معامله شده و در 1014 ریال بسته شده است.
در بخش فلزات و معادن نیز تقریبا تمامی نمادها کاهش ارزش داشته اند. ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان و ذوب آهن اصفهان بین 3.8 تا 2.4 درصد افت کرده اند. دوقلو های سنگ آهنی چادرملو و گل گهر کاهش 4 درصدی در آخرین معامله را ثبت کرده اند.

کد متن: 8505گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (11:48   1393/1/24)

چشم انداز بامدادي بازار يکشنبه 24 فروردين 1393 - 13 آوريل 2014
کارگزاری مفید www.emofid.com
جهانی:
این هفته در آمریکا آمار خرده فروشی منتشر خواهد شد. پیش بینی می شود خرده فروشی در ماه مارس نسبت به ماه قبل از آن افزایش یافته باشد. در این هفته همچنین گزارش تعداد مجوزهای ساخت خانه های مسکونی طی ماه گذشته منتشر خواهد شد که برای بازار مسکن با اهمیت می باشد.
گزارش تولید ناخالص داخلی چین برای فصل اول سال 2014 و تولیدات صنعتی برای ماه مارس 2014، این هفته منتشر خواهد شد. بر اساس پیش بینی ها نرخ رشد تولیدات ناخالص داخلی کاهش یافته و نرخ رشد سالانه تولیدات صنعتی برای نخستین بار در چهار ماه اخیر افزایش یافته است.
داخلی:
بازار ارز و طلا روند صعودی داشته اند. دلار با افزایش قابل توجه 1.1 درصدی با 3113 تومان برابری می کند. سکه بهار آزادی نیز با افزایش 0.7 درصدی 973500 تومان معامله شده است، به این ترتیب سکه 1.1 درصد پایین تر از قیمت محاسباتی خود قرار دارد.
به گزارش روابط عمومی گمرک، صادرات غیر نفتی ایران در سال گذشته، 17 درصد در وزن و 0.43 درصد در ارزش افزایش داشته است. بر اساس این گزارش بزرگترین خریداران کالاهای صادراتی به ترتیب چین، عراق، امارات متحده عربی، هند و افغانستان بوده اند.
اکبر عبداللهی ، معاون نظارت سازمان غذا و دارو در مورد قیمت داروها گفته در نیمه اول سال هیچگونه افزایش قیمتی برای دارو های ساخت داخل نخواهیم داشت و در مورد داروهای وارداتی نیز تابع تغییرات نرخ ارز هستیم ولی در این مورد نیز امکان کاهش قیمت وجود دارد.
به گفته معاون وزیر ارتباطات مصوبه محاسبه جدید تعرفه های تلفن ثابت و همراه هنوز ابلاغ نشده است و زمانی که پروژه یکسان سازی کدهای استانی در تمامی استان های کشور توسط شرکت مخابرات ایران نهایی شود، این مصوبه قابل اجرا خواهد بود.
به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، مرجع و ماخذ اصلی اعلام اسامی نهادهای دارای مجوز و تحت نظارت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، پایگاه اطلاع رسانی رسمی این بانک به نشانی www.CBI.ir می باشد و هیچ یک از نهادهای فعال در بازار پول کشور اعم از بانک ها، موسسات اعتباری غیر بانکی ، شرکت های تعاونی اعتبار، لیزینگ ها، صندوق های قرض الحسنه، صرافی ها و ... مجاز نیستند از ارم، نشان، عنوان بانک مرکزی و عباراتی نظیر «تحت نظارت بانک مرکزی» ، «دارای مجوز از بانک مرکزی» و ... که حاکی از اخذ مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است، در برنامه های تبلیغاتی خود استفاده کنند.

کد متن: 8504گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (15:39   1393/1/23)

خلاصه بازار شنبه 23 فروردين 1393 - 12 آوريل 2014
کارگزاری مفید www.emofid.com
شاخص کل بورس تهران که با افزایش اندکی در ساعات ابتدایی همراه بوده، در نهایت با 1.2 درصد معادل 922 واحد کاهش، به 76501.7 واحد رسیده است. شاخص عمده صنایع بزرگ و ارزش 75 درصد از شرکت ها کاهش یافته است. ارزش معاملات بدون در نظر گرفتن معاملات بلوکی حدود 25 درصد کاهش یافته است.
پالایش نفت بندرعباس و مخابرات ایران و صنایع پتروشیمی خلیج فارس بیشترین تاثیر را در افت شاخص داشته اند. در حالی که سرمایه گذاری غدیر از افت بیشتر شاخص جلوگیری کرده است.
در جریان معاملات امروز، شرکت مخابرات ایران با کاهش 4 درصدی ارزش مواجه شده و با صف فروش به کار خود پایان داده است. در همین گروه شرکت ارتباطات سیار ایران نیز با افت 1.3 درصدی بسته شده است.
همه بانک ها کاهش یافته اند. بانک تجارت و ملت نزدیک 3 درصد و صادرات 1.5 درصد کاهش داشته اند.
بیشتر شرکت های بزرگ خودرویی کاهش ارزش را تجربه نموده اند. ایران خودرو و سایپا با افت نزدیک به 4 درصد و صف فروش به کار خود پایان داده اند. به گفته خودروسازان، اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها هزینه های تولید آنها را 3 برابر افزایش می دهد.
در گروه خدمات فنی مهندسی، گروه مپنا با کاهش 4 درصدی قیمت مواجه و با صف سنگین فروش به کار خود پایان داده است.
با این حال تمامی شرکت های گروه قند و شکر افزایش داشته و عمدتا رشد نزدیک به 4 درصدی را ثبت کرده اند.
در جریان معاملات امروز بلوک 79.9 درصدی شرکت مارگارین متعلق به شرکت صافولا بهشهر در بورس عرضه شده و این شرکت با افزایش 4 درصدی و صف خرید به کار خود پایان داده است.
بلوک 20 درصدی اوراق اجاره بانک سامان(معادل 200هزار برگه) به قیمت پایه هر ورقه 1.1 میلیون ریال، به صورت یک جا سه شنبه 26 فروردین ماه جاری در بازار فرابورس عرضه خواهد شد.
بنا به گزارش وزارت خارجه آمریکا، نشست چهار جانبه نمایندگانی از اوکراین، روسیه، آمریکا و اتحادیه اروپا 28 فروردین ماه در ژنو برگزار خواهد شد. محور اصلی گفتگوها، بحران اوکراین و تلاش برای کاهش تنش ها خواهد بود. در این بین رئيس‌جمهور روسيه در نامه‌ای به رهبران اروپايی، اوكراين را به دليل بدهي گازي به قطع گاز تهديد كرده است.
با توافق‌ اولیه ایران و روسیه برای تهاتر 20 میلیارد دلاری کالا و نفت، لایروبی پایانه نکا به عنوان بزرگترین پایانه نفتی ایران در دریای خزر برای پهلوگیری نفتکش‌های 12 هزار تنی آغاز شده است. آمریکا در مورد وضع این قرارداد روسیه را به وضع تحریم های اقتصادی تهدید کرده است.
وزیر نفت از تولید روزانه 5.7 میلیون بشکه ظرف 4 سال آینده خبر داده است. همچنین به گفته وی، امسال 100 میلیون متر مکعب گاز طبیعی به ظرفیت تولید گاز کشور افزوده خواهد شد.
در بازار سکه و ارز، نرخ برابری دلار به ریال با اندکی افزایش به 3086 تومان رسیده است و قیمت هر سکه امامی با کاهش 0.3 درصدی 966 هزار تومان مبادله می شود.

کد متن: 8493گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (15:26   1393/1/23)

چشم انداز بامدادي بازار شنبه 23 فروردين 1393 - 12 آوريل 2014-بخش داخلي
کارگزاری مفید www.emofid.com
داخلی:
سومین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در حالی پایان یافته است که بر اساس اعلام نظر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تهیه پیش‌نویس توافق نهایی در دور بعدی مذاکرات وین در 13 می (23 اردیبهشت ماه) آغاز خواهد شد.
عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای کشور، از آزاد شدن قسط پنجم از دارایی های مسدود شده به مبلغ 450 میلیون دلار در هفته جاری و فراهم شدن مجوزهای لازم برای تعمیر موتور هواپیماها در اروپا خبر می دهد. بر اساس اظهار نظر وی، تا به اکنون چهار قسط از هشت قسط دارایی های مسدود شده کشور آزاد شده که با آزادشدن قسط پنجم، مجموع دارایی های آزاد شده به بیش از 2.6 میلیارد دلار می رسد.
بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از شاخص های کلان اقتصاد ایران، رشد اقتصادی را ۱.۵ ، تورم را ۲۳ و نرخ بیکاری را 14 درصد در سال ۲۰۱۴ پیش بینی کرده است. بر این اساس پیش بینی بانک جهانی از شاخص های کلان اقتصاد ایران با جدیدترین پیش بینی صندوق بین المللی پول در این زمینه برابر است.
رئیس صندوق بین المللی پول در اجلاس بهاره صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، روند شرایط اقتصادی در ایران را بسیار مثبت و امیدوار کننده دانسته و اظهار امیدواری کرده است که ادامه مذاکرات ژنو و سیاست های موجود بتواند تحولات اقتصادی مفید و عمده ای را در اقتصاد ایران ایجاد نماید.
براساس جدیدترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، ایران در ماه فوریه 65.1 میلیون بشکه نفت صادر کرده که برای چهارمین ماه متوالی بیشتر از سقف مجاز تعیین شده توسط تحریم های غرب می باشد. بر اساس این گزارش احتمالا در ماه مارس نیز روند افزایش صادرات نفت خام ایران ادامه داشته باشد.
آمریکا در مورد قرارداد تهاتری 20 میلیارد دلاری ایران و روسیه ابراز نگرانی کرده و روسیه را به وضع تحریم هایی علیه موسسات یا اشخاص مربوطه تهدید کرده است.
دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان با بیان اینکه امکان بررسی و تغییر قیمت سیمان از سوی انجمن کارفرمایان صنعت سیمان مطابق تفاهم نامه سال ۹۲ وجود دارد اعلام کرده که قیمت های تعیین شده تا پایان سال جاری تغییر نخواهد کرد. این انجمن در ماه‌های پایانی سال 92 با در نظر گرفتن افزایش هزینه‌های تولید، افزایش دستمزد و قیمت حامل‌های انرژی و به ویژه افزایش هفت برابری حقوق مالکانه اقدام به افزایش 20 درصدی قیمت سیمان نموده است.
معاون معدنی وزیر صنعت از ارائه پیشنهاد تعیین عوارض 30 درصدی صادرات سنگ آهن خام به دولت خبر داده و به گفته وی این موضوع در حال بررسی است.
شرکت ایران ترانسفو اولین پیش بینی درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 29/12/93 را 739 ریال اعلام کرده که نسبت به درآمد محقق شده سال مالی قبل 73 درصد افزایش را نشان می دهد.
در بازار ارز، دلار 0.3 درصد در برابر ریال تضعیف شده و با 3080 تومان برابری می کند. در بازار طلا، سکه بهار آزادی طرح جدید با 0.3 درصد افزایش 967 هزار تومان مع

کد متن: 8492گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (15:25   1393/1/23)

چشم انداز بامدادي بازار شنبه 23 فروردين 1393 - 12 آوريل 2014-بخش جهاني
کارگزاری مفید www.emofid.com
جهانی:
قیمت فلزات اساسی و نفت، کاهش و طلا افزایش یافته است.
ارزش طلا در هفته اخیر به گونه ای افزایش یافته که در بیشینه 3هفته اخیر خود نیز معامله شده است. قیمت طلا با رشد 0.6 درصدی در 1318 دلار در هر اونس معامله می شود. تداوم تنش ها در اوکراین و انتشار صورت مذاکرات نشست ماه مارس فدرال رزرو که حاکی از عدم افزایش نرخ بهره بلافاصله پس از کاهش خرید اوراق می باشد، افزایش این فلز گرانبها را منجر شده است.
در بازار فلزات اساسی مس با 0.1 درصد کاهش در 6685 دلار در هر تن معامله می شود. قیمت سایر فلزات نیز اندکی کاهش یافته است. آلومینیوم در 1772 دلار در هر تن معامله می گردد که کمینه 10 روز اخیر می باشد.
شاخص اطمینان مصرف کننده رویترز/میشیگان آمریکا بر طبق انتظارات افزایش یافته و به 82.6 واحد رسیده است. این شاخص برای ماه قبل 80 واحد بوده است. افزایش این شاخص نشانگر افزایش خوش بینی ها نسبت به وضعیت اقتصادی می باشد.
گزارش ها از آمریکا حاکی از آن است که متقاضیان مزایای بیکاری نزدیک به 10 درصد کاهش یافته، که این میزان بهتر از پیش بینی ها بوده است.
در بازار انرژی، پیش بینی افزایش صادرات نفت لیبی و پیش بینی اخیر اوپک مبنی بر کاهش تقاضا برای نفت اوپک در سال جاری میلادی سبب کاهش ارزش نفت گشته و تداوم تنش های غرب و روسیه بر سر اوکراین، از شتاب کاهش قیمت ها کاسته است. همچنین واردات نفت خام چین به پایین ترین سطح در پنج ماه اخیر رسیده است.
براساس جدیدترین گزارش گمرک چین، صادرات ماه مارس این کشور به طور قابل توجهی کاهش داشته است. کاهش صادرات چین به عنوان بزرگترین مصرف کننده فلزات اساسی، یکی از دلایل افت قیمت فلزات محسوب می شود.
در چین نرخ تورم کالاهای مصرفی بر طبق انتظارات نسبت به ماه قبل، افزایش یافته و با رشد 0.4 درصدی به 2.4 درصد رسیده که نشانه ای از افزایش قدرت تقاضا و بهبود شرایط اقتصادی می باشد. اما نرخ تورم در سطح تولید کننده منفی بوده و از 2 درصد به 2.3 درصد رسیده که به معنای کاهش بیشتر قیمت ها در سطح تولید کننده نسبت به ماه قبل است.

کد متن: 8491گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (15:53   1393/1/20)

خلاصه بازار چهارشنبه 20 فروردين 1393 - 9 آوريل 2014
کارگزاری مفید www.emofid.com
شاخص کل بورس تهران برای چهارمین بار در طول هفته افت کرده و با 0.5 درصد کاهش تا 77423.9 واحد پایین آمده است. گروه مپنا، پالایش نفت بندرعباس و هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس بیشترین تأثیر منفی بر شاخص گذاشته اند اما شرکت های سرمایه گذاری نظیر مخابرات ایران، هلدینگ غدیر و توسعه صنایع بهشهر افت شاخص را محدود کرده اند. ارزش معاملات نسبت به دیروز 60 درصد افزایش یافته است. 55 درصد از ارزش معاملات به معامله بلوکی فولاد مبارکه مربوط می شود که بین سرمایه گذاران حقوقی معامله شده است. همچنین از ارزش 66 درصد از شرکت ها کاسته شده است.
افت هفتگی شاخص کل به 1.7 درصد رسیده است. صنایع فنی مهندسی، کانه فلزی و نفت به ترتیب بیشترین افت را در بین صنایع داشته اند و درطرف دیگر صنایع مخابرات و خودرو به ترتیب بیشترین رشدهای هفتگی را ثبت کرده اند.
مپنا با 3.5 درصد افت، چهارمین روز کاهش قیمت را در طول هفته اخیر تجربه نموده و در 7637 ریال بسته شده است. مخابرات ایران برای سومین روز متوالی رشد کرده و با 1 درصد افزایش به 3622 ریال رسیده است. مخابرات در سه روز اخیر 8 درصد بازده قیمتی داشته است.
اکثر شرکتهای صنعت نفت و گاز و پتروشیمی در محدوده منفی بسته شده اند. تاپیکو، پارسان و فارس افت های کمتر از 1 درصد داشته اند. پالایشگاه بندرعباس با 1.4 درصد کاهش تا 12119 ریال پایین آمده است.
بیشتر شرکت های صنعت خودروسازی با افت قیمت مواجه بوده و بخشی از رشد هفتگی این صنعت را تعدیل نموده اند. ایران خودرو با 3.1 درصد افت در 2616 ریال بسته شده است. این شرکت خودروسازی دیروز پس از انتشار اولین پیش بینی در آمد هر سهم در سال 93 با 16 درصد افزایش بازگشایی شده بود.گروه قند و شکر رشد داشته اند. قند نیشابور، قند هگمتان، قند ثابت خراسان و قند لرستان با رشد بیش از 3.7 درصد بیشترین افزایش در این گروه را داشته اند.
مصوبه دولت برای افزایش نرخ 4 حامل انرژی در راستای قانون هدفمندی یارانه ها ابلاغ گردید. بر این اساس نفت سفید با 50 درصد افزایش به 150 تومان برای هر لیتر رسیده است. این بخشنامه در آخرین روز بهمن سال 92 به تصویب رسیده و از ابتدای سال 93 اجرای آن ضرورت یافته است. قیمت نفت کوره 25 درصد افزایش یافته و افزایش نرخ گاز برای مصارف خانگی 16 درصد می باشد.
دومین روز از مذاکرات وین در سطح معاونین آغاز گردید. در پایان روز اول عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد ایران، مذاکرات را کاملاً جدی و دارای پیچیدگی های خاص توصیف نموده بود. قرار است در پایان مذاکرات امروز برای اولین بار کمیسیون مشترک ایران و 5+1 به منظور رفع موانع توافق ژنو تشکیل گردد.
دلار 0.5 درصد افزایش یافته و به 3105 تومان رسیده است.قیمت دلار از ابتدای هفته 1.8 درصد افزایش یافته است. سکه بهارآزادی طرح جدید با 0.4 درصد رشد به 968 هزار 300 تومان رسیده است.

کد متن: 8485گروه: تالار شیشه ای بورس تهرانعلي اصغر انصاري  (10:02   1393/1/20)

چشم انداز بامدادي بازار چهارشنبه 20 فروردين 1393 - 9 آوريل 2014 -قسمت دوم
کارگزاری مفید www.emofid.com
وزیر خارجه آمریکا در ارتباط با مذاکرات هسته ای ایران اظهار داشته که نمی‌خواهم به هیچ وجه ابراز خوش‌بینی کنم، اما مذاکرات جدی است. به گفته وی امریکا پس از بازرسی مراکز هسته ای ایران به قدرت واقعی این کشور در زمینه فناوری هسته ای پی برده و مدعی است که ایران می‌تواند در عرض ۲ ماه از مرحله |آستانه هسته‌ای شدن| عبور کرده و بمب هسته‌ای بسازد. وی همچنین اظهار داشته که آمریکا نه‌ تنها درباره برنامه هسته‌ای بلکه بر سر حقوق بشر و حمایت از تروریسم نیز از تحریم‌های ایران پشتیبانی خواهد کرد.
به گفته وزیر اقتصاد روند افزایش قیمت حامل‌های انرژی اثر منفی بر تورم نخواهد داشت و دولت تصمیم گرفته است در دوره پنج تا هفت ساله به ‌صورت تدریجی و بر اساس شرایط روز کشور به ‌سمت قیمت‌های هدف حامل‌های انرژی حرکت کند.
در بازار سکه و ارز قیمت ها برای دومین روز افزایش یافته است. نرخ برابری دلار به ریال با رشد نزدیک به 1 درصد به 3088 تومان رسیده و در بیشینه یک ماه اخیر قرار گرفته است.
قیمت سکه نیز با توجه به رشد قیمت جهانی طلا و افزایش نرخ دلار رشد 1.8 درصدی را تجربه کرده و در قیمت 964 هزار تومان معاملات را به پایان برده است. علی رغم این افزایش، قیمت فعلی سکه نزدیک به 1 درصد زیر قیمت محاسباتی آن است.

کد متن: 8482گروه: تالار شیشه ای بورس تهران


...
98
...

ثبت متن در تالار گفتگو

انتخاب موضوع

تیتر

متن

کد امنیتی

 

 

165